Zwalczanie obcych wywiadów czy ograniczenie wolności słowa? Kontrowersyjna ustawa w czeskim senacie

Nasi autorzy

Zwalczanie obcych wywiadów czy ograniczenie wolności słowa? Kontrowersyjna ustawa w czeskim senacie

fot. Pixabay fot. Pixabay Senat naszych południowych sąsiadów ma zająć się ustawą, która, zgodnie z zamysłem twórców, ma zwalczać działalność obcych wywiadów. Słychać jednak obawy, że ograniczy ona wolność słowa.

Proponowane prawo ma wprowadzić przestępstwo nazwane „nieautoryzowaną działalnością na rzecz obcego mocarstwa”; karane mają być osoby, które przekazują nawet jawne, ale ważne informacje, szkodząc bezpieczeństwu Czech. Możliwe kary za złamanie nowego przepisu to od roku do piętnastu lat więzienia.

 „Rosyjskie i inne wrogie służby wywiadowcze w Europie przeprowadzają, na coraz większą skalę, różne sabotażowe i wrogie operacje”, napisał na portalu X czeski poseł i autor poprawki Martin Exner (STAN), który w ten sposób uzasadnił propozycję nowego prawa. „Każdy atak, czy to na osobę, instytucję, budynek czy infrastrukturę, zaczyna się od dokumentacji celu”, tłumaczył polityk, który wymienił także incydenty bezpieczeństwa, do jakich doszło w ostatnim czasie w Europie.

Odnośnie do nowej ustawy wątpliwości ma kilkoro senatorów i ekspertów prawnych. „Proponowany paragraf dotyczący nieautoryzowanej działalności na rzecz obcego mocarstwa jest zbyt niejasny i pozwala na dowolną interpretację”, napisała na portalu X niezależna senator Hana Kordová Marvanová. Jej zdaniem nowe prawo mogłoby nieumyślnie kryminalizować legalne działania, między innymi także działania dyplomatyczne.

„Poważne przypadki, wyraźni winowajcy, prawie żadnych kar. Republika Czeska może to teraz zmienić poprzez nowelizację kodeksu karnego, która dotyczy nieautoryzowanej działalności na rzecz obcego mocarstwa”, to wypowiedź Czeskiej Służby Bezpieczeństwa Informacyjnego, która stanęła w obronie dyskutowanej poprawki.  

Opinia publiczna w Czechach usłyszała zapewnienia, że wolność słowa nie jest zagrożona przez nową ustawę, a regulacje w niej zawarte konieczne są do obrony przed działaniami wywiadów takich krajów, jak Rosja, Chiny, Iran i Korea Północna.

Poprawka została już zatwierdzona przez niższą izbę parlamentu, jednak uzyskanie zgody Senatu wydaje się większym wyzwaniem. Dokument ma znaleźć się w planie obrad jeszcze w styczniu.

Źródło: euractiv.pl; AD

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o obecnej sytuacji politycznej: 

Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego

Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego

Wojciech Reszczyński

Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.

Historia cenzury. Od starożytności do XXI wieku

Historia cenzury. Od starożytności do XXI wieku

Jakub Maciejewski

Polacy w ciągu minionych dwóch stuleci zmagali się z bezwzględnie egzekwowaną antynarodową, ale też antyreligijną cenzurą stosowaną wobec nas przez obcych (zaborców, komunistów). Niewiele jednak powstało na ten temat książek, a to jest pierwsze całościowe opracowanie. Czyżby sam temat cenzury był zawsze niewygodny i cenzurowany? – pyta autor niniejszej książki, Jakub Maciejewski.

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Krzysztof Szczerski

Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor Krzysztof Szczerski, politolog i polityk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św. Jan Paweł II - przed redukowaniem wizji zjednoczonej Europy wyłącznie do jej aspektów ekonomicznych, politycznych oraz przed bezkrytycznym stosunkiem do konsumpcyjnego modelu życia.

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Wojciech Roszkowski

Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Wojciech Roszkowski

Książka ta dowodzi, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Komunizm nie zaczął się od łagrów, mordów i zniewolenia narodów. Zaczął się od teorii – zupełnie utopijnej, ale pozornie niezwykle zatroskanej o dobro całej ludzkości. Wielu dało się nabrać; jak się to skończyło, to Polacy wiedzą najlepiej.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.