Jak wiara może pomóc młodym ludziom dorosnąć

Nasi autorzy

Jak wiara może pomóc młodym ludziom dorosnąć

fot. Pexels

fot. Pexels

Wiara może stanowić kluczowe wsparcie dla młodych ludzi w ich drodze ku dojrzałości. Wielu z nich boryka się z niepewnością i presją, a w takich momentach przekonanie, że istnieje coś większego niż my sami, może być ogromnym wsparciem. Annalena Thomas, psychoterapeutka, bardzo często porusza istotny temat dorastania i okresu po opuszczeniu szkoły. Dla wielu młodych ludzi, szczególnie w dzisiejszych czasach pełnych presji i złożoności, wiara staje się źródłem siły i stabilizacji.

Thomas podkreśla, że wiara może zapewnić wewnętrzny spokój, perspektywę oraz poczucie wartości, niezależnie od oczekiwań czy osiągnięć. Wśród wyzwań, z jakimi się mierzymy, wiarą można zbudować w sobie pewność siebie i znaleźć sens w trudnych chwilach. Niepewność, lęki i wątpliwości są naturalnymi uczuciami, których każdy może doświadczać, a zdrowa wiara potrafi pomóc z nimi sobie radzić.

Co ciekawe, Thomas podkreśla, że wiara nie jest zarezerwowana tylko dla osób określonego wyznania czy religii. To przekonanie, że istnieje coś większego od nas samych, co daje siłę i sens, może być wspólne dla wielu ludzi, niezależnie od ich wiary. Jest to przesłanie, które chce ona przekazać szerokiemu gronu ludzi, niezależnie od ich przekonań.

Psychoterapeutka bardzo często odnosi się także do jogi jako narzędzia wspierającego rozwój osobisty. Mówi o jej pozytywnym wpływie na zdrowie psychiczne i fizyczne. Podkreśla, że joga i wiara chrześcijańska mogą ze sobą współistnieć, a praktyka jogi może być sposobem na wyciszenie się i zbliżenie do Boga.

Thomas dzieli się także swoim osobistym doświadczeniem, gdzie wiara odgrywała istotną rolę w czasie trudności, szczególnie w momencie straty dziecka i bólu związanego z endometriozą. Podkreśla, że zdrowa wiara nie wyklucza wątpliwości i bólu, ale stanowi wsparcie i pocieszenie nawet w najtrudniejszych chwilach.

Jej rada dla młodych dorosłych jest prosta: uwierz w siebie i w swoje unikalne zdolności, zainteresowania i wizje. Przyznaje, że wszystkie uczucia, nawet te negatywne, są dozwolone, a nie zawsze konieczne jest pozostawanie pozytywnym, aby osiągnąć sukces w życiu. Przesłanie, które chce przekazać, to akceptacja siebie, swoich uczuć i otwarcie na siłę, którą może dać zdrowa wiara.

Wnioski z jej doświadczeń oraz psychoterapeutycznej wiedzy dają nadzieję, że wiara może być drogowskazem dla młodych ludzi, pomagając im znaleźć stabilność, sens i siłę w niepewnych momentach życia. To przesłanie, które nie jest zarezerwowane dla jednej grupy, ale dla każdego, kto szuka wsparcia i znaczenia w swoim życiu.

Źródło: katholisch.de, TP 

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość

Czesław Ryszka

Andrzej Bobola herbu Leliwa, ksiądz, zakonnik, dziś patron Polski, żył w latach 1591–1657 w niebywale burzliwym czasie wielkich zagrożeń dla Ojczyzny i Kościoła katolickiego. Zginął w sposób szczególnie okrutny z rąk Kozaków, którzy chcieli mu nawet darować życie pod warunkiem wyrzeczenia się przezeń wiary katolickiej. Mimo wyjątkowo bestialskich tortur – odmówił. Umierał w strasznych męczarniach.

 

Czekamy na Jezusa! Opowieści o świętych na każdy dzień Adwentu

Czekamy na Jezusa! Opowieści o świętych na każdy dzień Adwentu

 

Pod każdą szerokością geograficzną i w każdej epoce małe lub niezwykłe cuda towarzyszyły Świętom Bożego Narodzenia! Oto 24 wspaniałe historie do przeczytania od 1 do 24 grudnia, aby przygotować swoje serce na niesamowitą radość Świąt Bożego Narodzenia w towarzystwie świętych, którzy doświadczyli szczególnej łaski podczas oczekiwania lub świętowania narodzin Jezusa.

 

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

ks. Waldemar Chrostowski

Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.

 

Święta Rodzina

Święta Rodzina

Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski

W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.

 

Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki

Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki

Jan Paweł II, Jolanta Sosnowska

 Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.

 

Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei

Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei

Jan Żaryn

Agentura wpływu nazywana nie tak dawno sowiecką, a dziś rosyjską, poczyna sobie śmiało także w III RP. Jej dziełem jest narzucana Polakom od kilkunastu lat przez media głównego nurtu (wszystkie w rękach zagranicznych decydentów) i przez niektórych polityków tzw. polityka wstydu.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.