„Historia nieoceniająca nie jest historią”. Prof. Wojciech Roszkowski w IPNtvPL
Fot. zrzut ekranu z kanału IPNtvPL na portalu youtube. Prof. Wojciech Roszkowski, historyk, polityk i autor m.in. głośnego podręcznika do przedmiotu „Historia i teraźniejszość”, był gościem Krzysztofa Świątka w programie z cyklu „Historia toczy się dziś” emitowanego na kanale IPNtvPL i produkowanego przez Centralny Przystanek Historia im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Rozmowa toczyła się wokół podręcznika do wycofanego już przez obecny rząd przedmiotu „Historia i teraźniejszość”. „Kierowałem się raczej jednak taką trochę prostoduszną, prostolinijną zasadą, że ja chcę, żeby młode pokolenie dowiadywało się, jak to było i jak to rozumieć”, wyjaśnił prof. Roszkowski. „Pytanie, jak to rozumieć, jak było, to w miarę pełna informacja, i jak to rozumieć według pewnych kryteriów. Rozumienie historii oczywiście bywa różne. Jeżeli się przyjmuje kryterium sprawności władzy tylko i wyłącznie, to można akceptować różne nieuczciwe triki i mówić – o, udało im się, bardzo dobrze, że im się udało nieuczciwie coś zrobić, oszukać wyborców na przykład. Nie, ja jestem staromodnym zwolennikiem moralności w ocenach działań historycznych, bo ostatecznie to tworzy wspólnotę, to daje możliwości rozwoju. Kłamstwo, korupcja, oszukiwanie myślę, że w dłuższej perspektywie zawsze szkodzą społeczeństwu i rozwojowi zdrowego społeczeństwa”, tłumaczył autor.
„Myślę, że państwo neutralne światopoglądowo czy historia światopoglądowa, znaczy nieoceniająca, nie jest historią. Mało tego, nikt jej nie uprawia. Nikt. Dlaczego Hitlera się potępia? Jest to ocena moralna. Czy potępiamy go dlatego, że przegrał wojnę? To Stalin byłby dobry, bo wygrał wojnę. Więc ja sprowadzam to do absurdu, ale oceny w historiografii są rzeczą zupełnie oczywistą i naturalną. Problem w tym, czy wydajemy oceny usprawiedliwione, dostatecznie umotywowane, czy one są wiarygodne z punktu widzenia znajomości faktów”, zastanawiał się prof. Roszkowski.
„Jeżeli ktoś mówi, że postać Jana Pawła II jest kontrowersyjna, to chciałbym zapytać, w którym momencie. To, że zapobiegł konfliktowi argentyńsko-chilijskiemu, to znaczy dobrze by było, gdyby ta wojna wybuchła? Czy że pomógł w łagodnym upadku komunizmu w Europie Wschodniej? Znaczy lepiej, żeby była rewolucja krwawa jak w Rumunii?”, pytał autor podręcznika „Historia i teraźniejszość”.
„Młodzież powinna znać pewne podstawowe fakty. O Piusie XII, jaki był jego stosunek do Holokaustu, o Janie Pawle II, jak on odnosił się do kwestii nadużyć seksualnych w Kościele. I wtedy możemy oceniać”, uważa prof. Roszkowski.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy dostępnej na kanale IPNtvPL na portalu YouTube:
oprac. AD
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki prof. Wojciecha Roszkowskiego:
Jeszcze nic straconego
Książka utrzymana jest w konwencji ciekawej rozmowy, ma charakter wspomnieniowy. To subtelny obraz jakże interesującej sylwetki prof. Wojciecha Roszkowskiego. Poznajemy jego imponującą naukowo-pisarską karierę i nader ciekawe koleje życia. Autor do celebrytów nie należy, obca jest mu autoreklama, toteż próżno by szukać o nim plotkarskich ciekawostek w mediach. Tu też nie skupia się na błahostkach.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.
Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015
Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.
Świat Apostołów
Po trylogii „Świat Chrystusa” doczekaliśmy się dopełnienia serii poprzez opowieść o działalności pierwszych siewców naszej wiary – Apostołów.
Zgodnie z poleceniem Zbawiciela rozeszli się oni po Jego śmierci po krańce Ziemi. Tak też prowadzi nas Autor; od dalekich Chin po Galię i Irlandię, koncentrując się rzecz jasna na starożytnym Rzymie.
PAKIET Świat Chrystusa tomy 1-3 w cenie 199 zł
Świat Chrystusa to monumentalna trzytomowa historia świata w okresie życia i działalności Jezusa Chrystusa. Obejmuje lata od 6 roku przed narodzeniem, aż do śmierci krzyżowej Jezusa z Nazaretu. Autor, wybitny historyk i znakomity pisarz, prof. Wojciech Roszkowski, pracował nad swoim dziełem prawie pół wieku. Oparł się na idei zawartej w Liście św.
PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.
PAKIET Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza. Tom 1 i 2 za 138 zł
Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza. Tom 1
Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem w poprzek całego kontynentu zapadła żelazna kurtyna – tymi słynnymi słowami Winston Churchill opisał nową rzeczywistość geopolityczną po drugiej wojnie światowej. Ten kawałek świata nazywany bywa Międzymorzem, zaś dzisiaj coraz częściej można spotkać się z nazwą Trójmorza (Czarne – to trzecie morze).
Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu
Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.
Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni
Książka ta dowodzi, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Komunizm nie zaczął się od łagrów, mordów i zniewolenia narodów. Zaczął się od teorii – zupełnie utopijnej, ale pozornie niezwykle zatroskanej o dobro całej ludzkości. Wielu dało się nabrać; jak się to skończyło, to Polacy wiedzą najlepiej.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.