Kto będzie świętym, a kto błogosławionym w 2025? Beatyfikacje i kanonizacje w roku jubileuszowym
Bł. Pier Giorgio Frassati i bł. Carlo Acutis. Fot. domena publiczna via Wikimedia / https://cruxnow.com/church-in-europe via Wikimedia. W roku jubileuszowym 2025 do szczególnie oczekiwanych przez katolików wydarzeń z pewnością można zaliczyć dwie kanonizacje – grono świętych powiększą Carlo Acutis (1991-2006), którego uroczystości kanonizacyjne będą miały miejsce 27 kwietnia, oraz Pier Giorgio Frassati (1901-1925), który dołączy do świętych Kościoła katolickiego 3 sierpnia.
Będziemy także świętować cztery beatyfikacje:
12 stycznia – o. Giovanniego Merliniego (1795-1873),
17 marca – Camille’a Costy de Beauregarda (1841-1910),
26 kwietnia – Márii Magdolny Bódi (1921-1945),
zaś 31 marca grono błogosławionych powiększą siostry katarzynki z Warmii i Ornety pomordowane przez sowieckich zbirów – s. Krzysztofa Marta Klomfass i towarzyszki.
Przybliżmy postacie świętych z 2025 r.
Carlo Acutis (1991-2006) – młody, wybitnie utalentowany informatyk, nazywany dziś często „influencerem Boga”, „Bożym influencerem” lub „świętym patronem internetu”, który poświęcił swój talent informatyczny w służbie ewangelizacji. Stworzył m.in. strony poświęcone cudom eucharystycznym i świętym katolickim, a także stronę swojej mediolańskiej parafii. Do I Komunii św. przystąpił jako siedmiolatek, zaś jako uczeń jezuickiego gimnazjum rozpoczął praktykę codziennego uczestnictwa w Eucharystii i cotygodniowej spowiedzi. Mimo wielkiego talentu nie rezygnował z zainteresowań i aktywności typowych dla młodych ludzi: chętnie grał w piłkę nożną z przyjaciółmi, prowadził życie towarzyskie, grał na saksofonie. Warto nadmienić, iż przywiązanie do wiary katolickiej młody Włoch w dużej mierze zawdzięczał polskiej babci Marii Henrietcie Perłowskiej i polskiej niani. Jego mottem życiowym było: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako kserokopie”. Carlo zmarł w wieku zaledwie 15 lat w wyniku ostrej postaci białaczki. Niezwykłe świadectwo jego krótkiego życia bardzo szybko poruszyło setki tysięcy młodych ludzi, nie tylko Włochów. Ogłoszony błogosławionym w 2020 r. Drugi cud za jego wstawiennictwem został potwierdzony 23 maja 2024 r. Jego kanonizacja jest jedną z najbardziej wyczekiwanych, zwłaszcza przez młodych ludzi z całego świata.
Pier Giorgio Frassati (1901-1925) urodził się w Turynie we wpływowej rodzinie mieszczańskiej. Całe życie poświęcił pomocy biednym, aż do swojej przedwczesnej śmierci w 24. roku życia. Działał jako tercjarz dominikański i skaut, należał także m.in. do Apostolstwa Modlitwy i Uniwersyteckiej Federacji Katolików Włoskich. Studiował inżynierię górniczą na Politechnice Królewskiej w Turynie, jego pasją były górskie wyprawy. Dawał przykład zarówno osobistym zaangażowaniem w sprawy wiary, jak i odwagą polityczną – np. sprzeciwiał się linii politycznej lansowanej przez zwolenników Benito Mussoliniego. Angażując się w pomoc najbiedniejszym i najsłabszym, nie bał się przebywać wśród ludzi śmiertelnie chorych, osobiście podając im lekarstwa. Ze względu na jego niezwykłą aktywność przyjaciele nazywali go Valanga di Vita (Lawina Życia), dziś często jest nazywany „Człowiekiem ośmiu błogosławieństw”. Umarł 4 lipca 1925 r. tuż przed ostatnim egzaminem na politechnice. Beatyfikowany 20 maja 1990 r. przez św. Jana Pawła II. Do dziś inspiruje swoją głęboką wiarą, a także pasją i zaangażowaniem we wszystko, co robił, miliony młodych ludzi z całego świata.
Źródło: Aleteia fr., MM
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o wielkich świętych Kościoła:
PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie
Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.
Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II
Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.
Święty Prymas. Wyd. II 2021
Był nie tylko wielkim prymasem i wielkim patriotą. Był wielką nadzieją Polaków, tej olbrzymiej większości narodu, która nie zamierzała ulegać bolszewizacji. Był naszą ostoją. Nie lękał się ani komunistycznych gróźb, ani więzienia, ani życia w nieustannej walce. Zawierzył swój los Maryi, Pani Jasnogórskiej, w niej szukał wzmocnienia oraz pociechy – i znajdował! Również przyszłość całego narodu oddał Jej w opiekę.
Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość
Andrzej Bobola herbu Leliwa, ksiądz, zakonnik, dziś patron Polski, żył w latach 1591–1657 w niebywale burzliwym czasie wielkich zagrożeń dla Ojczyzny i Kościoła katolickiego. Zginął w sposób szczególnie okrutny z rąk Kozaków, którzy chcieli mu nawet darować życie pod warunkiem wyrzeczenia się przezeń wiary katolickiej. Mimo wyjątkowo bestialskich tortur – odmówił. Umierał w strasznych męczarniach.
Męczennik za wiarę i Solidarność. Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki
Fascynująca książka Jolanty Sosnowskiej to poruszająca opowieść o życiu i heroicznej walce kapłana, który stał się symbolem oporu przeciwko komunistycznemu reżimowi w Polsce. Swoją niezłomną wiarą i nieugiętością inspirował miliony Polaków do walki o wolność i wiarę. Popiełuszko, z pozoru zwykły ksiądz, stał się światłem nadziei. Pozostaje aktualnym symbolem także dzisiaj, co w tej książce mocno wybrzmiewa.
AUDIOBOOK Dzienniczek św. Siostry Faustyny - czytany przez Halinę Łabonarską
„Dzienniczek” św. Siostry Faustyny to najczęściej tłumaczone polskie dzieło na świecie, ale przede wszystkim to perełka literatury mistycznej. Jest to lektura, która człowieka autentycznie zmienia i dotyka w samej duszy. Bóg każdemu z nas pokazuje drogę do świętości, ale z Siostrą Faustyną obcował bezpośrednio i bezpośrednio do niej przemawiał.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.