Zdumiewające odkrycie naukowców: myślimy niezwykle wolno

Nasi autorzy

Zdumiewające odkrycie naukowców: myślimy niezwykle wolno

Zdjęcie ilustracyjne. fot. Pixabay Zdjęcie ilustracyjne. fot. Pixabay Zespół badawczy z California Institute of Technology (Caltech) kierowany przez Markusa Meistera i Jieyu Zhenga dokonał zaskakującego odkrycia na podstawie danych z dziesięcioleci badań psychologicznych i neurologicznych oraz przy użyciu technik z zakresu teorii informacji. Według naukowców ludzki mózg, pomimo swojej niezwykle skomplikowanej struktury i potencjalnych możliwości, przetwarza informacje z paradoksalnie niską szybkością przesyłania,  średnio wynoszącą zaledwie 10 bitów na sekundę.

Co więcej, nawet zastosowanie futurystycznych technologii, jak te opracowane przez firmę Neuralink Elona Muska, nie byłoby w stanie przyspieszyć tego procesu – mimo że jednocześnie reszta naszego układu nerwowego, a w szczególności układ zmysłów, przetwarza informacje w tempie miliarda bitów na sekundę. Badacze oprócz tego doszli także do wniosku, że wbrew pozorom jesteśmy w stanie skupić się jedynie na jednej myśli na raz, na przykład szachista, który wyobraża sobie serię ruchów, może w danej chwili rozegrać w swoim umyśle tylko jedną możliwą sekwencję, a nie kilka jednocześnie.

Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy? Meister stawia hipotezę, że może się to wiązać z historią rozwoju naszego mózgu. Selektywna percepcja mogła mieć ewolucyjne zalety, pozwalając mózgowi skupić się na tym, co ważne, bez przytłaczania go nadmiarem bodźców zmysłowych.

Poprzednie badania sugerują, że najwcześniejsze stworzenia posiadające układ nerwowy wykorzystywały swój mózg głównie do nawigacji. Umożliwiało im to przemieszczanie się w kierunku potencjalnego pożywienia i ucieczkę przed drapieżnikami.  „Nasi pierwsi przodkowie żyli w niszy ekologicznej, w której świat działał na tyle wolno, aby umożliwić przetrwanie” – piszą naukowcy w swoim badaniu, opublikowanym w fachowym czasopiśmie „Neuron”. „W rzeczywistości dziesięć bitów na sekundę było najwyraźniej potrzebnych tylko w najgorszych sytuacjach” – stwierdził Meister – „przez większość czasu nasze środowisko zmienia się w znacznie spokojniejszym tempie”.

Źródło: derstandard.at, AM

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki z rozmaitych dziedzin, bo czytanie polepsza pamięć i usprawnia pracę mózgu:

Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego

Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego

Wojciech Reszczyński

Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.

Historia cenzury. Od starożytności do XXI wieku

Historia cenzury. Od starożytności do XXI wieku

Jakub Maciejewski

Polacy w ciągu minionych dwóch stuleci zmagali się z bezwzględnie egzekwowaną antynarodową, ale też antyreligijną cenzurą stosowaną wobec nas przez obcych (zaborców, komunistów). Niewiele jednak powstało na ten temat książek, a to jest pierwsze całościowe opracowanie. Czyżby sam temat cenzury był zawsze niewygodny i cenzurowany? – pyta autor niniejszej książki, Jakub Maciejewski.

Świat Apostołów

Świat Apostołów

 

Po trylogii „Świat Chrystusa” doczekaliśmy się dopełnienia serii poprzez opowieść o działalności pierwszych siewców naszej wiary – Apostołów.
Zgodnie z poleceniem Zbawiciela rozeszli się oni po Jego śmierci po krańce Ziemi. Tak też prowadzi nas Autor; od dalekich Chin po Galię i Irlandię, koncentrując się rzecz jasna na starożytnym Rzymie.

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

ks. Józef Naumowicz

Wielka i pompatyczna na placu Rockefellera w Nowym Jorku. skromniejsza z aniołkami i gwiazdami na polskich świerkach czy egzotyczna i zaskakująca w formie cisów czy drzewek pomarańczowych w Ameryce Południowej. Choinka jest uniwersalnym znakiem Świąt Bożego Narodzenia, znanym, ogromnie lubianym i stosowanym na całym świecie. Jak to się jednak stało. że zwykłe zielone drzewko stało się symbolem Narodzin Jezusa?
Na to pytanie w tej jakże frapującej książce odpowiada ks. prof.

Wynalazca i darczyńca. Biografia Ignacego Łukasiewicza

Wynalazca i darczyńca. Biografia Ignacego Łukasiewicza

Ks. Janusz Królikowski

Postać wynalazcy lampy naftowej i pioniera przemysłu naftowego od najmłodszych lat frapowała Autora tej książki, ks. prof. Janusza Królikowskiego, którego mała ojczyzna wiąże się z małą ojczyzną genialnego odkrywcy, ale także wspaniałego, szlachetnego człowieka Ignacego Łukasiewicza.

W 80 podróży dookoła świata

W 80 podróży dookoła świata

Marcin Wolski

Czy 80 podróży wystarczy, by zwiedzić cały świat? Tego nie wiemy, ale z pewnością jest to wystarczająca ilość ekspedycji, by okrążyć naszą piękną Ziemię i bliżej jej się przyjrzeć. Właśnie o takich niezwykłych podróżach opowiada ta porywająca książka. Przypomina ona ponadto, że świat czeka, byśmy go odkryli – dla siebie.

W co wierzą katolicy

W co wierzą katolicy

Karl Keating

Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.