Jakiej płci są austriackie przedszkolaki? Do wyboru „tylko” sześć opcji

Nasi autorzy

Jakiej płci są austriackie przedszkolaki? Do wyboru „tylko” sześć opcji

fot. Pixabay fot. Pixabay Jak podają austriackie media, m.in. portale heute.at i krone.at, w dwóch miastach tego kraju, Grazu i Linzu, formularze zapisu do tamtejszych przedszkoli uwzględniają „tylko” sześć opcji, jeśli chodzi o płeć podopiecznego. Rodzice mogą określić swoją pociechę zarówno jako chłopca lub dziewczynkę, jak i jako osobę o płci „różnorodnej” (divers),  „otwartej” bądź interseksualną. Dla niezdecydowanych lub reprezentujących odmienną tożsamość pozostaje jeszcze możliwość niezaznaczania żadnej z powyższych opcji.

Osoby odpowiedzialne za formularze w obydwóch miastach powołują się na wyrok austriackiego Trybunału Konstytucyjnego z 2018 r., nowelizującego księgę stanu cywilnego. Według niego osoby interseksualne mają prawo do indywidualnej tożsamości płciowej i rejestracji odpowiadającej ich płci. Pojęcie płci, głosi dalej dokument, jest tak ogólne, że zawiera w sobie inne tożsamości płciowe poza męską i żeńską, a w świetle „prawa człowieka do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego” nie istnieje obowiązek ograniczenia oficjalnej rejestracji płci do „mężczyzny” i „kobiety”.

Przewodniczący Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ) Herbert Kickl, skomentował tę sprawę na Facebooku: „Jest jeszcze większe wariactwo [od tego]? Nasze dzieci trzeba chronić przed tym cyrkiem z płciami”. Decyzję przedszkoli krytykują także lokalni politycy. Radny miasta Grazu Kurt Hohensinner napisał również na Facebooku. „Dla mnie jest jasne: z biologicznego punktu widzenia istnieją dwie płcie. Kropka. Teraz można dyskutować, czy dorośli potrzebują trzeciej możliwości rejestracji dla tych pojedynczych przypadków, które czują, że nie przynależą do żadnej z dwóch [wyżej wspomnianych]. Jednak podnoszenie tej niepotrzebnej kwestii w placówkach opieki nad dziećmi jest całkowicie błędne”. Przedstawiciel rady miasta Linz jest podobnego zdania; według niego nie powinno się „obarczać dzieci złożonymi problemami społecznymi”, gdyż przedszkole to „okres beztroski”.

Źródło: kath.net, AM

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki ostrzegające przed współczesnymi zagrożeniami:

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego

Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego

Wojciech Reszczyński

Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.

Uległość czy niepodległość. Wydanie drugie poszerzone

Uległość czy niepodległość. Wydanie drugie poszerzone

Andrzej Nowak

Autor patrzy uważnie na otaczający nas świat i z żelazną logiką wyciąga wnioski, które budzą niepokój, a nawet lęk.

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Krzysztof Szczerski

Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor Krzysztof Szczerski, politolog i polityk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św. Jan Paweł II - przed redukowaniem wizji zjednoczonej Europy wyłącznie do jej aspektów ekonomicznych, politycznych oraz przed bezkrytycznym stosunkiem do konsumpcyjnego modelu życia.

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Andrzej Nowak

Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.