Lyon: święto ducha sportu i wiary

Nasi autorzy

Lyon: święto ducha sportu i wiary

fot. X (dawniej Twitter)

fot. X (dawniej Twitter)

Przed niedzielnym meczem Olympique Lyon z drużyną Tuluzy kibice przygotowali niecodzienną oprawę, ukazującą ich głęboką więź z Matką Bożą, opiekunką miasta. Hasło „Ave Maria! Lyon na zawsze pod ochroną Dziewicy Maryi” unosiło się dumnie na trybunach, otoczone wizerunkami Matki Bożej i monumentalną bazyliką Fourvière, symbolizującą nie tylko wiarę, ale także historię i siłę społeczności. To nie była jedynie ekspresja religijności, lecz hołd dla tradycji, której korzenie sięgają XVII wieku, gdy mieszkańcy Lyonu zapalali świece ku czci Matce Bożej, aby uchronić miasto przed zarazą.

Historia związana z bazyliką Fourvière, wzniesioną w końcu XIX wieku, mówi o determinacji mieszkańców w oddawaniu czci Maryi. Nawet burze czy powodzie nie zdołały powstrzymać ich wiary, podobnie jak niepowodzenia sportowe nie przeszkodziły kibicom Olympique w wyrażeniu głębokiej pobożności wobec Matki Bożej.

Oprawa ta, jakże niezwykła, przypadła w szczególnym momencie dla drużyny z Lyonu, otwierając drogę do zwycięstwa nad drużyną z Tuluzy. To, co wydawało się być tylko wyrazem religijnego oddania, stało się też symbolem triumfu sportowego.

To nie tylko opowieść o sporcie czy wierze. To opowieść o tym, jak siła tradycji i duchowości splata się z chwilami zwycięstwa i determinacji. Przypomnienie o tym, że niezależnie od przeciwności losu wspólnota potrafi wyrazić swą wiarę i jedność. To nie był zwykły mecz – to był kibicowski hołd dla niebiańskiej opiekunki, który złączył sport i ducha, triumf i wiarę.

Festiwal we francuskim Lyonie, od wieków dedykowany czci Matki Bożej, sięga czasów średniowiecza. W 1643 roku miasto nawiedziła straszna epidemia dżumy. Władze oraz ważni mieszkańcy złożyli obietnicę, że jeśli epidemia ustąpi, każdego roku będą oddawać hołd Dziewicy Maryi; zdarzenie to miało miejsce 8 września, w dzień poświęcenia miasta Matce Bożej.

W 1852 roku planowano uroczystość wzniesienia figury Matki Bożej na wzgórzu Fourvière. Miała odbyć się 8 września, ale ze względu na złe warunki atmosferyczne została przełożona na 8 grudnia, święto Niepokalanego Poczęcia Maryi. Pomimo burzowego poranka mieszkańcy Lyonu spontanicznie przygotowali oświetlenie i celebracje, zapalając świece i skandując „Vive Marie!” (Niech żyje Maria!) przez całą noc.

Od tamtego czasu festiwal odbywa się corocznie, a w 1989 roku zaczęły towarzyszyć mu iluminacje zabytków. Stopniowo stał się międzynarodową atrakcją, przyciągającą miliony turystów. Mieszkańcy wciąż są zaangażowani, dekorując fasady domów i organizując parady uliczne wieczorem 8 grudnia.

W tym roku w procesji do Matki Bożej z Fourvière wzięło udział 6 tysięcy wiernych. To wydarzenie ma głębokie znaczenie religijne i kulturalne dla miasta, jednocześnie przyciągając tłumy z całego świata.

Źródło: Le Progrès Lyon; Aleteia FR, TP 

Totus Tuus

Totus Tuus

Adam Bujak, ks. Jan Machniak

Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat.

 

Matka Boża

Matka Boża

Adam Bujak, Jolanta Sosnowska

Mamy w Polsce od wieków ogromny skarb. Ta książka tego dowodzi. Tym skarbem jest wielka miłość i cześć dla Matki Bożej, którą nazywamy też Królową Polski. Nie jest to w żadnym razie – tak jak w wielu krajach Zachodu – miłość-relikt zaklęta w dawnych dziełach sztuki, na które patrzy się jak na obiekty muzealne. Jest to miłość żywa i żarliwa, której płomień stale jest podsycany przez następne pokolenia.

 

Kalendarz 2024 Matka Boża

Kalendarz 2024 Matka Boża

 

Wskazująca Drogę – Hodegetria, Eleusa – czule tuląca Dzieciątko, Maestà – zasiadająca na tronie, Bolesna – tuląca martwe ciało Syna, czy wreszcie Królowa Polski – ukochane polskie wizerunki Najświętszej Marii Panny na każdy miesiąc nadchodzącego roku 2024.

 

Święta Rodzina

Święta Rodzina

Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski

W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.

 

Odpowiedź nieba dla ziemi. Lourdes. Objawienia, uzdrowienia, nawrócenia

Odpowiedź nieba dla ziemi. Lourdes. Objawienia, uzdrowienia, nawrócenia

Gustave Boissarie

Wszystkie postaci w tej książce są autentyczne, wszystkie opisane wydarzenia naprawdę miały miejsce. Czyta się ją jednak nie jak chłodny dokument, ale jak pełną dramatycznych zwrotów akcji powieść. Jest to zarazem wielkie świadectwo działalności Pana Boga. Upodobał On sobie niektóre z miejsc na naszej Ziemi, gdzie Jego wyznawcy gromadzą się szczególnie licznie, gdzie leczy On nas i nawraca – mówimy, że czyni tam cuda.

 

Historia Sportu w Polsce Tom 1

Historia Sportu w Polsce Tom 1

Krzysztof Szujecki

Dzieje polskiego sportu to ważna część historii naszej Ojczyzny. Ta książka jest jedyną tak bogatą publikacją o tej tematyce na polskim rynku. Tysiące informacji zostało zebranych w jednym miejscu i ukazane w bardzo przejrzysty sposób. Treść pierwszego tomu sięga w głąb w XIX w., kiedy zaczęło funkcjonować nowoczesne pojęcie sportu.
"Historia sportu w Polsce” zawiera wiele zaskakujących wiadomości.

 

Niepokój stadionów

Niepokój stadionów

Marek Bobakowski, Rafał Zaremba

Niepokój stadionów to bogato ilustrowana, napisana porywającym językiem książka, a starannie dobrane zdjęcia pozwalają wczuć się w klimat opisanych wydarzeń. Autorzy, dwaj znakomici dziennikarze sportowi, analizują problem wielkich emocji, które w różny sposób towarzyszą rozgrywkom sportowym.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.