Lwy Ordo Iuris rozdane. Prezes i autorzy Białego Kruka nagrodzeni

Nasi autorzy

Lwy Ordo Iuris rozdane. Prezes i autorzy Białego Kruka nagrodzeni

Źródło: Instytut Ordo Iuris

Źródło: Instytut Ordo Iuris

W minioną sobotę odbyła się gala Lwów Ordo Iuris, która stała się okazją nie tylko do celebrowania 10. rocznicy działalności Instytutu, ale także do uhonorowania tych, którzy oddają się pracy na rzecz życia, rodziny, wolności i chrześcijańskiego dziedzictwa Narodu. Warto zaznaczyć, że Instytut Ordo Iuris od zawsze skupiał szerokie i różnorodne środowiska, które choć mogą mieć różnice poglądów w bieżących kwestiach, jednoczą się w obronie kluczowych wartości.

Ceremonia miała miejsce w Warszawskim Domu Technika NOT. W gali uczestniczyli darczyńcy, pracownicy i współpracownicy Instytutu oraz osoby, które korzystały z pomocy Ordo Iuris. W wydarzeniu wzięli udział także przedstawiciele mediów, kultury, polityki i organizacji społecznych.

Od czerwca tego roku na stronie lwyordoiuris.pl można było oddawać głosy na kandydatów nominowanych przez kapitułę, a wybranych spośród osób zgłoszonych przez internautów. Głosowanie odbywało się w pięciu kategoriach – Życie, Rodzina, Wolność, Chrześcijańskie Dziedzictwo Narodu oraz Kultura. Wręczona została także nagroda Kręgu Przyjaciół Ordo Iuris, czyli osób, które regularnie wspierają Instytut. W każdej z kategorii nominowano po trzech kandydatów. Laureatami zostali ludzie, którzy oddają się pracy na rzecz życia nienarodzonych dzieci, obrony rodziny, wolności obywatelskich oraz kultury chrześcijańskiej.

Laureatem nagrody w kategorii Życie został ks. Tomasz Kancelarczyk. Fundacja Małych Stópek, której jest prezesem, od lat pomaga młodym matkom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. „Lwa” w kategorii Rodzina otrzymali Jadwiga i Jacek Pulikowscy, którzy przez wiele lat zajmują się doradztwem rodzinnym oraz są autorami licznych książek i wykładów. W kategorii Wolność nagrodę otrzymał publicysta Witold Gadowski. Laureatem w kategorii Chrześcijańskie Dziedzictwo Narodu został natomiast ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ, wykładowca Papieskiego Uniwersytetu Gregorianum, rekolekcjonista i pisarz.

W kategorii Kultura nagrodzony został prof. Wojciech Roszkowski – historyk, autor wielu książek, w tym podręcznika „Historia i Teraźniejszość”. Nagrodę Kręgu Przyjaciół otrzymał natomiast ks. prof. Dariusz Oko, teolog i pisarz, zaangażowany w ujawnianie tzw. lawendowej mafii.

Kapituła wręczyła także nagrody specjalne w niektórych kategoriach. W kategorii Życie uhonorowany został ginekolog prof. Bogdan Chazan. Nagrodę specjalną w kategorii Rodzina otrzymała dr Wanda Półtawska – lekarka zaangażowana we wsparcie rodzin, przyjaciółka papieża Jana Pawła II. W kategorii Chrześcijańskie Dziedzictwo Narodu nagrodzony został Sławomir Olejniczak – prezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi. Z kolei w kategorii Kultura kapituła nagrodziła Leszka Sosnowskiego – założyciela wydawnictwa Biały Kruk.

Wręczone zostały również wyróżnienia w poszczególnych kategoriach. Otrzymały je osoby, którym Instytut udzielał pomocy prawnej. W kategorii Życie wyróżnieni zostali działacze pro-life: dr Bawer Aondo-Akaa, Jan Bienias, Adam Brawata i Anna Trutowska. W kategorii Rodzina wyróżnienie otrzymali Monika i Zdzisław Pankowie - rodzice niepełnosprawnego chłopca. W kategorii Wolność wyróżniono Janusza Komendę – pracownika zwolnionego z pracy w IKEA za cytowanie Biblii na firmowym forum.

Źródło: Instytut Ordo Iuris, TP

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

 

Piękno zdeptane, kult brzydoty

Piękno zdeptane, kult brzydoty

Janusz Szewczak

Popularny autor i publicysta Janusz Szewczak znany jest od dawna z nieustępliwej walki z wypaczeniami zachodniej cywilizacji, do której przecież i my, Polacy, należymy od tysiąca lat. Ta książka jest tego najlepszym dowodem. Niektórzy twierdzą, że cywilizacja nasza jest w stanie upadku. Autor jest również tego zdania, ale w przeciwieństwie do wielu pesymistów uważa, że z tego upadku można się jeszcze wydźwignąć.

 

O kulturę  filozofii. Co o człowieku mówili najwięksi  myśliciele ludzkości

O kulturę filozofii. Co o człowieku mówili najwięksi myśliciele ludzkości

Dr hab. Włodzimierz Dłubacz


Czy filozofia jest nam potrzebna? A jeżeli tak – to czy nie jest za trudna? Prof. Dłubacz w poniższej książce pokazuje, że jest wręcz odwrotnie i że bez filozofii nie da się zrozumieć człowieka, jego sensu istnienia. Filozofia to bowiem nic innego jak szukanie odpowiedzi na najbardziej podstawowe pytania ludzkiego bytowania.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.