2 kwietnia. Wierni na całym świecie wspominają Jana Pawła II
Dzisiaj, 2 kwietnia, przypada 19. rocznica odejścia wielkiego Papieża, św. Jana Pawła II, który na zawsze pozostanie w sercach milionów wiernych na całym świecie. Jego pontyfikat, trwający 26 lat, 5 miesięcy i 16 dni, był czasem intensywnego nauczania, pielgrzymek oraz głębokiej relacji z Maryją, Matką Jezusa. Dziś chcemy wspomnieć to wyjątkowe życie i zgłębić jego dziedzictwo, przybliżając Państwu fragment z czwartego tomu książki „Hetman Chrystusa” autorstwa Jolanty Sosnowskiej.
W prywatnych apartamentach, które były teraz dobrze wyposażoną salą szpitalną, w obecności Ojca Świętego została o godz. 7.30 odprawiona Msza św. Cztery godziny później Joaquín Navarro-Valls powiadomił, iż od rana pogorszył się stan świadomości Jana Pawła II, ale że nie można mówić o śpiączce: „Kiedy się z nim rozmawia – reaguje, na przykład otwierając oczy”. W ciągu dnia przychodzili do papieskiego apartamentu bliscy współpracownicy, by się z nim pożegnać, w tym osobisty fotografik Arturo Mari. Każdego rozpoznawał. Kard. Stanisław Dziwisz wspominał: „Starał się pamiętać o tych, których zostawiał, żegnał się, dziękował. W gronie najbliższych był m.in. kard. Joseph Ratzinger. Następnie Ojciec Święty chciał być skupiony. Starał się skoncentrować na miłości Pana, dlatego prosił o czytanie Pisma Świętego, zwłaszcza fragmentów o miłości. Odprawiliśmy Mszę św. Nie wiem, czy miał pełną świadomość, ale jeszcze przed śmiercią padły na jego usta krople Krwi Przenajświętszej, które pozwoliły mu się wyciszyć” .
Na Placu św. Piotra cały czas gromadzili się ludzie. Słychać było nawołujące Jana Pawła II okrzyki młodych. W pewnym momencie Papież powiedział ledwo słyszalnie: „Szukałem was, a teraz wy przyszliście do mnie”.
Była to sobota, wigilia święta Miłosierdzia, toteż o godz. 20 odprawiono w pokoju papieskim Eucharystię według formularza z Niedzieli Bożego Miłosierdzia. Sprawowali ją pod przewodnictwem abp. Stanisława Dziwisza kard. Marian Jaworski, abp Stanisław Ryłko, ks. prał. Mieczysław Mokrzycki i ks. prof. Tadeusz Styczeń. W trakcie nabożeństwa udzielono Ojcu Świętemu ostatniej Komunii św., czyli wiatyku – pokarmu na drogę do życia wiecznego. Kard. Marian Jaworski udzielił ponadto sakramentu namaszczenia chorych. Jan Paweł II odchodził przytomny. Oprócz wymienionych księży koncelebransów czuwały przy nim polskie siostry sercanki posługujące w apartamentach papieskich (Tobiana, Germana, Matylda, Eufrozyna i Fernanda), osobisty lekarz dr Renato Buzonetti, lekarze – dr Alessandro Barelli i dr Ciro D’Allo, a także dwaj pielęgniarze.
Jan Paweł II odszedł do Domu Pana o godz. 21.37. Przyczyną zgonu był wstrząs septyczny i nieodwracalna zapaść krążeniowo-oddechowa; śmierć została stwierdzona na podstawie 20-minutowego zapisu EKG. Abp Stanisław Ryłko zatrzymał zegar w pokoju zmarłego na tej właśnie godzinie (ów zegar znajduje się dziś w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach). Wszyscy obecni wspólnie zaśpiewali zaintonowaną przez abp. Stanisława Dziwisza pieśń dziękczynną za dar życia i posługi Papieża Te Deum laudamus. Następnie do apartamentów przybył eskortowany przez członków Gwardii Szwajcarskiej uzbrojonych w halabardy kard. kamerling Eduardo Martínez Somalo, by dokonać ceremoniału stwierdzenia śmierci Papieża. Obecni byli ponadto sekretarz stanu kard. Angelo Sodano, abp Leonardo Sandri, abp Paolo Sardi, kard. Joseph Ratzinger, dziekan Kolegium Kardynalskiego, i kard. Jozef Tomko. Kamerling zbliżył się do łoża zmarłego, zdjął chustę nakrywającą jego twarz, nachylił się nad nim i trzy razy zawołał: Carolus (łacińskie brzmienie imienia Karol). Kiedy Ojciec Święty mu nie odpowiedział, zdjął mu z palca pierścień, symbol papieskiej władzy. Następnie, zgodnie z ceremoniałem, stwierdził po łacinie: Vere papa mortuus est (Zaprawdę papież umarł). Kamerling zabezpieczył zdjęty z papieskiego palca pierścień oraz papieską pieczęć.
