Bolszewicki przepis! Jakub Maciejewski o cenzurowaniu dziennikarzy w Polsce
Jakub Maciejewski, autor książki „Historia cenzury”, wyjaśnia mechanizmy cenzury i… autocenzury, jaka istnieje wobec dziennikarzy we współczesnej Polsce.
Jak tłumaczy dziennikarz i autor, artykuł 212 Kodeksu Karnego wykorzystywany jest do uciszania niezależnych dziennikarzy. Ten przepis, który umożliwia karanie za zniesławienie, często był używany jako narzędzie nacisku na media krytyczne wobec władzy, co podważało fundamentalne zasady demokracji i wolności słowa.
„Artykuł 212 Kodeksu Karnego brzmi: kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub naradzić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”, tłumaczy Jakub Maciejewski.
„Nie może być tak, że ktoś napisze publicznie w gazecie o Pani, o Panu, że Pan coś ukradł, kiedy to jest nieprawda i potem to będzie się wiązało ze stygmatyzmem, wyrzuceniem z pracy, zrujnowaniem reputacji. Oczywiście, że to powinno być jakoś ograniczane, żeby nie wolno było kłamać i pomawiać. Ale w Kodeksie Karnym istnieje artykuł 216, który już to przewiduje: Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”, objaśnia dalej dziennikarz.
„Już jest paragraf, w którym znieważać, czyli oskarżać np. Państwa o rzeczy, których nie popełniliście, nie wolno. Ale oprócz tego 216, jest jeszcze inny artykuł, właśnie ten przeklęty 212. I dziennikarze w Polsce – wszystkich opcji politycznych – często o nim dyskutują, często o nim rozmawiają, bo jest pełne przeświadczenie, że służy on jako kaganiec dla dziennikarzy”, tłumaczy Maciejewski.
„Artykuł 212 jest prawdziwą dziennikarską zmorą, bo nawet jeśli pozwany dziennikarz wygrywa te procesy, bo nie pomówił, bo miał rację, bo napisał prawdę, nawet jeśli wygrywa ten proces czy sąd nie uznaje argumentów pozywającego, to i tak jest to forma męczącej cenzury”, przyznaje Jakub Maciejewski.
Film z wystąpieniem Jakuba Maciejewskiego jest obowiązkową pozycją dla każdego, kto chce zrozumieć, jak cienka jest granica między ochroną porządku publicznego a wprowadzeniem cenzury. W czasach, gdy historia może się powtórzyć, Biały Kruk dostarcza rzetelnych informacji i przestrzega przed ignorowaniem tych kwestii:
Historia cenzury. Od starożytności do XXI wieku
Polacy w ciągu minionych dwóch stuleci zmagali się z bezwzględnie egzekwowaną antynarodową, ale też antyreligijną cenzurą stosowaną wobec nas przez obcych (zaborców, komunistów). Niewiele jednak powstało na ten temat książek, a to jest pierwsze całościowe opracowanie. Czyżby sam temat cenzury był zawsze niewygodny i cenzurowany? – pyta autor niniejszej książki, Jakub Maciejewski.
/oprac. AD/
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o współczesnych zagrożeniach:
Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu
Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.
Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni
Książka ta dowodzi, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Komunizm nie zaczął się od łagrów, mordów i zniewolenia narodów. Zaczął się od teorii – zupełnie utopijnej, ale pozornie niezwykle zatroskanej o dobro całej ludzkości. Wielu dało się nabrać; jak się to skończyło, to Polacy wiedzą najlepiej.
Historia cenzury. Od starożytności do XXI wieku
Polacy w ciągu minionych dwóch stuleci zmagali się z bezwzględnie egzekwowaną antynarodową, ale też antyreligijną cenzurą stosowaną wobec nas przez obcych (zaborców, komunistów). Niewiele jednak powstało na ten temat książek, a to jest pierwsze całościowe opracowanie. Czyżby sam temat cenzury był zawsze niewygodny i cenzurowany? – pyta autor niniejszej książki, Jakub Maciejewski.
Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego
Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.
Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji
Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.