Dziś czcimy Najświętszą Maryję Pannę Królową Aniołów. Można uzyskać odpust zupełny
Kościołek Porcjunkula wewnątrz bazyliki Matki Bożej Anielskiej w Asyżu. fot. Ludmiła Pilecka - praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3502365 Historia kościółka
W XVI – wiecznej bazylice Matki Bożej Anielskiej w Asyżu we Włoszech znajduje się nieduży kościółek benedyktyński z IX wieku, zwany Porcjunkulą (co oznacza ‘kawałeczek’, ‘drobna część’). Podania głoszą, że ów kościółek ufundowali pielgrzymi wracający z Ziemi Świętej, a autorem nazwy Matki Bożej Anielskiej jest najprawdopodobniej św. Franciszek z Asyżu. Legenda głosi, że słyszano tam głosy anielskie, co tłumaczy nadaną świątyni nazwę.
Kolebka zakonów franciszkańskich
W XIII wieku kaplica ta była w ruinie i odbudował ją właśnie św. Franciszek, który następnie przy niej zamieszkał. Tam również usłyszał Ewangelię, która skłoniła go do rozpoczęcia zakonnego życia. Jakiś czas później kapliczka i miejsce przy niej stały się własnością pierwszych zakonników, a wreszcie macierzystym domem zgromadzenia założonego przez św. Franciszka. Również zakon klarysek wiąże swoje początki z tym miejscem, gdyż właśnie tutaj schroniła się św. Klara z Offreduccio i tutaj otrzymała zakonny strój podczas obłóczyn. Także w tym miejscu Franciszek, późniejszy święty, zakończył swoje życie.
Łaska odpustu zupełnego
W 1216r. sam Pan Jezus objawił się św. Franciszkowi obiecując, że wszyscy, którzy po spowiedzi i przyjęciu Komunii św. nawiedzą kapliczkę Porcjunkula, dostąpią odpustu zupełnego. Przywilej ten zatwierdził papież Honoriusz III. W 1480r. Sykstus VI rozszerzył przywilej na wszystkie kościoły I i II Zakonu Franciszkańskiego, jednak dotyczył on tylko zakonników; ludzie świeccy mogą korzystać z tej łaski dzięki decyzji Grzegorza XV z 1622r. nawiedzając również kościoły kapucyńskie.
11 kwietnia 1909 roku św. Pius X mianował kościół Matki Bożej Anielskiej w Asyżu bazyliką patriarchalną i papieską, a w 1952r. Kongregacja Odpustów rozszerzyła przywilej na wszystkie kościoły parafialne i kaplice. Oznacza to, że każdy, kto dzisiaj (lub w najbliższą niedzielę) pobożnie nawiedzi swój kościół parafialny lub kaplicę, odmówi w nim Modlitwę Pańską, wyznanie wiary, przystąpi do spowiedzi i przyjmie Komunię św., a także pomodli się w intencjach papieskich i pozbędzie się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, uzyska odpust zupełny.
Źródło: brewiarz.pl, pap.pl, AD
Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach
Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.
Totus Tuus
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat.
Matka Boża
Mamy w Polsce od wieków ogromny skarb. Ta książka tego dowodzi. Tym skarbem jest wielka miłość i cześć dla Matki Bożej, którą nazywamy też Królową Polski. Nie jest to w żadnym razie – tak jak w wielu krajach Zachodu – miłość-relikt zaklęta w dawnych dziełach sztuki, na które patrzy się jak na obiekty muzealne. Jest to miłość żywa i żarliwa, której płomień stale jest podsycany przez następne pokolenia.
Odpowiedź nieba dla ziemi. Lourdes. Objawienia, uzdrowienia, nawrócenia
Wszystkie postaci w tej książce są autentyczne, wszystkie opisane wydarzenia naprawdę miały miejsce. Czyta się ją jednak nie jak chłodny dokument, ale jak pełną dramatycznych zwrotów akcji powieść. Jest to zarazem wielkie świadectwo działalności Pana Boga. Upodobał On sobie niektóre z miejsc na naszej Ziemi, gdzie Jego wyznawcy gromadzą się szczególnie licznie, gdzie leczy On nas i nawraca – mówimy, że czyni tam cuda.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.