Kryptowaluty trzeba opodatkować jak walutę, nie jak przedmiot – apel amerykańskiego ekonomisty

Nasi autorzy

Kryptowaluty trzeba opodatkować jak walutę, nie jak przedmiot – apel amerykańskiego ekonomisty

fot. Pixabay fot. Pixabay  Rząd USA pobiera od kryptowalut podatek na takich samych zasadach, jak to dzieje się w przypadku innych przedmiotów stanowiących majątek danego obywatela. Przychód z ich posiadania, jeśli takowy występuje, traktowany jest jak regularny dochód i tak opodatkowany; zmiany cen takich walut traktowane są jak zyski lub straty kapitałowe. Takie podejście oznacza, że ​​każda transakcja wymaga obliczenia zysku lub straty kapitałowej w dolarach amerykańskich.

Kryptowaluty a waluty tradycyjne - opodatkowanie

Z kolei transakcje dokonywane w walutach obcych nie wymagają płacenia podatku od zysków kapitałowych w przypadku zysków poniżej 200 dolarów. Nie ma powodu, aby nie traktować kryptowalut w ten sam sposób, uważa amerykański ekonomista Gerald P. Dwyer, profesor i stypendysta banku BB&T na Uniwersytecie Clemson oraz członek Instytutu Polityki Bitcoin.

Prof. Dwyer wspomina także o propozycji przedstawionej przez Roberta F. Kennedy’ego Juniora, która postuluje zniesienie podatku dla zysków poniżej 200 dolarów, tak jak jest to w przypadku tradycyjnych walut obcych; projekt ustawy mówi także o indeksowaniu tej kwoty o aktualną inflację.

W przypadku kryptowalut zakupionych jako inwestycja ich opodatkowanie na obecnych zasadach nie stanowi większego problemu, niż ma to miejsce w przypadku akcji przedsiębiorstw; te aktywa są tak opodatkowane od wielu lat, zauważa prof. Dwyer.

Kryptowaluty jako środek płatniczy

Problem pojawia się jednak w sytuacji, kiedy kryptowaluty używane są do zakupu towarów lub usług, twierdzi ekonomista. W przypadku płacenia kryptowalutami kupujący musi określić cenę wirtualnej waluty w dolarach w momencie jej nabycia i obliczyć swój zysk lub stratę w odniesieniu do wartości kryptowaluty w dniu dokonania transakcji za jej pomocą. Co gorsza, takie obliczenia trzeba wykonywać dla każdej transakcji, co utrudnia korzystanie w ten sposób z kryptowalut i zniechęca do płacenia nimi.

Zdaniem Geralda P. Dwyera, aby rozwiązać ten problem, wystarczy tu wspomniane wcześniej zwolnienie z podatku transakcji opiewających na niższe kwoty; takie zmiany mają zachęcić ludzi do korzystania z kryptowalut jak z pieniędzy, jak i rozprawić się z szarą strefą w tej dziedzinie.

„Kryptowaluty powinny być opodatkowane w Stanach Zjednoczonych na takich samych zasadach jak waluty obce. Byłaby to duża zmiana w opodatkowaniu kryptowalut i mogłaby mieć duży wpływ na stopień ich wykorzystania”, podsumowuje prof. Dwyer.

Sytuacja w Polsce

W Polsce obecnie stosowane jest rozwiązanie plasujące kryptowaluty pośrodku: elektroniczna waluta ma swój własny, specjalny status podatkowy. Zdarzają się punkty, w których można płacić kryptowalutami, pojawiły się także automaty, w których można niektóre z nich kupić lub sprzedać. Nowe przepisy dotyczące rynku wirtualnych pieniędzy wprowadza rozporządzenie unijne MiCA, które ma zostać wdrożone w całości do końca bieżącego roku.

Źródło: aier.org; AD

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

Banksterzy. Kulisy globalnej zmowy

Banksterzy. Kulisy globalnej zmowy

Janusz Szewczak

Niezłomny wojownik o polski Skarb Narodowy, o dynamiczny rozwój gospodarczy Polski oraz uczciwe zasady funkcjonowania banków, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z ramienia PiS, a zarazem wybitny publicysta ekonomiczny - Janusz Szewczak - napisał książkę, która wstrząśnie wieloma Czytelnikami. Nie zdajemy sobie bowiem sprawy, jak niewielu ludzi trzyma świat w garści, jak niewyobrażalnych spekulacji dopuszczają się międzynarodowe korporacje.

Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego

Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego

Wojciech Reszczyński

Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Wojciech Roszkowski

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Wojciech Roszkowski

Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Wojciech Roszkowski

Książka ta dowodzi, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Komunizm nie zaczął się od łagrów, mordów i zniewolenia narodów. Zaczął się od teorii – zupełnie utopijnej, ale pozornie niezwykle zatroskanej o dobro całej ludzkości. Wielu dało się nabrać; jak się to skończyło, to Polacy wiedzą najlepiej.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.