Benedykt XVI w Paryżu. Intelektualna podróż papieża „myśliciela Boga”
12 września 2008 r. Paryż stał się świadkiem niezwykłego wydarzenia – papież Benedykt XVI wygłosił w Collège des Bernardins wykład, który okazał się jednym z kluczowych momentów jego pontyfikatu. Zgromadzeni tam intelektualiści i przywódcy polityczni mieli okazję wysłuchać papieża, który swoją duchową i intelektualną podróżą pragnął podkreślić znaczenie chrześcijańskiej myśli w kształtowaniu kultury europejskiej. Benedykt XVI, określany niegdyś jako „Panzerkardinal”, pokazał światu, że jest „myślicielem Boga”, zdolnym do głębokiej refleksji nad współczesnym światem.
Powrót do Paryża jako papież
Podczas swojego pontyfikatu Benedykt XVI odbył 25 podróży zagranicznych, ale ta do Paryża w 2008 r. miała szczególny charakter. Jako kardynał Joseph Ratzinger papież już wcześniej cieszył się prestiżem we francuskich kręgach akademickich. W 1992 roku został wybrany na członka Académie des Sciences Morales et Politiques, gdzie objął miejsce po słynnym radzieckim dysydencie, Andrieju Sacharowie. Powrót do Francji był symboliczny – Benedykt XVI nie tylko wygłaszał wykłady w kraju, który Paweł VI opisywał jako „piec, w którym wypieka się intelektualny chleb chrześcijaństwa”, ale także kontynuował misję dialogu między chrześcijaństwem a współczesną kulturą.
Kluczowy wykład w Collège des Bernardins
Najważniejszym punktem podróży papieża była jego wizyta w Collège des Bernardins, dawnym klasztorze cysterskim, który niedawno odnowiono jako centrum wymiany kulturalnej. Benedykt XVI wygłosił tam wykład, który zaskoczył nie tylko swoją intelektualną głębią, ale także nienaganną francuszczyzną. Podróżując w czasie, papież odwołał się do historii monastycyzmu, który jego zdaniem odegrał kluczową rolę w kształtowaniu kultury europejskiej. „Młodzi mnisi poszukiwali Boga, pragnęli przejść od tego, co nieistotne, do tego, co istotne” – mówił Benedykt XVI, wskazując, że poszukiwanie Boga pozostaje aktualne również we współczesnym, zsekularyzowanym społeczeństwie.
Wykład miał również na celu podkreślenie roli duchowości w świecie, gdzie Bóg często jawi się jako „wielki nieznany”. Papież przypomniał, że fundamenty kultury europejskiej opierają się na poszukiwaniu Boga i gotowości słuchania Go. Ten przekaz skierował nie tylko do wierzących, ale także do agnostyków i ateistów, obecnych na sali. Wśród zgromadzonych osobistości znaleźli się m.in. Jacques Chirac, Valéry Giscard d'Estaing, Dalil Boubakeur, a także wielu przedstawicieli francuskiej inteligencji.
Intelektualny papież
Papież Benedykt XVI był nie tylko przywódcą duchowym, ale także wybitnym intelektualistą. Jego refleksje na temat monastycyzmu i kultury europejskiej spotkały się z uznaniem elit intelektualnych Paryża. W tamtym dniu Benedykt XVI nie przemawiał tylko jako papież, ale również jako akademik, który został uznany przez środowisko naukowe Francji już w latach 90. Ten „myśliciel Boga”, jak zaczęły go nazywać media, zjednał sobie zarówno wierzących, jak i tych, którzy z wiarą nie mieli wiele wspólnego, przypominając, że chrześcijańskie korzenie Europy są niezbywalnym elementem jej tożsamości.
