Dlaczego widok świątecznych lampek nas uszczęśliwia? Naukowcy znają wytłumaczenie
Zdjęcie ilustracyjne. fot. Pexels W okresie świąt Bożego Narodzenia jednym z najbardziej rozpowszechnionych widoków są różnokolorowe światełka, zarówno na domowych i przydomowych choinkach, jak i na samych domach, a także dekorujące ulice i place. Jakkolwiek nie ma zgody co do konkretnego momentu, w którym można rozpocząć świąteczną iluminację – przykładowo Amerykanie zaczynają tuż po Święcie Dziękczynienia w ostatni czwartek listopada, Skandynawowie w dzień św. Mikołaja, a Hiszpanie w długi weekend grudniowy po Dniu Konstytucji, między 6 a 8 grudnia – wiele osób nie wyobraża sobie Świąt bez tej atrakcji, nawet jeśli wiąże się ona ze wzmożoną konsumpcją energii oraz zanieczyszczeniem światłem.
Kwestia ta znalazła swoje oparcie w nauce – według badań ekspertów z dziedziny psychologii dekorowanie i oświetlenie domu poprawia nastrój i natychmiastowo zwiększa poczucie szczęścia, podnosząc poziom dopaminy w mózgu. Podstawą efektu jest kolor i jasne błyski, które powodują wzrost poziomu w naszym organizmie substancji chemicznych, jakie wyzwalają entuzjazm. „Następuje zmiana neurologiczna, która naprawdę może dać szczęście” – mówi Deborah Serani – profesor psychologii na Uniwersytecie Adelphi w Nowym Jorku – w badaniu European Union Cordis. Dekoracje świąteczne wpływają na nas także poprzez neuroarchitekturę, nową dyscyplinę, która analizuje wpływ środowiska na zachowanie człowieka. Na przykład typowe lampki LED o ciepłym świetle, które umieszczamy na choinkach, tworzą przytulną atmosferę. A jeśli są subtelne, mogą sprzyjać relaksowi i dobremu samopoczuciu.
Wydzielaniu dopaminy, jak również serotoniny, sprzyja także czynnik nostalgii oraz pamięci; Święta są często kojarzone z dzieciństwem, czasem niewinności i radości. Oprócz tego, kiedy dopamina wpływa na jądro półleżące – część mózgu odpowiedzialną za kontrolę emocji i komunikującą się z hipokampem powiązanym z pamięcią – uczenie się tego wrażenia trwa dłużej. W jakiś sposób pozostaje tam „umocowane”. Jest to więc zwyczaj, który chcemy powtarzać rok po roku. Co więcej, badanie za pomocą rezonansu magnetycznego przeprowadzone na Uniwersytecie Duńskim w 2015 roku znalazło „dowody” świątecznej radości w mózgu podczas obserwacji typowych obrazów bożonarodzeniowych.
Źródło: abc.es, AM
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po miesięcznik WPiS oraz po książki o tematyce bożonarodzeniowej:
Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2025. Wydanie drukowane
Miesięcznik „Wpis” już od trzynastu lat pozostaje wierny swym założeniom i przedstawia Czytelnikom podstawowe wartości, a więc wiarę, patriotyzm i sztukę.
Publikują u nas tak znakomici autorzy, jak m.in.: Adam Bujak, ks. prof. Waldemar Chrostowski, Leszek Długosz, prof. Ryszard Kantor, dr Marek Klecel, ks. prof. Janusz Królikowski, prof. Grzegorz Kucharczyk, dr Monika Makowska, prof. Aleksander Nalaskowski, prof.
Święta Rodzina
W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.
Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia
Wielka i pompatyczna na placu Rockefellera w Nowym Jorku. skromniejsza z aniołkami i gwiazdami na polskich świerkach czy egzotyczna i zaskakująca w formie cisów czy drzewek pomarańczowych w Ameryce Południowej. Choinka jest uniwersalnym znakiem Świąt Bożego Narodzenia, znanym, ogromnie lubianym i stosowanym na całym świecie. Jak to się jednak stało. że zwykłe zielone drzewko stało się symbolem Narodzin Jezusa?
Na to pytanie w tej jakże frapującej książce odpowiada ks. prof.
24 opowieści adwentowe. Czekając na Jezusa
Ta piękna książka dla dzieci jest kolekcją 24 zupełnie wyjątkowych opowieści adwentowych i wigilijnych, które poniekąd pełnią funkcję kalendarza adwentowego. Codziennie w grudniu możemy wieczorkiem usiąść z naszymi pociechami i przeczytać im opowiadanie związane z Bożym Narodzeniem i tym samym umilić czas oczekiwania na Wigilię.
Czekamy na Jezusa! Opowieści o świętych na każdy dzień Adwentu
Pod każdą szerokością geograficzną i w każdej epoce małe lub niezwykłe cuda towarzyszyły Świętom Bożego Narodzenia! Oto 24 wspaniałe historie do przeczytania od 1 do 24 grudnia, aby przygotować swoje serce na niesamowitą radość Świąt Bożego Narodzenia w towarzystwie świętych, którzy doświadczyli szczególnej łaski podczas oczekiwania lub świętowania narodzin Jezusa.
Tajemnice Ziemi Świętej
Najnowsze, długo oczekiwane wydanie bestsellerowego albumu Adama Bujaka o Ziemi Świętej. Dwa tysiące lat temu po spalonej słońcem Samarii, Galilei, Judei wędrował Chrystus. Teraz te same szlaki przeszło dwóch artystów. Twórca słowa i twórca obrazu. Poeta i fotografik – Marek Skwarnicki i Adam Bujak.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.