AfD rządzi wschodem Niemiec. Polityczny przełom na horyzoncie

Nasi autorzy

AfD rządzi wschodem Niemiec. Polityczny przełom na horyzoncie

Demonstracja przeciwko imigrantom zorganizowana przez niemiecką skrajną partię PEGIDA w reakcji na ataki uchodźców na kobiety w niemieckich miastach w noc sylwestrową 2015 r. Kolonia, styczeń 2016 r., fot. z książki

Demonstracja przeciwko imigrantom zorganizowana przez niemiecką skrajną partię PEGIDA w reakcji na ataki uchodźców na kobiety w niemieckich miastach w noc sylwestrową 2015 r. Kolonia, styczeń 2016 r., fot. z książki "Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015" Wojciecha Roszkowskiego, str. 290.

AfD odnotowała kolejne sukcesy i stała się najpopularniejszą partią w Niemczech Wschodnich oraz zdobyła pozycję lidera w Saksonii-Anhalcie, tradycyjnym bastionie CDU, według nowego sondażu przeprowadzonego na zlecenie gazety Bild. Partia ta uzyskała 33% poparcia, co oznacza wzrost o 4 punkty procentowe w porównaniu z poprzednim badaniem. CDU pozostaje silna, ale spadła do poziomu 33% (spadek o 1 punkt procentowy).

Pozostałe partie w tym regionie mają niewielkie poparcie: Lewica zdobywa 9%, SPD 8%, Zieloni 5%, a FDP 4%. Jednak to, co budzi największe zainteresowanie, to ogólny wpływ Alternatywy dla Niemiec na niemiecką politykę. Partia ta zdobywa popularność dzięki ostrej krytyce polityki migracyjnej rządów RFN. W bieżącym roku Niemcy znowu muszą zmierzyć się z dużą liczbą migrantów, a ulice obiegają fale przemocy, głównie antysemickiej, w związku z protestami Palestyńczyków i sympatykami muzułmańskimi. Poza tym istnieje zagrożenie zamachami ze strony radykalnych islamistów.

W obecnej chwili AfD jest najpopularniejszą partią w całych Niemczech Wschodnich, z poparciem na poziomie 35% w Saksonii i 32% w Turyngii, Brandenburgii i Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Na zachodzie kraju poparcie dla AfD jest niższe, ale partia nadal rośnie. Ogólnokrajowe sondaże wyborcze sugerują, że AfD mogłaby zdobyć od 21% do 23% głosów, co czyni ją drugą najsilniejszą partią po CDU/CSU. Wielu analityków uważa, że jeśli kwestie związane z migracją nie zostaną rozwiązane, poparcie dla AfD może dalej wzrosnąć. Niemieckie wybory parlamentarne odbędą się za dwa lata.

Jednak dotychczasowe partie wykluczają możliwość koalicji z AfD, argumentując, że partia ta podważa „liberalny porządek” obowiązujący w Niemczech. AfD w przeszłości wyrażała prorosyjskie stanowisko, które nie uległo zmianie nawet po wybuchu wojny na Ukrainie. Wokół partii działa także grupa historyków, którzy próbują obarczyć Polskę winą za wybuch II wojny światowej. Niektórzy politycy AfD relatywizują również zbrodnie nazistowskie, twierdząc, że rządy Adolfa Hitlera były tylko krótkim epizodem w historii Niemiec. Mimo że partia ta wydaje się być wroga liberalizmowi, to warto zauważyć, że współprzewodnicząca AfD, Alice Weidel, żyje w związku partnerskim tej samej płci i wychowuje dzieci.

Źródło: BILD; JUNGE FREIHEIT, TP

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

 

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Andrzej Nowak

Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.

 

Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.

Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.

Andrzej Nowak

Dlaczego? – ciśnie się na usta za każdym razem, kiedy zastanawiamy się nad historią Rosji oraz relacji polsko-rosyjskich. Dlaczego Rosja boi się Polski? Dlaczego państwa zachodnie od stuleci naiwnie wierzą w dobre intencje Moskwy? Dlaczego w dziejach Rosji jest aż do dziś tyle brutalności, przemocy i zacofania? Dlaczego krwiożerczo napadała na kraje, które uważała za słabsze; na przykład na Polskę w 1920 czy 1939 r., na Gruzję w 2008 r. albo na Ukrainę w 2022 r.

 

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Krzysztof Szczerski

Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor Krzysztof Szczerski, politolog i polityk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św. Jan Paweł II - przed redukowaniem wizji zjednoczonej Europy wyłącznie do jej aspektów ekonomicznych, politycznych oraz przed bezkrytycznym stosunkiem do konsumpcyjnego modelu życia.

 

Dlaczego przestałem być lewakiem

Dlaczego przestałem być lewakiem

Manfred Kleine‐Hartlage

Napisana żywym językiem, niepozbawiona ironii książka niemieckiego autora Manfreda Kleine-Hartlage to barwny opis jego drogi od zagorzałego socjalisty, działacza SPD, do wyznawcy wartości konserwatywnych i chrześcijańskich. Od groteski do normalności. Od oszustwa do prawdy.

 

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.