Czy marihuana powinna być zdelegalizowana na całym świecie? Analiza najnowszych badań i kontrowersji
W ostatnich latach dyskusja na temat legalizacji marihuany zyskała na intensywności, a nowe badania pokazują, że ma to poważne konsekwencje zdrowotne i społeczne. Z jednej strony liberalizacja prawa dotyczącego marihuany doprowadziła do jej większej dostępności i popularności, z drugiej strony pojawiają się coraz bardziej alarmujące dane o jej wpływie na zdrowie psychiczne i fizyczne użytkowników. Przyjrzyjmy się najnowszym badaniom i analizom na ten temat.
Wzrost konsumpcji marihuany
Nowe badania, opublikowane 22 maja br. w czasopiśmie „Society for the Study of Addiction”, pokazują, że dzienne spożycie marihuany w USA po raz pierwszy przewyższyło dzienne spożycie alkoholu. Wskaźnik dziennego spożycia konopi indyjskich na mieszkańca w USA wzrósł od 1992 roku niemal 15-krotnie, osiągając 17,7 miliona osób w 2022 roku, podczas gdy dziennych konsumentów alkoholu jest 14,7 miliona. Profesor Jonathan Caulkins z Uniwersytetu Carnegie Mellon zauważył, że „tendencje te odzwierciedlają zmiany w polityce, ze spadkami w okresach większych ograniczeń i wzrostem w okresach liberalizacji polityki”.
Konsekwencje zdrowotne
Coraz więcej badań wskazuje na negatywne skutki zdrowotne związane z używaniem marihuany. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Toronto wykazały, że u nastolatków używających marihuany 11 razy częściej diagnozuje się zaburzenia psychotyczne, takie jak psychozy. Uczeni przeanalizowali przypadki hospitalizacji młodzieży, odkrywając, że ryzyko psychozy jest 27-krotnie większe w tej grupie.
Podobne wyniki przyniosło populacyjne badanie przeprowadzone w Danii, które wykazało czterokrotnie większe ryzyko wystąpienia objawów psychotycznych i choroby afektywnej dwubiegunowej u osób uzależnionych od marihuany. Z kolei badania z Kanady pokazują, że legalizacja marihuany prowadzi do znacznego wzrostu liczby seniorów trafiających na szpitalne oddziały ratunkowe z powodu zatrucia konopiami indyjskimi, szczególnie po wprowadzeniu jadalnych produktów z konopi.
Ekonomiczne aspekty legalizacji
Mimo negatywnych konsekwencji zdrowotnych marihuana jest również postrzegana jako potencjalny motor napędowy gospodarki. Liberalizacja prawa i legalizacja marihuany otworzyły nowe możliwości dla biznesu. Kanada, Urugwaj, Kolumbia i Izrael stały się głównymi eksporterami konopi indyjskich, czerpiąc ogromne zyski z uprawy i eksportu tej rośliny. Przewiduje się, że dalsza liberalizacja prawa na całym świecie może przynieść jeszcze większe korzyści ekonomiczne.
Debata publiczna i polityka
Obecne badania i analizy wskazują, że rosnące spożycie marihuany i związane z tym ryzyko zdrowotne powinny skłonić rządy do ponownego przemyślenia swojej polityki dotyczącej tej substancji. Dr Lona Mody i dr Sharon K. Inouye, analizując badania z Ontario, apelują o odpowiednie edukowanie społeczeństwa na temat skutków ubocznych i bezpiecznego stosowania marihuany, zwłaszcza wśród osób starszych.
Źródło: Washingtonexaminer.com, TP
Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe
"WPIS" to najciekawszy i najbogatszy miesięcznik na rynku.
Najbogatszy – z uwagi na bogactwo treści i tematów, wspaniałą fotografię i grafikę, wyjątkowe edytorstwo. „Wpis” czytają i rekomendują największe autorytety w naszym kraju! Do grona naszych autorów należą m.in. Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski, Marek Deszczyński, Marek Klecel, Antoni Macierewicz, Krzysztof Masłoń, Andrzej Nowak, ks.
Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015
Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.
Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy
Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor Krzysztof Szczerski, politolog i polityk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św. Jan Paweł II - przed redukowaniem wizji zjednoczonej Europy wyłącznie do jej aspektów ekonomicznych, politycznych oraz przed bezkrytycznym stosunkiem do konsumpcyjnego modelu życia.
Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja
Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.