Niemiecka diecezja wypuściła kartkę świąteczną z cytatem z… Nietzschego
Święta Bożego Narodzenia są głęboko chrześcijańskie, tak jak wszystkie związane z nimi tradycje, nawet jeśli współczesny świat usiłuje przekonać nas, że jest inaczej. Na zdjęciu wierni zgromadzeni przy stajence bożonarodzeniowej w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie na Białych Morzach. Zdjęcie Adama Bujaka z książki „Choinka”, wyd. Biały Kruk. Diecezja Hildesheim w środkowych Niemczech rozpowszechniła na Boże Narodzenie 2024 kartki opatrzone pozornie niewinnym cytatem „Największe wydarzenia – to nie nasze najgłośniejsze, lecz nasze najcichsze godziny”.
Słowa te pochodzą jednak z tak kontrowersyjnego w tym kontekście dzieła jak „Tako rzecze Zaratustra” Friedricha Nietzschego (1844-1900). Ich autor był zagorzałym przeciwnikiem religii, które uważał za ludzki wynalazek. Szczególną nienawiścią darzył chrześcijaństwo, które według niego sprzeciwia się naturze człowieka i osłabia go; świadczy o tym chociażby wyjątek z tego samego rozdziału wspomnianego dzieła: „Kościół, odpowiedziałem, jest rodzajem państwa i to najbardziej zakłamanym”. Niefortunny cytat pojawił się także w internetowych życzeniach świątecznych organizacji okręgowej Wiedeń-Penzing Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPÖ) rozpowszechnionych za pośrednictwem Facebooka.
Źródło: kath.net, AM
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o trudnych relacjach polsko-niemieckich:
Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego
Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.
Rok 1939. Od beztroski do tragedii
Dla Polski rok 1939 był rokiem przedziwnym; przede wszystkim tragicznym, gdyż agresja na nasz kraj Niemiec dokonana 1 września, a następnie Związku Sowieckiego – 17 września spowodowała śmierć milionów rodaków jak również zamordowała prężnie rozwijającą się II Rzeczpospolitą. Ten straszny rok kojarzy nam się zatem głównie z początkiem II wojny światowej.
III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść
Rzesza Niemiecka istniała tylko w okresie 1933–1945, ale bardzo mocno zapisała się w historii. Mocno i wyjątkowo niechlubnie. Gdy się ją wspomina, przychodzą na myśl druty kolczaste, niemieckie obozy zagłady, wojenna pożoga, grabież, ruiny. Do tego dochodzi pogarda dla tych, których zbrodnicza ideologia nazistowska określała jako „podludzi” i których należało likwidować w imię czystości rasy.
Pamięć Warszawy
Warszawa – dumna stolica naszego narodu nie miała łatwej historii, zwłaszcza w XX w. Równocześnie jednak Warszawa stała się symbolem niezłomnej polskiej niepodległości. Tu w 1918 r. siedzibę znalazły najwyższe polskie władze. Stąd grzmiały w 1939 r. słowa, że polski honor jest bezcenny, a mieszkańcy naszej stolicy powstali w 1944 r. przeciw okupantom, nie mogąc dłużej znieść zniewolenia.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.