Angielscy biskupi wzywają do ustalenia wyższych podatków od paliw kopalnych
fot. Pixabay Przywódcy Kościołów w Anglii wzywają rząd do nałożenia wyższych podatków na przedsiębiorstwa zajmujące się paliwami kopalnymi, aby wesprzeć kraje najbardziej dotknięte kryzysem klimatycznym.
We wspólnym liście katolickiego biskupa Johna Arnolda, zajmującego się ochroną środowiska w ramach Konferencji Episkopatu, i jego anglikańskiego odpowiednika, biskupa Grahama Ushera z Norwich, duchowni wzywają Wielką Brytanię do „odegrania konstruktywnej roli” podczas COP29 odbywającego się obecnie w Baku, stolicy Azerbejdżanu.
„Składamy ten apel ze świadomością presji na finanse publiczne na całym świecie – w tym tutaj, w Wielkiej Brytanii. Jednak prace CAFOD i Christian Aid pokazały, jak rządy bogatych krajów, takich jak Wielka Brytania, mogą zapewnić krajom rozwijającym się dostęp do większych sum pieniędzy na międzynarodowe finansowanie działań związanych ze zmianą klimatu, bez zwiększania kosztów dla zwykłych podatników”, piszą biskupi.
Duchowni nawoływali rząd do rozważenia opodatkowania działań zanieczyszczających środowisko podejmowanych przez podmioty, które „najbardziej na to stać”.
„Przyczyniłoby się to do naprawienia niesprawiedliwości wobec najbogatszych firm i osób fizycznych czerpiących korzyści ze szkód dla środowiska oraz pomogłoby zachęcić do przechodzenia na odnawialne źródła energii. W tym celu z zadowoleniem przyjmujemy zapowiedź rządu dotyczącą podwyżki opłat pasażerskich w transporcie lotniczym na loty prywatnymi odrzutowcami. Zachęcamy rząd, aby zadbał o to, aby opłaty od zysków przedsiębiorstw naftowych i gazowych lepiej odzwierciedlały ogromne szkody spowodowane zanieczyszczeniem paliwami kopalnymi”, piszą.
Duchowni wzywają także rząd Wielkiej Brytanii do przyjęcia przepisów zobowiązujących prywatnych wierzycieli, by spłaty długów od krajów znajdujących się w kryzysie przyjmowali na takich samych warunkach jak rządy i instytucje międzynarodowe.
„Oznaczałoby to, że kraje wrażliwe na zmiany klimatu nie stanęłyby przed wyborem między płaceniem ogromnych rachunków odsetkowych zagranicznym pożyczkodawcom a płaceniem za ochronę swoich społeczności przed kryzysem klimatycznym”, dodają biskupi, którzy apelują także o zwiększenie recyklingu.
„Fakt, że ci, którzy w najmniejszym stopniu przyczynili się do wywołania kryzysu klimatycznego, muszą płacić zbyt wysokie rachunki za jego skutki, jest niesprawiedliwością, której jako kraj nie możemy tolerować. Konsekwentne wsparcie wspólnot kościelnych dla kampanii na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym organizowanych przez Christian Aid i CAFOD świadczy o pragnieniu niezliczonych chrześcijan w całej Wielkiej Brytanii, aby rząd wykazał się przywództwem w tej kwestii”, piszą.
29. światowy szczyt na rzecz klimatu COP 29 odbywa się w Baku w dniach 11–22 listopada.
Źródło: catholicherald.co.uk, AD
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po publikacje pozwalające zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość:
Prenumerata miesięcznika WPiS na cały 2025 rok - wydanie drukowane + wydanie elektroniczne
Miesięcznik „Wpis” już od trzynastu lat pozostaje wierny swym założeniom i przedstawia Czytelnikom podstawowe wartości, a więc wiarę, patriotyzm i sztukę.
Publikują u nas tak znakomici autorzy, jak m.in.: Adam Bujak, ks. prof. Waldemar Chrostowski, Leszek Długosz, prof. Ryszard Kantor, dr Marek Klecel, ks. prof. Janusz Królikowski, prof. Grzegorz Kucharczyk, dr Monika Makowska, prof. Aleksander Nalaskowski, prof.
Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego
Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.
Historia cenzury. Od starożytności do XXI wieku
Polacy w ciągu minionych dwóch stuleci zmagali się z bezwzględnie egzekwowaną antynarodową, ale też antyreligijną cenzurą stosowaną wobec nas przez obcych (zaborców, komunistów). Niewiele jednak powstało na ten temat książek, a to jest pierwsze całościowe opracowanie. Czyżby sam temat cenzury był zawsze niewygodny i cenzurowany? – pyta autor niniejszej książki, Jakub Maciejewski.
Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu
Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.
Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni
Książka ta dowodzi, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Komunizm nie zaczął się od łagrów, mordów i zniewolenia narodów. Zaczął się od teorii – zupełnie utopijnej, ale pozornie niezwykle zatroskanej o dobro całej ludzkości. Wielu dało się nabrać; jak się to skończyło, to Polacy wiedzą najlepiej.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.