IX Dzień Patrioty w Krakowie. Wielkie wyróżnienie dla prof. Wojciecha Roszkowskiego

Nasi autorzy

IX Dzień Patrioty w Krakowie. Wielkie wyróżnienie dla prof. Wojciecha Roszkowskiego

Od lewej: prof. Wojciech Roszkowski, red. Anna Popek, red. Czesław Ryszka, prof. Wojciech Polak, prof. Andrzej Nowak

Od lewej: prof. Wojciech Roszkowski, red. Anna Popek, red. Czesław Ryszka, prof. Wojciech Polak, prof. Andrzej Nowak

W sobotę 9 grudnia wieczorem w krakowskim „Sokole” odbyło się wydarzenie, które już na stałe wpisało się w pejzaż polskiej kultury, a w tym roku doczekało się już swojej dziewiątej edycji. Dzień Patrioty to spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego, a jego punktem kulminacyjnym jest wręczenie nagrody „Patriota Roku”. W tegorocznej edycji udział wzięli m.in. prof. Andrzej Nowak, prof. Wojciech Roszkowski, red. Czesław Ryszka, prof. Przemysław Czarnek i ks. prof. Janusz Królikowski. Spotkanie zorganizowane przez wydawnictwo Biały Kruk oraz krakowski Akademicki Klub Obywatelski prowadziła red. Anna Popek.

Podczas IX Dnia Patrioty w Krakowie nagrodą „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela” został uhonorowany prof. Wojciech Roszkowski za swój wkład w zrozumienie historii Polski. Kapituła nagrody pod przewodnictwem prof. Andrzeja Nowaka przyznała wyróżnienie za pracę Profesora na rzecz kształtowania świadomości historycznej. W trakcie wydarzenia ks. prof. Janusz Królikowski wygłosił laudację, podkreślając odwagę Profesora w prawdomównym pisaniu o historii Polski, nawet w czasach komunistycznych.

Prof. Roszkowski podziękował za nagrodę i podkreślił rolę patriotyzmu we wspieraniu suwerenności i samorządności kraju. Jego książki zwracają uwagę na walkę między wolnością a zniewoleniem oraz kontrowersje wokół liberalnej propozycji wolności jako nowej formy totalitaryzmu. Profesor podkreślił znaczenie budowy kapitału narodowego dla zdrowego rozwoju kraju. Tysiące osób zebranych w historycznej sali „Sokoła” w Krakowie przez wiele minut owacjami na stojąco dziękowało Laureatowi za ten nieoceniony wkład w polskie życie publiczne.

Red. Czesław Ryszka koncentrował się na roli św. Andrzeja Boboli jako opiekuna Polski, ukazującego się w kluczowych momentach zagrożenia dla kraju. Bobola nie tylko poświęcił się aż do męczeństwa, ale został także obdarzony zadaniem ratowania Polaków jako niebiański opiekun. Autor książki „Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość” zaznaczył także, że postać Boboli pozostaje istotna ze względu na współczesne niebezpieczeństwa, widząc w nim głównego patrona dla Polski w obliczu wyzwań współczesnego świata.

Prof. Przemysław Czarnek, w kontekście współczesnej sytuacji Polski i świata, podkreślał, że bycie konserwatystą w XXI w. opiera się na wyznawaniu fundamentalnych wartości oraz trzymaniu się źródeł, niezmiennych Boskich zasad, a także postępowaniu wg planu Bożego (co wyraża Dekalog). Podkreślał, że konserwatyzm nie oznacza zastygania w przeszłości, lecz elastyczne dostosowywanie się do zmieniającej się rzeczywistości, jednocześnie bez rezygnowania z głęboko zakorzenionych fundamentów. Zaznaczył także, że Kościół nigdy nie powinien odchodzić od swoich podstawowych zasad.

Prof. Wojciech Polak, odnosząc się do skutków stanu wojennego po ponad 40 latach od jego wprowadzenia, skoncentrował się na osobie generała Jaruzelskiego. Wyraźnie podkreślał, że choć Jaruzelski twierdził, że wprowadził stan wojenny, aby chronić Polskę przed interwencją ze strony Sowietów, to jednak jego działania zasługują na potępienie i uznanie go za zbrodniarza gotowego na wszystko. Profesor Polak wskazywał głównie na straty rozwojowe, gospodarcze oraz ekonomiczne, które były głównymi konsekwencjami tego okresu. Jego zdaniem do dzisiaj Polska musi nadal nadrabiać te straty, co stanowi duże wyzwanie wynikające z tego bolesnego epizodu historycznego.

Prof. Andrzej Nowak w kontekście źródeł zdrady polskości podkreślał głównie zniechęcenie i zwątpienie w Polskę, jej kulturę oraz tradycję. Przeświadczenie o konieczności poddania się wpływom ze wschodu lub zachodu wielokrotnie powtarzało się w historii, budując poczucie fatalizmu. Zdrada, według Profesora, tkwi w utracie wiary w wartość polskości i jej niewłaściwym postrzeganiu. Z kolei odnośnie do źródeł nadziei prof. Nowak wskazywał na wiarę, opartą na przekonaniu o Opatrzności oraz świętych. Podkreślał, że wspierając tę wiarę własnymi czynami, można odnaleźć fundamenty do budowania nadziei. Wyrażał dezaprobatę wobec tych, którzy wybierają ucieczkę z odpowiedzialności za Polskę, i podkreślił, że bycie Polakiem to największa godność, odpowiedzialność i przygoda, jaką możemy doświadczyć w życiu.

Atmosfera na tym wydarzeniu była nasycona patriotyzmem i dumą narodową. Prelegenci podkreślali znaczenie historii Polski, jej kultury i religii oraz apelowali o pielęgnowanie pamięci i dążenie do niepodległości. Spotkanie uświetniło kilka polskich tradycyjnych pieśni, m.in. „Rota”, „My, Pierwsza Brygada”, a także „Mazurek Dąbrowskiego” w wykonaniu Jana Kowalczyka, co dodatkowo podkreśliło atmosferę patriotyzmu i jedności.

 

Dzieje Polski. Tom 6. Potop i ogień

Dzieje Polski. Tom 6. Potop i ogień

Andrzej Nowak

Oj, działo się, działo! Kolejny tom „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka obejmuje krótszy okres czasu. Ale biorąc pod uwagę natłok ważnych dla narodu oraz państwa wydarzeń, niektórych brzemiennych w skutki na całe wieki, łatwo zrozumieć, dlaczego Autor poświęcił tym latom tak dużo miejsca. To nie Autor spowolnił pisanie, lecz w omawianym czasie historia bardzo przyspieszyła.

 

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość

Czesław Ryszka

Andrzej Bobola herbu Leliwa, ksiądz, zakonnik, dziś patron Polski, żył w latach 1591–1657 w niebywale burzliwym czasie wielkich zagrożeń dla Ojczyzny i Kościoła katolickiego. Zginął w sposób szczególnie okrutny z rąk Kozaków, którzy chcieli mu nawet darować życie pod warunkiem wyrzeczenia się przezeń wiary katolickiej. Mimo wyjątkowo bestialskich tortur – odmówił. Umierał w strasznych męczarniach.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.

 

Polska. Dwanaście wieków

Polska. Dwanaście wieków

Adam Bujak, Wojciech Polak

Takiego albumu o naszym kraju jeszcze nie było. Polska ukazana została tu od czasów najdawniejszych do najnowszych, wiek po wieku. Każde stulecie, od X po XXI, zostało osobno scharakteryzowane. Przypomniane zostało również, że wcześniej istniała Prapolska.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.