Zmiana wizerunku
Dla wielu osób podróż do Paryża była momentem przełomowym w odbiorze papieża Benedykta XVI. Osoba, która na początku swojego pontyfikatu była postrzegana jako „Panzerkardinal” – twardy, konserwatywny strażnik doktryny – teraz jawiła się jako delikatny i głęboko myślący teolog. Papież, który sam siebie nazywał „molem książkowym”, potrafił wzbudzić entuzjazm młodych ludzi i intelektualistów, zaskakując ich swoją mądrością i subtelnością.
Benedykt XVI, papież intelektualista, pokazał, że chrześcijańska myśl ma swoje miejsce we współczesnym świecie – nie tylko jako źródło duchowego pokarmu, ale również jako fundament kultury europejskiej. Wykład w Collège des Bernardins stał się nie tylko naukowym sukcesem, ale również przypomnieniem o nieprzemijającym znaczeniu poszukiwania Boga, nawet w tak zsekularyzowanych miastach jak Paryż.
Źródło: Aleteia English, TP
Tajemnica opuszczenia Łodzi Piotrowej. Życie Benedykta XVI
Benedykt XVI należał do największych w dziejach papieży – przyjaciół Rzeczypospolitej, co zostało w tej książce mocno zaakcentowane. Autorka, znana z wielu książek i artykułów m.in. upamiętniających św. Jana Pawła II, przedstawia tu wszakże całe życie Josepha Ratzingera. Poznajemy jego bawarskie korzenie, brnąc także przez ponure czasy hitlerowskiego reżimu.
W co wierzą katolicy
Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.
Totus Tuus
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat.
PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.
PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie
Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.
Poezje zebrane. Tryptyk rzymski
Wielkie Wydanie Jubileuszowe! Album na 25 rocznicę Pontyfikatu i na 83. urodziny Ojca Świętego! Zawiera wszystkie wiersze i poetyckie medytacje, jakie napisał Karol Wojtyła oraz bestseller Jana Pawła II "Tryptyk rzymski". Książka ta to dokument nie mający precedensu w historii polskiej literatury.
Św. Jan Paweł II Wielki na drodze Chrystusa
Zamieszczone w tej książce rozważania Drogi Krzyżowej zostały napisane przez krakowskiego metropolitę abp. Marka Jędraszewskiego na nabożeństwo, które w roku 2020 miało zostać odprawione w Nowej Hucie. Nie mogło być odprawione z powodu pandemii koronawirusa. Ale te bardzo ciekawe, warte utrwalenia rozważania ukazują się w postaci książkowej.
Święty Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata 2005-2015
Ks. prof. Waldemar Chrostowski, światowej sławy biblista i teolog, od dziecka pasjonujący się filatelistyką, przebywał na studiach w Rzymie w pierwszych pięciu latach pontyfikatu św. Jana Pawła II. Właśnie wtedy rozpoczął systematyczne gromadzenie, porządkowanie i opisywanie absolutnie unikatowego zbioru wszystkich „papieskich” walorów filatelistycznych, których liczba stale rosła.
Via Crucis. Rozważania Drogi Krzyżowej
Wszyscy kojarzymy wielkopiątkowe Drogi Krzyżowe z Janem Pawłem II w Koloseum, pamiętamy, jak wielkim czcicielem Krzyża był polski Papież. Mało kto jednak wie, że Ojciec Święty niemal co piątek odprawiał nabożeństwo Drogi Krzyżowej na… dachu Pałacu Apostolskiego. Znajduje się tam ogród z 14 stacjami wykonanymi na polecenie Pawła VI.
Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe
"WPIS" to najciekawszy i najbogatszy miesięcznik na rynku.
Najbogatszy – z uwagi na bogactwo treści i tematów, wspaniałą fotografię i grafikę, wyjątkowe edytorstwo. „Wpis” czytają i rekomendują największe autorytety w naszym kraju! Do grona naszych autorów należą m.in. Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski, Marek Deszczyński, Marek Klecel, Antoni Macierewicz, Krzysztof Masłoń, Andrzej Nowak, ks.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.