Irlandia: katolicki ksiądz dźgnięty nożem. Atak mógł mieć motyw terrorystyczny
Zdjęcie ilustracyjne. fot. Pixabay Irlandzki katolicki kapelan wojskowy został dźgnięty nożem w ataku, który mógł mieć motyw terrorystyczny.
Atak przy koszarach
Ksiądz Paul Murphy, pięćdziesięciokilkuletni irlandzki duchowny, został wielokrotnie dźgnięty nożem w nocy, 15 sierpnia. Atak miał miejsce w koszarach Renmore w Galway, największym mieście na zachodzie kraju.
Kapelan siedział w swoim samochodzie oczekując na wjazd do koszar, kiedy pojawił się 16-latek z nożem. Gdy rozpoczął się atak, zainterweniowali żołnierze. Wywiązała się strzelanina, ostatecznie jednak ujęto napastnika.
“Przyjaciele, dziękuję za wasze modlitwy, miłość i troskę”, napisał ks. Murphy na swoim profilu w mediach społecznościowych. “Przykro mi, że nie jestem w stanie odpowiedzieć na wszystkie wiadomości i odebrać wszystkich telefonów. Radzę sobie, teraz czekam na operację. Wszystko będzie dobrze”, dodał kapłan, którego życiu nie groziło niebezpieczeństwo, choć obrażenia, których doznał, były poważne.
Śledztwo
W prowadzonym obecnie śledztwie brane są pod uwagę przyczyny zdarzenia powiązane z obecnością irlandzkich żołnierzy na Bliskim Wschodzie (w Libanie i Syrii) w ramach sił pokojowych ONZ. Sprawca prawdopodobnie jest obywatelem Irlandii, który zradykalizował się poprzez Internet; pojawiły się również doniesienia, że ma to związek z ISIS.
Nożownik obecnie przebywa w areszcie.
Reakcje na atak
Atak został stanowczo potępiony przez premiera Irlandii, Simona Harrisa i jego zastępcę, Micheala Martina, a także przez polityków opozycji oraz lokalnego biskupa Michaela Duignana, który zadeklarował modlitwę za rannego kapłana, jego rodzinę, żołnierzy i personel medyczny opiekujący się nim.
Całe zdarzenie wywołało szok wśród żołnierzy, jako że ks. Murphy jest w armii osobą wysoko cenioną i powszechnie znaną.
Zdarzenie to nastąpiło niedługo po ataku na podpułkownika armii brytyjskiej, który został wielokrotnie pchnięty nożem w biały dzień przed swoim domem w pobliżu koszar wojskowych w Anglii.
Źródło: catholicherald.co.uk, independent.ie; AD
Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu
Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.
Imigranci u bram. Kryzys uchodźczy i męczeństwo chrześcijan XXI w.
Co trzy minuty gdzieś na świecie ginie jeden chrześcijanin; nie umiera naturalną śmiercią; ginie męczeńsko za to, że nie chciał wyrzec się Pana Jezusa. Świat z tego powodu nie lamentuje, wielcy politycy nie protestują, organizacje pozarządowe tego nie zauważają. Śmierć chrześcijanina - niemal zawsze z rąk muzułmanów – nie oburza mass mediów. Co innego nieszczęścia wyznawców islamu – to powinno nas poruszać.
Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego
Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.
Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka
Niewyobrażalne i bezmyślne zniszczenie oraz setki tysięcy niewinnych ofiar – ich symbolem stało się w ostatnim czasie syryjskie Aleppo. Jego mieszkańcy wielokrotnie z żalem mówili, że świat o nich zapomniał. Kto jak kto, ale my – Polacy – dobrze powinniśmy pamiętać i rozumieć owo uczucie opuszczenia i zapomnienia przez wszystkich, czego symbolem stała się zburzona doszczętnie przez Niemców podczas II wojny światowej Warszawa.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.