Dyrektorzy szkół katolickich spotkają się na Jasnej Górze. Czy znajdą odpowiedź na zagrożenia, z jakimi mierzy się polska szkoła?
fot. Pexels.com W obliczu zmian, jakie walcząca z Kościołem władza planuje wprowadzić w polskim szkolnictwie, tym ważniejsza wydaje się być tegoroczna pielgrzymka dyrektorów szkół katolickich, którzy zamierzają spotkać się na Jasnej Górze 22 sierpnia.
Plan pielgrzymki
W planie spotkania jest oczywiście Msza święta, modlitwa i wspólne zawierzenie Matce Bożej uczniów, nauczycieli i całego środowiska szkolnictwa katolickiego. Uczestnikom towarzyszyć będzie bp Marek Mendyk, asystent Rady Szkół Katolickich.
Podczas spotkania zostaną poruszone także m.in. takie tematy, jak planowane wprowadzenie Europejskiego Obszaru Edukacji (który ma na celu „oczyszczenie” edukacji z elementów narodowych i patriotycznych i wprowadzenie jednolitego programu nauczania dla wszystkich krajów UE), plany wprowadzenia do szkół edukacji seksualnej oraz epidemia braku akceptacji własnej płci wśród uczniów czy miejsce szkolnej katechezy w planie nauczania.
Ratunek w szkolnictwie katolickim?
Zmiany planowane przez rząd i ich ewentualne powodzenie zależą w dużej mierze od tego, jak zostaną one zrealizowane przez samorządy oraz – już bezpośrednio – przez dyrektorów szkół. W tym wszystkim swoją szczególną rolę mają szkoły katolickie, które w Polsce prowadzone są najczęściej przez zgromadzenia zakonne realizujące w ten sposób charyzmaty swoich założycieli. Szkoły te wyróżniają się często specjalnie przygotowanym programem wychowawczym, w który wpleciona jest Msza święta i modlitwa, a uczniów takich placówek poznać można po charakterystycznych mundurkach. Czy będą one miejscem, z którego wyjdzie iskra dla ratowania polskiej edukacji? Pozostaje nam modlitwa o to jak i wspieranie tych szkół w miarę swoich możliwości.
Źródło: episkopat.pl; AD
Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja
Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.
W co wierzą katolicy
Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.
Wielkie Zatrzymanie
Najbardziej prześladowany w Polsce profesor, Aleksander Nalaskowski, ciętym piórem, z wielką erudycją i przenikliwością rysuje niepokojącą wizję świata XXI wieku. Nasz zabiegany i ogłupiały glob ziemski przestał się kręcić na kilka miesięcy – nastąpiło Wielkie Zatrzymanie, jak trafnie nazywa to Autor. Gdy opadł pierwszy kurz wzniecony pandemią i globalnym zamieszaniem, pojawił się ponoć nowy obraz świata.
Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.