Gdańskie Muzeum II Wojny Światowej znowu szokuje. Tym razem usunięto... przysięgę przed katolickim księdzem
Szokującą wiadomość podał na platformie X dr Karol Nawrocki, wybitny historyk, szef IPN, kandydat na prezydenta RP; otóż ze stałej ekspozycji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została usunięta fotografia przedstawiająca powstańców warszawskich składających przysięgę w obecności katolickiego kapłana.
„Zamiast zdjęcia przysięgi powstańców warszawskich złożonej przed księdzem będzie pusta ściana. Ale podświetlona”, napisał Nawrocki.
Po usunięciu rotmistrza Pileckiego, św. o. Maksymiliana Kolbego i bł. Rodziny Ulmów przyszedł zatem czas na atak na powstańców warszawskich i ich przysięgę, której tekst istotnie brzmi wyjątkowo niewygodnie dla twórców „nowoczesnej” wersji historii: „W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej kładę swe ręce na ten święty Krzyż, znak męki i Zbawienia. Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił, aż do ofiary mego życia”.
Biorąc pod uwagę, że żyje jeszcze kilkuset powstańców, w których świadectwach moment przysięgi pojawia się jako jedno z najbardziej poruszających przeżyć, decyzja obecnych władz Muzeum II Wojny Światowej jest wyjątkowo perfidnym uderzeniem zarówno w bohaterów, jak i w pamięć ich kolegów, którzy za wolną Polskę oddali życie na barykadach walczącej Warszawy.
Dodajmy, iż dr Karol Nawrocki, który w l. 2017-2021 był dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej, w skuteczny sposób zabiegał o ukazywanie w urządzonym z rozmachem gdańskim muzeum prawdy historycznej, a co za tym idzie – wyeksponowanie polskiego bohaterstwa i zaangażowania zarówno w walkę z Niemcami, jak i ratowanie (z narażeniem życia) Żydów.
Przypomnijmy w tym miejscu, iż polskie Państwo Podziemne nie miało odpowiednika w żadnym z okupowanych przez Niemcy krajów, „Żegota” była jedyną w okupowanej Europie organizacją ratującą Żydów, a polscy żołnierze walczyli – wykazując się niespotykanym poświęceniem i bohaterstwem – na wszystkich frontach II wojny światowej. Polska była także państwem, które zdecydowanie najbardziej ucierpiało ze strony III Rzeszy (i ZSRS); obecne władze Muzeum, jak podaje dr Karol Nawrocki, starają się to ukryć, prezentując podświetlaną tablicę ze „statystyką wojny”: „W ciszy ofiary stają się statystyką. Oczywiście w porządku alfabetycznym, żeby tylko nie wyszło, że dla Polaków II wojna światowa była prawdziwą hekatombą”, pisze dr Nawrocki. I trafia w samo sedno sprawy.
Podsumowując: jak bardzo niewygodna musi być dla obecnych władz (nie tylko Muzeum II Wojny Światowej) pamięć o powstańcach warszawskich, skoro nawet 80 lat po Powstaniu im nie odpuszczają.
Źródło: x.com/NawrockiKn; www.facebook.com, dr Monika Makowska
Polecamy również najnowszy numer miesięcznika "WPiS", który podejmuje temat gdańskiego Muzeum:
Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2025. Wydanie drukowane
Miesięcznik „Wpis” już od piętnastu lat pozostaje wierny swym założeniom i przedstawia Czytelnikom podstawowe wartości, a więc wiarę, patriotyzm i sztukę.
Publikują u nas tak znakomici autorzy, jak m.in.: Adam Bujak, ks. prof. Waldemar Chrostowski, Leszek Długosz, prof. Ryszard Kantor, dr Marek Klecel, ks. prof. Janusz Królikowski, prof. Grzegorz Kucharczyk, dr Monika Makowska, prof. Aleksander Nalaskowski, prof.
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki ukazujące prawdę o II wojnie światowej:
III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść
Rzesza Niemiecka istniała tylko w okresie 1933–1945, ale bardzo mocno zapisała się w historii. Mocno i wyjątkowo niechlubnie. Gdy się ją wspomina, przychodzą na myśl druty kolczaste, niemieckie obozy zagłady, wojenna pożoga, grabież, ruiny. Do tego dochodzi pogarda dla tych, których zbrodnicza ideologia nazistowska określała jako „podludzi” i których należało likwidować w imię czystości rasy.
Rok 1939. Od beztroski do tragedii
Dla Polski rok 1939 był rokiem przedziwnym; przede wszystkim tragicznym, gdyż agresja na nasz kraj Niemiec dokonana 1 września, a następnie Związku Sowieckiego – 17 września spowodowała śmierć milionów rodaków jak również zamordowała prężnie rozwijającą się II Rzeczpospolitą. Ten straszny rok kojarzy nam się zatem głównie z początkiem II wojny światowej.
Pamięć Warszawy
Warszawa – dumna stolica naszego narodu nie miała łatwej historii, zwłaszcza w XX w. Równocześnie jednak Warszawa stała się symbolem niezłomnej polskiej niepodległości. Tu w 1918 r. siedzibę znalazły najwyższe polskie władze. Stąd grzmiały w 1939 r. słowa, że polski honor jest bezcenny, a mieszkańcy naszej stolicy powstali w 1944 r. przeciw okupantom, nie mogąc dłużej znieść zniewolenia.
Stolica niezłomna. Warszawa historyczna, patriotyczna, nowoczesna
Piękno, tradycja, patriotyzm, historia, rozmach, wiara – tymi słowami można określić Warszawę, jaka wyłania się z albumu „Stolica niezłomna”. Tej niezłomnej Warszawy nie pokazują nam warszawiacy – to spojrzenie krakowiaków – fotografa Adama Bujaka oraz wydawcy i grafika Leszka Sosnowskiego. Może dlatego właśnie widzimy stolicę zupełnie inną. Są tu obiekty niespotykane w innych albumach, jak np.
Auschwitz - Rezydencja śmierci
Unikalny dokument przedstawiający największy niemiecki obóz koncentracyjny, ośrodek męczeństwa i masowej zagłady setek tysięcy więźniów 30 narodowości. Bogaty materiał fotograficzny: znakomite, słynne już artystyczne fotografie Adama Bujaka zatrzymujące w czasie echa koszmaru oraz zdjęcia archiwalne z lat funkcjonowania obozu przedstawiające dramatyczny los deportowanych.
AD
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.