Zapytaliśmy nowych kardynałów: w jaki sposób Kościół powinien dzisiaj ewangelizować świat?
Papież Franciszek mianował w sobotę 21 nowych kardynałów dla Kościoła katolickiego. Duchowni w wieku od 49 do 96 lat pochodzą z 15 różnych krajów i pięciu kontynentów. 12 kardynałów wypowiedziało się dla Catholic News Agency, co ich zdaniem jest potrzebne do ewangelizacji współczesnego świata.
Kardynał Grzegorz Ryś; 59 lat; arcybiskup łódzki; Polska
Grzegorz Ryś powiedział, że są dwa klucze do ewangelizacji współczesnego świata: „Pierwszy to słuchanie Ewangelii jako żywego Słowa. Oznacza to, że słuchamy Chrystusa i Ducha Świętego. Druga sprawa to słuchać ludzi, bo inaczej nie będzie ewangelizacji. Ewangelizacja jest w końcu spotkaniem człowieka z osobą: osobą żyjącą obok nas i osobą Chrystusa, który do niego przychodzi. Trzeba więc wysłuchać obu stron, w przeciwnym razie nie dojdzie do spotkania”.
Kardynał Américo Aguiar; 49 lat; biskup Setúbal; Portugalia
„Musimy znaleźć równowagę w cyfrowym świecie… a sposób życia i nawiązywania kontaktów młodych ludzi jest inny niż u nas,” powiedział Aguiar, zauważając, że rewolucja cyfrowa zmieniła kulturę w ogromnej skali.
„To nowy świat: nie jest lepszy ani gorszy, jest inny,” oznajmił. „Komunikacja jest różnorodna. (…) Podczas Mszy św. i na konferencjach mówimy za dużo bla, bla, bla, kiedy cytujemy dokumenty watykańskie, dokumenty papieża itd.”.
„My, jako pasterze, musimy nawrócić się na tę nową kulturę, ponieważ Chrystus i Ewangelia są zawsze tym samym. Jak powiedział Jan Paweł II, nowa ewangelizacja musi być nowa w metodach i wyrazach. I myślę, że nadal tam jesteśmy, odkrywając, dostosowując, nawracając się na nowe metody i wyrażenia, ponieważ Chrystus i Ewangelia są zawsze te same,” dodał Aguiar.
Kardynał Stephen Ameyu Martin Mulla; 59 lat; arcybiskup Sudanu Południowego
„Myślę, że w naszych czasach najważniejszy jest dla nas dialog,” powiedział Mulla. „Bez dialogu między nami nie będzie łatwo żyć razem. Jednak tam, gdzie istnieje dialog, zawsze istnieje możliwość połączenia naszych pomysłów, podzielenia się nimi i podjęcia wspólnego kroku. Ale bez dialogu nasze życie w społeczeństwie, a nawet w rodzinie się komplikuje”.
Kardynał Christophe Pierre; 77 lat; nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych
Pierre stwierdził, że obecnie bardzo trudno jest przekazywać wartości chrześcijańskie. „Wyzwaniem dla Kościoła [w ewangelizacji] jest dotarcie do ludzi – to nam cały czas powtarza papież Franciszek – mamy dotrzeć do ludzi tam, gdzie oni się znajdują, aby ich zrozumieć, prowadzić z nimi dialog i zaproponować im Dobrą Nowinę, ale w nowym kontekście. (…) Musimy znaleźć sposób na głoszenie Dobrej Nowiny, kerygmatu, właśnie w nowym kontekście”.
Kardynał Pierbattista Pizzaballa OFM; 58 lat; patriarcha Jerozolimy
„To, czego potrzebuje dzisiaj Kościół, przynajmniej ja to sobie powtarzam, to powiedzieć ludziom, że dla nas Jezus jest najwspanialszą rzeczą, jaka może przydarzyć się w naszym życiu”.
Kardynał Agostino Marchetto; 83 lata; emerytowany nuncjusz apostolski i urzędnik kurialny
Marchetto powiedział, że aby dzisiaj ewangelizować, najbardziej potrzebna jest „miłość, prawdziwa miłość, miłość, która pamięta, kim jest człowiek. Miłość, która nie jest tylko uczuciem, ale szanuje osobę, wie, co to znaczy dawać z siebie, co to znaczy nie być egocentrycznym. (…) Nie zapominajmy, że Bóg jest miłością i odkrywamy, jak mówi, ‘aby się wzajemnie miłować, tak jak Ja was umiłowałem’”.
Kardynał Ángel Sixto Rossi; 65 lat; arcybiskup Kordoby; Argentyna
„To, na co papież bardzo kładzie nacisk, to bliskość. Nie możesz służyć, jeśli nie jesteś blisko i nie słuchasz: słuchając radości, smutków i udręk naszego ludu, aby móc dać odpowiedź, nie tę, która jest w powietrzu, ale taką, która odpowiada konkretnej potrzebie.
Wierzę więc, że papież nalega na szczerą bliskość. Nie tylko bliskość fizyczną, ale także bliskość egzystencjalną, bliskość duchową. Oznacza to umiejętność słuchania, aby język płynął prosto z serca do serca”.
Kardynał José Cobo Cano; 58 lat; arcybiskup Madrytu; Hiszpania
Cobo powiedział, że aby ewangelizować współczesny świat, Kościół musi „słuchać słowa Bożego” i wspólnie ewangelizować, „nie każdy według własnego pomysłu, ale razem i w różnorodności, jaką mamy w dzisiejszym świecie”.
