Dr Karol Nawrocki kandydatem prawicy na prezydenta RP
Dr Karol Nawrocki. fot. Fot. Mikołaj Bujak, CC BY-SA 4.0, via Wikipedia Commons W niedzielę 24 października w krakowskiej hali PTG „Sokół” odbyła się Konwencja, podczas której ogłoszono decyzję o poparciu bezpartyjnego kandydata na prezydenta RP, którym został prezes IPN-u dr Karol Nawrocki. Jego kandydaturę zgłosił w imieniu komitetu obywatelskiego znany i ceniony historyk, autor wielu bestsellerowych publikacji Białego Kruka, prof. Andrzej Nowak, który zaznaczył, jak ważna dla dr. Nawrockiego jest historia oraz tradycja: „Pana dr. Nawrockiego poznałem stosunkowo niedawno – 7 lat temu, kiedy miałem zaszczyt odwiedzać Muzeum II Wojny Światowej, gdzie dr Nawrocki świeżo obejmował funkcję dyrektora. Już wtedy pokazał siłę swego charakteru, pokazał troskę o tradycję i tożsamość przywracając w tej niezwykle ważnej placówce miejsce dla o. Kolbe, rtm. Pileckiego i Rodziny Ulmów, miejsca, którego zabrakło w intencjach twórców pierwotnej wersji wystawy tego Muzeum (…) Już wcześniej dr. Nawrocki zasłynął w Gdańsku jako organizator uroczystości przywracających pamięć i godny pochówek Danucie Siedzikównie ‘Ince’ i innym bohaterom, Żołnierzom Wyklętym”.
Głos zabrał także prezes PiS Jarosław Kaczyński, wyjaśniając, że decyzja o poparciu bezpartyjnego kandydata ma służyć zakończeniu trwającej w naszym kraju „wojny polsko-polskiej” oraz powrotu do rozwoju z czasów poprzednich rządów. Sam dr Nawrocki również wypowiedział się na forum, wyrażając wiarę w zwycięstwo oraz kreśląc wizję przyszłej polityki, przy czym nie szczędził krytyki obozowi rządzącemu. Wśród poruszonych przez niego kwestii znajdowały się m.in. obrona religii, zapewnienie bezpieczeństwa w różnych aspektach oraz dokończenie wielkich projektów inwestycyjnych zapoczątkowanych za rządów PiS.
Dr Karol Nawrocki jest z wykształcenia historykiem oraz specjalistą ds. zarządzania zasobami ludzkimi, absolwentem Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego oraz studiów podyplomowych International MBA in Strategy, Programme and Project Management na Politechnice Gdańskiej. Od 2013 roku przysługuje mu tytuł doktora nauk humanistycznych. Pracę w Instytucie Pamięci Narodowej rozpoczął w 2009 r.; w latach 2014-2017 pełnił funkcję naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN Gdańsk, koordynując prace naukowo-edukacyjne na terenie gdańskiego oddziału IPN. Od kwietnia 2017 r. był dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Od 1 czerwca 2021 roku pełnił funkcję zastępcy prezesa IPN-u, a 23 lipca tego samego roku objął stanowisko prezesa tej instytucji. Jest autorem i redaktorem siedmiu książek oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i publicystycznych z zakresu najnowszej historii Polski, a także inicjatorem, konsultantem oraz współautorem wielu projektów memoratywnych, edukacyjnych oraz ekspozycyjnych. Angażuje się w opowiadanie prawdy o polskim doświadczeniu II wojny światowej. Żonaty, jest ojcem dwóch synów i córki.
Źródło: wpolityce.pl; ipn.gov.pl; AM
Film prezentujący sylwetkę dr. Karola Nawrockiego obejrzejć można również na kanale Białego Kruka na portalu youtube:
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki pozwalające lepiej zrozumieć wyzwania stojące przed dzisiejszą Polską:
Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego
Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.
Naród niepokonany. Przełomowe momenty polskiej historii
Sarmaci w trudnych okresach Rzeczypospolitej powiadali, że jest ona niczym słońce, choć bowiem zachodzi i popada w mrok, to niebawem wschodzi i znów świeci pełnym blaskiem. Na zawsze nie gaśnie nigdy. O takich wschodach i zachodach naszego kraju i narodu pisze w tej książce wybitny historyk i pisarz, prof. Andrzej Nowak.
Historia cenzury. Od starożytności do XXI wieku
Polacy w ciągu minionych dwóch stuleci zmagali się z bezwzględnie egzekwowaną antynarodową, ale też antyreligijną cenzurą stosowaną wobec nas przez obcych (zaborców, komunistów). Niewiele jednak powstało na ten temat książek, a to jest pierwsze całościowe opracowanie. Czyżby sam temat cenzury był zawsze niewygodny i cenzurowany? – pyta autor niniejszej książki, Jakub Maciejewski.
Polacy wierni i dzielni
Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.
Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach
Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.