Czy William Szekspir był katolikiem? Fascynujące dowody na religijne życie dramaturga

Nasi autorzy

Czy William Szekspir był katolikiem? Fascynujące dowody na religijne życie dramaturga

„Portret Chandosa” to znany wizerunek Williama Szekspira, nazwany na cześć jednego z dawnych właścicieli. Był pierwszym portretem zakupionym przez londyńską Galerię Narodową Portretów w 1856 roku. Uważa się, że autorem mógł być malarz John Taylor. Fot. Wikipedia

„Portret Chandosa” to znany wizerunek Williama Szekspira, nazwany na cześć jednego z dawnych właścicieli. Był pierwszym portretem zakupionym przez londyńską Galerię Narodową Portretów w 1856 roku. Uważa się, że autorem mógł być malarz John Taylor. Fot. Wikipedia

William Szekspir, jeden z największych pisarzy w historii literatury, budzi wiele pytań w kwestii nie tylko swojej twórczości, ale także życia osobistego, w tym przekonań religijnych. Czy mógł być katolikiem w czasach, gdy otwarte wyznawanie tej wiary było niebezpieczne? Wielu wybitnych myślicieli i historyków twierdzi, że tak, przytaczając dowody, które mogą świadczyć o głębokich związkach Szekspira z katolicyzmem.

Katolickie korzenie rodziny

Szekspir urodził się w czasach, kiedy Anglia była ogarnięta konfliktami religijnymi. Jego ojciec, John Shakespeare, był pobożnym katolikiem, który w sekrecie wyznawał wiarę, mimo obowiązującego przymusu uczestnictwa w nabożeństwach anglikańskich. Ukryty „testament duchowy” ojca Williama, znaleziony na dachu domu rodzinnego, potwierdza jego oddanie katolicyzmowi. Co więcej, John został ukarany grzywną za „odstępstwo”, czyli odmowę uczestnictwa w nabożeństwach anglikańskich, co było w tamtych czasach aktem odwagi.

Matka Szekspira, Mary Arden, pochodziła z jednej z najbardziej znanych rodzin katolickich w Anglii. Te silne katolickie korzenie z pewnością miały wpływ na młodego Williama i kształtowały jego światopogląd.

Katoliccy przyjaciele i patroni

Kiedy Szekspir przybył do Londynu, związał się z wpływowymi osobami o katolickich przekonaniach. Jego główny patron, hrabia Southampton, wywodził się z katolickiej rodziny, a jego spowiednikiem był jezuita św. Robert Southwell. Southwell, aresztowany i skazany na śmierć za swoją wiarę, stał się jednym z czterdziestu męczenników Anglii i Walii. Istnieją dowody, że Szekspir znał Southwella przed jego aresztowaniem w 1592 roku, co wskazuje na możliwe bliskie związki z katolickimi duchownymi.

W Londynie Szekspir utrzymywał też kontakty z ludźmi, którzy podzielali jego katolickie sympatie. Sądownictwo odnotowało jego konflikt z Williamem Gardinerem, zatwardziałym przeciwnikiem katolików, który oskarżał go o groźby przemocy. Ten spór pokazuje, że Szekspir nie bał się sprzeciwiać przeciwnikom katolicyzmu.

Przystań dla katolików

Jednym z najważniejszych dowodów na katolickie sympatie Szekspira jest zakup przez niego w 1613 roku posiadłości Blackfriars Gatehouse. Dom ten był znanym ośrodkiem katolickiej działalności, wyposażonym w tajne przejścia, które pozwalały duchownym uciec przed prześladowaniami. To miejsce stało się schronieniem dla księży, a jednym z jego najemców był John Robinson, aktywny katolik i przyjaciel Szekspira, który towarzyszył mu w ostatnich dniach jego życia.

Śmierć katolika?

Po śmierci Szekspira jego majątek trafił do córki Susanny, która dziesięć lat wcześniej została uznana za katoliczkę rekuzantkę, czyli osobę, która odmówiła uczestnictwa w nabożeństwach anglikańskich. Testament Szekspira również objął katolickich przyjaciół, co wywołało oburzenie u duchownych anglikańskich, którzy podkreślali, że „umarł jak papista”.