„Naszym powołaniem jest przekazywanie nadziei Bożej, tej, którą żyjemy wspólnotowo pośrodku naszego świata, co jest poniekąd ćwiczeniem, jakiego oczekuje od nas Synod… Nauczcie się chodzić razem, aby słuchać tego, czego chce Bóg w tym momencie. To jest przesłanie. Wierzę, że nasz świat potrzebuje teraz dużo nadziei, dobrych wiadomości, aby nadać sens i duszę rzeczom, które robimy. Myślę, że czasami tracimy duszę rzeczy”.
Kardynał Stephen Brislin; 67 lat; arcybiskup Kapsztadu w Republice Południowej Afryki
Brislin powiedział, że jego zdaniem największym wyzwaniem dzisiejszego Kościoła jest to, jak ewangelizować i jak nieść Chrystusa ludziom. „Próbując wspólnie rozeznawać i słuchać siebie nawzajem, musimy wypracować sposoby docierania do innych, szczególnie do młodych ludzi, którzy spotykają się z tak wieloma różnymi głosami, z tak dużym hałasem w swoim życiu, aby móc przedstawiać wiarę w sposób, który na nich oddziałuje i który mogą zrozumieć. Mam nadzieję, że będzie to na początek owoc synodu, ale uważam też, że właśnie nad tym musimy wspólnie pracować, mówiąc: jak możemy dotrzeć do tych, którzy odchodzą od wiary, a są nimi szczególnie młodzi ludzie, ponieważ myślę, że oni naprawdę czują potrzebę w swoim życiu, a my w jakiś sposób nie odpowiadamy na tę potrzebę”.
„To wspaniale, że obecny papież i wielu poprzednich papieży naprawdę próbowało podkreślić, że wszyscy jesteśmy powołani do ewangelizowania ludzi i ewangelizujemy ludzi nie tylko poprzez rozmowę z nimi, ale szczególnie poprzez sposób, w jaki żyjemy oraz w jaki sposób nasze postępowanie i nasze etyczne zachowanie głosi, kim jesteśmy i czym jesteśmy”.
Kardynał Claudio Gugerotti; 67 lat; prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich
„To, co jest dziś konieczne do ewangelizacji,” powiedział Gugerotti, „to pozwolenie, aby przemówiła Ewangelia. Starajmy się unikać komentarzy tak bardzo, jak to możliwe. To jedyna rzecz. Ewangelia została napisana dla bardzo prostych ludzi i jej żądaniem było dotknięcie serca. Ilekroć zaczynamy budować na tym systemy winy lub politykę, psujemy Ewangelię, przez co Ewangelia zostaje rozmyta przez szereg problemów mentalnych, które nie mają z nią nic wspólnego. Niech Ewangelia przemówi bez komentarza: Evangelium 'sine glossa.'”
Kardynał Stephen Chow Sau-yan; 64 lata; arcybiskup Hongkongu; Chiny
„Myślę, że ważne jest, abyśmy powiedzieli, że papież Franciszek dokonał rozróżnienia,” wspomniał Chow. „Ewangelizacja tak naprawdę ma pomóc ludziom zrozumieć miłość Boga – i to miłość Boga bez planu przekształcenia ich w katolików – ponieważ nie powinno się na tym skupiać, gdyż byłoby to bardzo ograniczające. Abyśmy zrozumieli, że nasz Bóg oznacza miłość, dobrą wolę i lepsze życie. I to jest ważne. Bez tego nie pomożecie im nas zrozumieć. Zatem ewangelizacja powinna tak naprawdę być poznawaniem Boga, który jest miłością”.
Kardynał Luis José Rueda Aparicio; 61 lat; arcybiskup Bogoty; Kolumbia
Rueda powiedział, że Kościół „narodził się, aby ewangelizować i służyć ludzkości”, dodając, że szczególnie w Kolumbii ewangelizacja „wymaga bardzo silnego i głębokiego zaangażowania w poszukiwanie pojednania, sprawiedliwości, pokoju i szacunku dla życia”.
„Ponieważ odnieśliśmy rany w wyniku trwającego siedem dekad konfliktu, zaostrzonego przez całą kwestię handlu narkotykami w Ameryce Łacińskiej… Dlatego wielkim wyzwaniem jest kontynuowanie tego, co zrobili inni biskupi, księża, świeccy i katecheci, czyli opowiedzieli się oni za ubogimi, społeczeństwem obywatelskim, życiem i pokojem”.
Źródło: Catholic News Agency, TP
Nie mamy prawa milczeć! Apologia Kościoła
Zbyt wielu z nas milczy. Zbyt wielu najbardziej ceni sobie święty spokój, czyli spokój uzyskany kosztem przeróżnych ustępstw na polu moralności i zasad wiary. Poprawność polityczna nachalnie propagowana przez mass media i wymuszana coraz to nowymi rozporządzeniami prawnymi dotknęła także niektórych reprezentantów i członków Kościoła.
Kto z Bogiem, a kto z diabłem
Czesław Ryszka należy do najpłodniejszych powojennych pisarzy polskich; opublikował ponad 80 książek! Konsekwentnie zajmuje się tematyką katolicką i narodową, także jako publicysta, stając zawsze w obronie wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Od pewnego czasu wyraża swój głęboki niepokój wobec tego, dokąd zmierza współczesny świat, w tym Polska – czemu daje wyraz w tej właśnie książce.
W co wierzą katolicy
Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga. Ten ostatni bowiem zawsze będzie posługiwał się manipulacją, udając „obiektywnego” badacza w celu siania wątpliwości.
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku wyd. 2022
Drugi, ostatni tom bestsellerowej serii „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia”. Książka rzetelna, napisana ze znawstwem przez wybitnego historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego. Świetnie się czyta, niemal jak opowieść o niezwykłych przygodach.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.