Irlandia: katolicki ksiądz dźgnięty nożem. Atak mógł mieć motyw terrorystyczny

Nasi autorzy

Irlandia: katolicki ksiądz dźgnięty nożem. Atak mógł mieć motyw terrorystyczny

Zdjęcie ilustracyjne. fot. Pixabay Zdjęcie ilustracyjne. fot. Pixabay Irlandzki katolicki kapelan wojskowy został dźgnięty nożem w ataku, który mógł mieć motyw terrorystyczny.

Atak przy koszarach

Ksiądz Paul Murphy, pięćdziesięciokilkuletni irlandzki duchowny, został wielokrotnie dźgnięty nożem w nocy, 15 sierpnia. Atak miał miejsce w koszarach Renmore w Galway, największym mieście na zachodzie kraju.

Kapelan siedział w swoim samochodzie oczekując na wjazd do koszar, kiedy pojawił się 16-latek z nożem. Gdy rozpoczął się atak, zainterweniowali żołnierze. Wywiązała się strzelanina, ostatecznie jednak ujęto napastnika.

“Przyjaciele, dziękuję za wasze modlitwy, miłość i troskę”, napisał ks. Murphy na swoim profilu w mediach społecznościowych. “Przykro mi, że nie jestem w stanie odpowiedzieć na wszystkie wiadomości i odebrać wszystkich telefonów. Radzę sobie, teraz czekam na operację. Wszystko będzie dobrze”, dodał kapłan, którego życiu nie groziło niebezpieczeństwo, choć obrażenia, których doznał, były poważne.

Śledztwo

W prowadzonym obecnie śledztwie brane są pod uwagę przyczyny zdarzenia powiązane z obecnością irlandzkich żołnierzy na Bliskim Wschodzie (w Libanie i Syrii) w ramach sił pokojowych ONZ. Sprawca prawdopodobnie jest obywatelem Irlandii, który zradykalizował się poprzez Internet; pojawiły się również doniesienia, że ma to związek z ISIS.

Nożownik obecnie przebywa w areszcie.

Reakcje na atak

Atak został stanowczo potępiony przez premiera Irlandii, Simona Harrisa i jego zastępcę, Micheala Martina, a także przez polityków opozycji oraz lokalnego biskupa Michaela Duignana, który zadeklarował modlitwę za rannego kapłana, jego rodzinę, żołnierzy i personel medyczny opiekujący się nim.

Całe zdarzenie wywołało szok wśród żołnierzy, jako że ks. Murphy jest w armii osobą wysoko cenioną i powszechnie znaną.

Zdarzenie to nastąpiło niedługo po ataku na podpułkownika armii brytyjskiej, który został wielokrotnie pchnięty nożem w biały dzień przed swoim domem w pobliżu koszar wojskowych w Anglii.

Źródło: catholicherald.co.uk, independent.ie; AD

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Wojciech Roszkowski

Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.


 

Imigranci u bram. Kryzys uchodźczy i męczeństwo chrześcijan XXI w.

Imigranci u bram. Kryzys uchodźczy i męczeństwo chrześcijan XXI w.

Paweł Stachnik, ks. Waldemar Cisło

Co trzy minuty gdzieś na świecie ginie jeden chrześcijanin; nie umiera naturalną śmiercią; ginie męczeńsko za to, że nie chciał wyrzec się Pana Jezusa. Świat z tego powodu nie lamentuje, wielcy politycy nie protestują, organizacje pozarządowe tego nie zauważają. Śmierć chrześcijanina - niemal zawsze z rąk muzułmanów – nie oburza mass mediów. Co innego nieszczęścia wyznawców islamu – to powinno nas poruszać.

 

 

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

 

 

 

Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego

Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego

Wojciech Reszczyński

Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.

 

 

Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka

Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka

Adam Bujak, ks. Waldemar Cisło

Niewyobrażalne i bezmyślne zniszczenie oraz setki tysięcy niewinnych ofiar – ich  symbolem stało się w ostatnim czasie syryjskie Aleppo. Jego mieszkańcy wielokrotnie z żalem mówili, że świat o nich zapomniał. Kto jak kto, ale my – Polacy – dobrze powinniśmy pamiętać i rozumieć owo uczucie opuszczenia i zapomnienia przez wszystkich, czego symbolem stała się zburzona doszczętnie przez Niemców podczas II wojny światowej Warszawa.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.