Choć wielu krytyków literackich wciąż stara się ignorować lub zaprzeczać temu, jak bardzo katolicyzm wpłynął na życie i twórczość Szekspira, dowody sugerują, że jego związki z katolicyzmem były głębsze, niż wielu chciałoby przyznać. Szekspir, wyznający wiarę w czasach, gdy była ona surowo prześladowana, mógł pozostawić po sobie nie tylko literacką spuściznę, ale i ślad człowieka, który żył według swojej religii.

Czy William Szekspir był katolikiem? Na to pytanie nigdy nie otrzymamy jednoznacznej odpowiedzi, ale dowody wskazują, że zarówno jego życie, jak i twórczość były mocno związane z katolicką tradycją.

Źródło: Aleteia English, TP

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Potęga nawrócenia

Potęga nawrócenia

Wojciech Roszkowski

Wybitny pisarz i naukowiec prof. Wojciech Roszkowski przedstawia w swej kolejnej książce 81 niewiarygodnych historii życiowych ludzi, którzy będąc bardzo daleko od Boga, w ten czy inny sposób znaleźli jednak drogę do Niego. I tak na przykład poznamy mordercę i gwałciciela, który po dziesięcioleciach więzienia i pokuty odnalazł w sobie wiarę, a żywota dokonał w klasztorze.

 

Męczennik za wiarę i Solidarność. Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Męczennik za wiarę i Solidarność. Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Jolanta Sosnowska

Fascynująca książka Jolanty Sosnowskiej to poruszająca opowieść o życiu i heroicznej walce kapłana, który stał się symbolem oporu przeciwko komunistycznemu reżimowi w Polsce. Swoją niezłomną wiarą i nieugiętością inspirował miliony Polaków do walki o wolność i wiarę. Popiełuszko, z pozoru zwykły ksiądz, stał się światłem nadziei. Pozostaje aktualnym symbolem także dzisiaj, co w tej książce mocno wybrzmiewa.

 

O kulturę  filozofii. Co o człowieku mówili najwięksi  myśliciele ludzkości

O kulturę filozofii. Co o człowieku mówili najwięksi myśliciele ludzkości

Dr hab. Włodzimierz Dłubacz


Czy filozofia jest nam potrzebna? A jeżeli tak – to czy nie jest za trudna? Prof. Dłubacz w poniższej książce pokazuje, że jest wręcz odwrotnie i że bez filozofii nie da się zrozumieć człowieka, jego sensu istnienia. Filozofia to bowiem nic innego jak szukanie odpowiedzi na najbardziej podstawowe pytania ludzkiego bytowania.

 

Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego

Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego

Wojciech Reszczyński

Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.

 

W co wierzą katolicy

W co wierzą katolicy

 

Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

 

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Czesław Ryszka

Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.

 

PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł

PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł

 

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.

 

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Jolanta Sosnowska

Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.

 

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość

Czesław Ryszka

Andrzej Bobola herbu Leliwa, ksiądz, zakonnik, dziś patron Polski, żył w latach 1591–1657 w niebywale burzliwym czasie wielkich zagrożeń dla Ojczyzny i Kościoła katolickiego. Zginął w sposób szczególnie okrutny z rąk Kozaków, którzy chcieli mu nawet darować życie pod warunkiem wyrzeczenia się przezeń wiary katolickiej. Mimo wyjątkowo bestialskich tortur – odmówił. Umierał w strasznych męczarniach.

 

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

ks. Waldemar Chrostowski

Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.

 

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Grzegorz Kucharczyk

Kto nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko – ta myśl nigdy nie była bardziej prawdziwa niż w XXI wieku. Ileż to osób po odrzuceniu Boga gotowych jest zaakceptować każdy zabobon, najbardziej złudną utopię, z gruntu niewiarygodną manipulację myślową.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.