Niemcy: Frekwencja na nabożeństwach w kościołach drastycznie spada
Niemcy są krajem o długiej tradycji chrześcijańskiej, ale w ostatnim czasie przeżywają znaczący spadek frekwencji na niedzielnych nabożeństwach. Dla wielu jest to zjawisko godne uwagi, a statystyki mówią same za siebie. W 2010 r. 12,6% katolików uczestniczyło w nabożeństwach, ale najnowsze dane kościelne wskazują, że w 2022 r. to już tylko 5,7%. Chociaż jest to nieco więcej niż rok wcześniej, trend spadkowy nadal jest zauważalny.
Jednak to nie tylko katolicy zmniejszają swój udział w nabożeństwach. Wyniki badania przeprowadzonego przez instytut YouGov wykazują, że 64% osób w wieku 18 lat i starszych nigdy nie uczestniczyło w nabożeństwach, a jedynie 6% regularnie chodzi do kościoła przynajmniej raz w tygodniu. To dane, które uwzględniają wszystkie wyznania, łącznie z osobami niereligijnymi.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że muzułmanie w Niemczech częściej biorą udział w nabożeństwach niż chrześcijanie. Tylko 22% muzułmanów twierdzi, że nigdy nie uczestniczy w nabożeństwach, co stanowi znaczną różnicę w porównaniu do katolików i protestantów.
Jeśli spojrzymy na wyznanie, to zarówno katolicy, jak i protestanci borykają się z problemem spadającej frekwencji. Około połowy katolików i protestantów z Kościołów regionalnych nigdy nie uczestniczy w nabożeństwach, przy czym katolicy mają nieco lepsze wyniki (49%) niż protestanci (53%). Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że uczęszczanie na nabożeństwa przynajmniej raz w tygodniu jest silniej zakorzenione wśród wierzących katolików niż wśród protestantów.
Warto zaznaczyć, że wyniki badania YouGov i oficjalne statystyki kościelne różnią się ze względu na różnice w metodologii. Oficjalne dane kościelne pochodzą z obliczeń przeprowadzonych tylko w dwie niedziele w roku, w „normalne” niedziele, bez uwzględniania ważnych dni w roku kościelnym. To może skutkować niedoszacowaniem liczby uczestników nabożeństw. Natomiast badanie YouGov opiera się na osobistych opiniach respondentów.
Co ciekawe, wiek respondentów ma istotny wpływ na częstotliwość uczestniczenia w nabożeństwach. Osoby w wieku 45 lat i starsze znacznie rzadziej uczęszczają na nabożeństwa niż młodsze pokolenia.
Niemcy przeżywają wyraźny spadek frekwencji na nabożeństwach, a trend ten dotyka zarówno katolików, jak i protestantów. Mimo to warto zauważyć, że wielu dorosłych członków Kościoła ma kontakt z nabożeństwami przynajmniej raz lub dwa razy w roku, co może wskazywać na kontynuację więzi z wiarą, choć nie jest to regularne uczestnictwo. To zjawisko wydaje się wpisane w zmieniający się krajobraz religijny Niemiec, gdzie coraz więcej osób identyfikuje się jako niereligijne lub ma bardziej liberalne podejście do praktyk religijnych.
Źródło: katholisch.de; Aleteia English, TP
Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei
Agentura wpływu nazywana nie tak dawno sowiecką, a dziś rosyjską, poczyna sobie śmiało także w III RP. Jej dziełem jest narzucana Polakom od kilkunastu lat przez media głównego nurtu (wszystkie w rękach zagranicznych decydentów) i przez niektórych polityków tzw. polityka wstydu.
Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji
Kto nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko – ta myśl nigdy nie była bardziej prawdziwa niż w XXI wieku. Ileż to osób po odrzuceniu Boga gotowych jest zaakceptować każdy zabobon, najbardziej złudną utopię, z gruntu niewiarygodną manipulację myślową.
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga. Ten ostatni bowiem zawsze będzie posługiwał się manipulacją, udając „obiektywnego” badacza w celu siania wątpliwości.
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku wyd. 2022
Drugi, ostatni tom bestsellerowej serii „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia”. Książka rzetelna, napisana ze znawstwem przez wybitnego historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego. Świetnie się czyta, niemal jak opowieść o niezwykłych przygodach.
Moc Ducha Świętego
Zdobywanie religijnej wiedzy nie kończy się wraz z przyjęciem Pierwszej Komunii Świętej czy – najpóźniej – po przyjęciu sakramentu bierzmowania. Poznawszy podstawy, powinniśmy potem stale znajomość prawd wiary i Słowa Bożego odnawiać i pogłębiać, by gmach wiary dziecięcej i młodzieńczej mógł stać się z czasem budowlą o trwałych i nienaruszalnych fundamentach.
Dekalog
Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.