Centrum logistyczne Caritas we Lwowie zniszczone w wyniku rosyjskiego ataku
Główny obóz ukraińskiej organizacji pomocowej Caritas-Spes we Lwowie na zachodniej Ukrainie został całkowicie zniszczony w wyniku rosyjskiego ataku dronów we wtorek wieczorem. Totalnemu zniszczeniu uległo 300 ton wszelkich dostaw pomocy humanitarnej z całego świata – powiedział 19 września agencji prasowej Kathpress dyrektor zarządzający Caritas-Spes, ks. Vyacheslav Grynevych SAC.
W bezpośrednim sąsiedztwie nie ma żadnych obiektów wojskowych, więc śmiało można założyć, że atak Rosji był stricte ukierunkowany na organizację pomocową. Lwów został zaatakowany we wczesnych godzinach porannych przez 18 rosyjskich dronów kamikaze typu „Shahed”, choć wg szefa administracji obwodu lwowskiego Maksyma Ksyckiego 15 z nich zostało zestrzelonych przez obronę przeciwlotniczą.
W kilku cywilnych magazynach na drodze do Horodzki doszło do jednego lub większej liczby wybuchów. W wyniku tych zdarzeń zginęła osoba, która pracowała w jednym z dwóch pozostałych magazynów na tym terenie. Jeden z nich należy do fabryki wody mineralnej, a drugi do producenta chemii gospodarczej. Ofiarami płomieni padło łącznie 10 000 metrów kwadratowych powierzchni magazynowej, a dyrektor zarządzający Caritas-Spes Grynevych mówił o największym ataku na katolicką organizację pomocową od początku wojny.
Nie był to jednak pierwszy rosyjski atak na obozy humanitarne na Ukrainie. Ostatnio w maju ubiegłego roku w podobny sposób zniszczono magazyny dwóch organizacji humanitarnych w Odessie i Tarnopolu. „Magazyn Caritas był centralnym punktem dystrybucji dostaw pomocy humanitarnej z Zachodu, które następnie transportowano stąd do punktów dystrybucji na terenie całej Ukrainy,” powiedział Grynevych.
„Jeszcze w poniedziałek otrzymaliśmy z Polski 20-tonowy transport ze skrzynkami humanitarnymi dla rodzin z żywnością i środkami higienicznymi. Zniszczono także dziesięć palet z generatorami i odzieżą – głównie z Polski, ale także z Watykanu,” poinformował duchowny.
Caritas-Spes wspiera m.in. mieszkańców wsi wyzwolonych spod okupacji rosyjskiej, gdzie zazwyczaj wszystkiego brakuje. Aby zapewnić kontynuację rozpoczętych projektów, zostaną podjęte wysiłki, aby „jak najszybciej się zreorganizować i odbudować logistykę”. Grynevych pochwalił współpracę organizacji pomocowych na Ukrainie, które również wyraziły swoją solidarność. „Będziemy potrzebować wszelkiego wsparcia,” powiedział dyrektor zarządzający Caritas-Spes.
Przewodniczący austriackiej Caritas Michael Landau, który jest także przewodniczącym Caritas Europa, zagwarantował solidarność, modlitwy i wsparcie dla cierpiącej ludności na Ukrainie. Lokalna Caritas stwierdziła również, że nie ma to wpływu na austriackie dostawy pomocy. „Teraz wszędzie brakuje tych 300 ton,” mówił Andreas Knapp, szef pomocy zagranicznej Caritas Austria. Atak pokazuje także, „jak ważna i pilna jest nasza misja na Ukrainie”.
Łącznie sieć Caritas na Ukrainie pomogła już czterem milionom osób. Podobne uwagi wygłosił we wtorek szef niemieckiej Caritas International. „Pomoc humanitarna nie może być celem wojny. Zdecydowanie potępiamy ten atak, w wyniku którego we wtorek wieczorem zniszczono zawartość magazynów, w tym ciepłą odzież i generatory przeznaczone do pomocy w zimie,” powiedział Oliver Müller we Fryburgu. Potępił także „bezsensowną akcję, która ukazuje brutalność wojny i szczególnie dotyka ludność”.
Źródło: The Star; Caritas; The Catholic Review; Kathpress; kath.net, TP
Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.
Dlaczego? – ciśnie się na usta za każdym razem, kiedy zastanawiamy się nad historią Rosji oraz relacji polsko-rosyjskich. Dlaczego Rosja boi się Polski? Dlaczego państwa zachodnie od stuleci naiwnie wierzą w dobre intencje Moskwy? Dlaczego w dziejach Rosji jest aż do dziś tyle brutalności, przemocy i zacofania? Dlaczego krwiożerczo napadała na kraje, które uważała za słabsze; na przykład na Polskę w 1920 czy 1939 r., na Gruzję w 2008 r. albo na Ukrainę w 2022 r.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015
Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.
Wojna. Reportaż z Ukrainy
Ta wojna jest blisko. Kilkanaście kilometrów od polskiej granicy znajdują się w pełni uzbrojone posterunki wojskowe, a w nich żołnierze gotowi walczyć z rosyjskim najeźdźcą aż do śmierci. Ale oprócz geografii chowa się w bliskości tej wojny jeszcze inna, upiorna prawda. Niemiłosiernie bombardowana charkowska dzielnica Sałtiwka łudząco przypomina przecież blokowiska łódzkiego Widzewa czy warszawskiego Ursusa.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.