Boże Narodzenie: różnorodność tradycji na świecie

Nasi autorzy

Boże Narodzenie: różnorodność tradycji na świecie

fot. Pexels

fot. Pexels

Święta Bożego Narodzenia są wyjątkowym czasem, który każda kultura może celebrować na swój unikalny sposób. Podróżując przez różne zakątki świata, odkrywamy fascynujące różnice w obchodzeniu tego wyjątkowego okresu.

1. Austria: mroczne parady Krampusów

W Austrii na początku grudnia ulice miast ożywają niezwykłymi paradami Krampusów. Ci demoniczni towarzysze Mikołaja wnoszą do świątecznej atmosfery element tajemniczej legendy, karząc niegrzeczne dzieci. To właśnie w ich obecności mieszkańcy doświadczają mieszanki tradycji, mrocznej historii i ducha świąt.

2. Wenezuela: Pasterka na rolkach

W Caracas, stolicy Wenezueli, święta są obchodzone nietypowo. Ulice miasta są zamknięte dla ruchu samochodowego, a mieszkańcy udają się do kościołów na rolkach, tworząc unikalną atmosferę Pasterki.

3. Niemcy: tradycja ubierania choinek

To w Niemczech narodziła się tradycja ubierania choinek na święta. Choinka stanowi jeden z głównych symboli Bożego Narodzenia, a zwyczaj jej strojenia rozpowszechnił się na całym świecie.

4. Islandia: święto książek

Na Islandii Boże Narodzenie to czas, gdy w każdym domu musi znaleźć się nowa książka. Księgarnie przygotowują się do tego wydarzenia już od listopada, tworząc unikalną tradycję czytania w tym magicznym czasie.

5. Francja: wykwintna Wigilia z „bûche de Noël”

Charakterystycznym ciastem podczas Wigilii jest skomplikowana do wykonania „bûche de Noël”, przypominająca kształtem pień drzewa, co stanowi istotny element świątecznego menu.

6. Wielka Brytania: wigilijna zabawa w pubach

W wigilijną noc w Wielkiej Brytanii dorosłych bardzo często można spotkać w pubach. Natomiast dzień Bożego Narodzenia ma bardziej rodzinny i uroczysty charakter.

Warto zauważyć, że w niektórych krajach Święta były nawet czasowo zniesione, jak miało to miejsce w Szkocji do 1958 roku. Co ciekawe, zwyczaj jedzenia karpia na Wigilię w Polsce narodził się w okresie PRL-u, a wkładanie łuski karpia do portfela ma symbolizować przyszłe bogactwo.

W Japonii, gdzie chrześcijaństwo stanowi mniejszość, również obchodzi się Boże Narodzenie, nazywane tam Kurisumasu. Na Ukrainie, mimo że jest ona krajem chrześcijańskim, Wigilia jest obchodzona w południe, co stanowi interesujący kontrast.

Boże Narodzenie to nie tylko czas radości i miłości, ale również doskonała okazja do zgłębienia różnorodności kultur na naszej planecie. Tradycje, zwyczaje i obyczaje świąteczne wyrażają nie tylko charakter danego narodu, lecz także ich kreatywność i wyjątkowość. Święta te pozwalają nam zanurzyć się w różnorodności świata, odkrywając piękno i unikalność sposobów, w jakie ludzie celebrują ten magiczny czas.

Źródło: f7.pl, TP 

Święta Rodzina

Święta Rodzina

Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski

W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.

 

Czekamy na Jezusa! Opowieści o świętych na każdy dzień Adwentu

Czekamy na Jezusa! Opowieści o świętych na każdy dzień Adwentu

 

Pod każdą szerokością geograficzną i w każdej epoce małe lub niezwykłe cuda towarzyszyły Świętom Bożego Narodzenia! Oto 24 wspaniałe historie do przeczytania od 1 do 24 grudnia, aby przygotować swoje serce na niesamowitą radość Świąt Bożego Narodzenia w towarzystwie świętych, którzy doświadczyli szczególnej łaski podczas oczekiwania lub świętowania narodzin Jezusa.

 

Chwalmy Boga ze świętymi. Jak piękne są Twoje dzieła, Panie!

Chwalmy Boga ze świętymi. Jak piękne są Twoje dzieła, Panie!

 

.

 

Matka Boża

Matka Boża

Adam Bujak, Jolanta Sosnowska

Mamy w Polsce od wieków ogromny skarb. Ta książka tego dowodzi. Tym skarbem jest wielka miłość i cześć dla Matki Bożej, którą nazywamy też Królową Polski. Nie jest to w żadnym razie – tak jak w wielu krajach Zachodu – miłość-relikt zaklęta w dawnych dziełach sztuki, na które patrzy się jak na obiekty muzealne. Jest to miłość żywa i żarliwa, której płomień stale jest podsycany przez następne pokolenia.

 

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

 

Wielka i pompatyczna na placu Rockefellera w Nowym Jorku. skromniejsza z aniołkami i gwiazdami na polskich świerkach czy egzotyczna i zaskakująca w formie cisów czy drzewek pomarańczowych w Ameryce Południowej. Choinka jest uniwersalnym znakiem Świąt Bożego Narodzenia, znanym, ogromnie lubianym i stosowanym na całym świecie. Jak to się jednak stało. że zwykłe zielone drzewko stało się symbolem Narodzin Jezusa?
Na to pytanie w tej jakże frapującej książce odpowiada ks. prof.

 

Kalendarz 2024 Św. Jan Paweł II

Kalendarz 2024 Św. Jan Paweł II

 

Wejdźmy w rok z niezapomnianym papieżem Polakiem, św. Janem Pawłem II. Ojciec Święty w obiektywie Adama Bujaka, prawdziwego specjalisty w dziedzinie fotografii portretowej, niech nam towarzyszy przez następne 12 miesięcy Roku Pańskiego 2024.

 

Kalendarz 2024 Matka Boża

Kalendarz 2024 Matka Boża

 

Wskazująca Drogę – Hodegetria, Eleusa – czule tuląca Dzieciątko, Maestà – zasiadająca na tronie, Bolesna – tuląca martwe ciało Syna, czy wreszcie Królowa Polski – ukochane polskie wizerunki Najświętszej Marii Panny na każdy miesiąc nadchodzącego roku 2024.

 

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

ks. Waldemar Chrostowski

Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.

 

Mikołaj Święty. Żywot, dzieło i cuda wielkiego biskupa z Miry

Mikołaj Święty. Żywot, dzieło i cuda wielkiego biskupa z Miry

Adam Bujak, Jolanta Sosnowska

Czy wierzysz w św. Mikołaja? Jeżeli myślisz przy tym o czerwono ubranym dużym krasnalu albo o starszym panu z białą brodą i z brzuszkiem oraz w czerwonej czapie, to znak, że zdecydowanie należy sięgnąć po tę publikację.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.