List Dziewicy Orleańskiej na wystawie w British Library. To pierwsza prezentacja poza Francją
Joanna wjeżdża do Orleanu. Obraz Jeana-Jacquesa Scherrera (1887, muzeum w Orleanie). fot. Wikipedia List podyktowany i osobiście podpisany przez św. Joannę d’Arc (święta nie umiała pisać ani czytać), jeden z największych skarbów narodowych Francji, przechowywany w archiwum miasta Riom, po raz pierwszy opuścił nie tylko granice departamentu Puy-de-Dôme, ale i granice Francji. Zostanie zaprezentowany na wystawie zorganizowanej przez londyńską British Library.
Podpis pod listem Dziewica Orleańska złożyła 9 listopada 1429 r., podpisując się jako „Jehanne”. Z trzech istniejących listów podpisanych przez patronkę Francji do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie dwa; drugi z nich jest przechowywany w archiwum w Reims.
List z Riom jest zaadresowany do władz i mieszkańców tego miasta; to apel do nich o udzielenie Francji poparcia w toczącej się ówcześnie wojnie stuletniej. „Na początku odrzucaliśmy wszystkie prośby o udostępnienie tego bezcennego dokumentu. Kiedy jednak zwróciła się do nas British Library, uznaliśmy, że ta instytucja jest w stanie zapewnić mu bezpieczeństwo”, mówi Cédric Broët z archiwum miasta Riom. List zostanie dostarczony z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, jednak dla bezpieczeństwa zarówno środek lokomocji, jak i trasa przejazdu są objęte ścisłą tajemnicą.
List św. Joanny d’Arc będzie jednym z najcenniejszych eksponatów prezentowanych na zorganizowanej przez British Library wystawie poświęconej roli kobiet w średniowieczu; będzie go można zobaczyć do marca 2025 r. „Po powrocie do Riom z powrotem zamkniemy go w szafie pancernej”, mówi Cédric Broët. „Jednak przez cały czas bez ograniczeń można oglądać faksymile tego bezcennego dokumentu”.
Źródło: Valeurs Actuelles/Le Parisien, MM
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o naszej chrześcijańskiej cywilizacji:
Francuskie samobójstwo
W targanej kryzysem społecznym i ogromnymi napięciami wewnętrznymi Francji następuje właśnie historyczna zmiana politycznych nastrojów. Zmiana, która nie pozostanie bez wpływu na całą politykę europejską, w tym na Polskę. Po tym jak w wyborach do Parlamentu UE prawicowe Zjednoczenie Narodowe zdobyło nad Sekwaną, Loarą, Garonną i Rodanem ponad dwa razy więcej głosów niż blok prezydenta Emmanuela Macrona, ten ostatni rozpisał przedterminowe wybory.
Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego
Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.
PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.
Wielkie Zatrzymanie
Najbardziej prześladowany w Polsce profesor, Aleksander Nalaskowski, ciętym piórem, z wielką erudycją i przenikliwością rysuje niepokojącą wizję świata XXI wieku. Nasz zabiegany i ogłupiały glob ziemski przestał się kręcić na kilka miesięcy – nastąpiło Wielkie Zatrzymanie, jak trafnie nazywa to Autor. Gdy opadł pierwszy kurz wzniecony pandemią i globalnym zamieszaniem, pojawił się ponoć nowy obraz świata.
Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.