Gdy Jan Paweł II odchodził, za oknami jego apartamentów, na Placu św. Piotra, trwała modlitwa różańcowa w intencji „pogodnie odchodzącego”, prowadzona przez kard. Edmunda Casimira Szokę z udziałem 100 tys. ludzi. Gdy odśpiewano Litanię loretańską i pieśń Salve Regina, abp Leonardo Sandri, który zszedł na dół z papieskich apartamentów, powiedział do zgromadzonych: „Najdrożsi bracia i siostry, o 21.37 nasz ukochany Ojciec Święty wrócił do domu Ojca. Módlmy się za niego”. Zgodnie z włoskim zwyczajem rozległy się najpierw długie oklaski, a potem zaległa głęboka i przejmująca cisza. Po twarzach ludzi płynęły łzy. Odmówiono Psalm 130 De profundis i zaczęto odmawianie chwalebnej części Różańca. Wtedy rozległo się żałobne bicie dzwonu z Bazyliki św. Piotra. Śmierć Jana Pawła II wieściły też trzy rozświetlone okna papieskich apartamentów.
Pielęgniarze, którym towarzyszył ks. prał. Konrad Krajewski, z wielką czcią umyli ciało Jana Pawła II, ubrali w szaty pontyfikalne i przenieśli do prywatnej kaplicy Pałacu Apostolskiego. Tam aż do rana czuwali przy nim najbliżsi współpracownicy i przyjaciele.
TP
PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie
Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.
Wstańcie, chodźmy!
Albumowe wydanie bestsellerowego dzieła Jana Pawła II, w którym na prawie 300 fotografiach ukazane zostały osoby i miejsca, o których Papież pisze w swoim tekście. Przez karty albumu przewijają się najwybitniejsze postaci powojennej historii Polski - Prymas Tysiąclecia i inni wybitni hierarchowie Kościoła, znakomici artyści, działacze podziemia, zasłużeni legioniści oraz zwykli ludzie, jak choćby mieszkańcy podhalańskiej wsi czy krakowskich Bieńczyc.
Requiem dla Jana Pawła II
„Requiem dla Jana Pawła II” to wiersze żałobne Marka Skwarnickiego, napisane przez wybitnego poetę, dogłębnie poruszonego śmiercią Ojca Świętego. W przepięknych słowach ujął on pełne smutku wzruszenie, które ogarnęło i jego, i nas wszystkich, gdy słowiański papież udał się do domu Pana. Żal, bo Go już nie ma wśród nas, ale też i ogromna wdzięczność za to, co dla nas zrobił. Modlitwa za Niego, ale i do Niego; wszak nie tylko Polacy widzą w nim świętego.
Jan Paweł II. Dzień po dniu. Ilustrowane Kalendarium Wielkiego Pontyfikatu 1978-2005
Jedyne na świecie pełne kalendarium wielkiego Pontyfikatu Jana Pawła II. Spisane dzień po dniu od 16.10.1978 do 8.04.2005, od dnia wyboru po dzień pogrzebu. Obejmuje wszystkie audiencje, spotkania, nabożeństwa, dokumenty, prezentuje działalność Stolicy Apostolskiej. W tle przewijają się dzieje Europy i całego świata. Tak więc, choć jest to kalendarium, czyta się je jak najbardziej wciągającą powieść.
Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki
Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.
Poezje zebrane. Tryptyk rzymski
Wielkie Wydanie Jubileuszowe! Album na 25 rocznicę Pontyfikatu i na 83. urodziny Ojca Świętego! Zawiera wszystkie wiersze i poetyckie medytacje, jakie napisał Karol Wojtyła oraz bestseller Jana Pawła II "Tryptyk rzymski". Książka ta to dokument nie mający precedensu w historii polskiej literatury.
Święty Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata 2005-2015
Ks. prof. Waldemar Chrostowski, światowej sławy biblista i teolog, od dziecka pasjonujący się filatelistyką, przebywał na studiach w Rzymie w pierwszych pięciu latach pontyfikatu św. Jana Pawła II. Właśnie wtedy rozpoczął systematyczne gromadzenie, porządkowanie i opisywanie absolutnie unikatowego zbioru wszystkich „papieskich” walorów filatelistycznych, których liczba stale rosła.
Dzieje życia Jana Pawła II. Z Wadowic do Rzymu
Biografia Karola Wojtyły - Jana Pawła II przedstawiona w młodzieżowej formie komiksu. Książka podzielona na dwie części. Pierwsza, nosząca tytuł "Powołanie Karola Wojtyły", przedstawia życie Karola na tle historii Polski. Widzimy dom rodzinny chłopca z Wadowic, wędrujemy razem z nim przez trudne okresy drugiej wojny światowej, przeżywamy tragedię rodzinną (przedwczesna śmierć matki i brata), radujemy się występami Karola w teatrze i podziwiamy drogę duszpasterską od wikariusza do kardynała.
Totus Tuus
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.