Wyzwania elektryfikacji w niemieckim gigancie motoryzacyjnym. Ciemne chmury nad Volkswagenem

Nasi autorzy

Wyzwania elektryfikacji w niemieckim gigancie motoryzacyjnym. Ciemne chmury nad Volkswagenem

fot. Pexels

fot. Pexels

W ostatnich tygodniach nad niemieckim potentatem motoryzacyjnym, Volkswagenem, piętrzą się ciemne chmury, a sytuacja na rynku elektrycznych samochodów sprawia, że producent musi stawić czoła licznym wyzwaniom.

Niedawne problemy w zakresie ciągłości produkcji samochodów elektrycznych wywołały obawy co do przyszłości Volkswagena. Niedobory silników spowodowały nawet tymczasowe wstrzymanie pracy w fabryce w Zwickau. Ta przerwa może potrwać do 1 grudnia, wpływając na życie blisko 1000 z 8000 zatrudnionych pracowników.

Jednak to nie koniec problemów dla niemieckiego giganta. Sprzedaż samochodów elektrycznych Volkswagena spadła o średnio 60% w porównaniu z zakładanymi prognozami. Decyzja o ograniczeniu produkcji elektrycznych modeli była reakcją na wyraźny spadek popytu na tego typu pojazdy.

Gazeta Handelsblatt donosi o załamaniu się sprzedaży elektrycznych modeli Volkswagena na krajowym rynku. Informator dziennika twierdzi, że zamówienia w Niemczech są znacznie poniżej celu wyznaczonego na ten rok. Dotyczy to wszystkich modeli z napędem akumulatorowym, włączając w to ID.3, ID.4, ID.5 i ID.Buzz.

Niezadowalające wyniki sprzedaży mają swoje źródło w kilku czynnikach. Spadek dopłat do zakupu samochodów elektrycznych, inflacja oraz relatywnie wysokie ceny sprawiają, że niemieccy klienci stawiają na tradycyjne modele lub konkurencyjne, tańsze marki.

W obliczu tych trudności Volkswagen utrzymuje ambitne cele związane z elektryfikacją swojej floty. Planuje, że do 2030 roku aż 80% sprzedawanych nowych samochodów marki VW będzie miało napęd elektryczny. Dodatkowo, od 2033 roku każdy nowy samochód z logo VW w Europie ma być w pełni elektryczny.

Eksperci ostrzegają jednak, że przemysł motoryzacyjny w Niemczech stoi przed ogromnymi wyzwaniami, zwłaszcza w kontekście nowych przepisów UE dotyczących bezemisyjnej mobilności do 2035 roku. Wprowadzenie zakazu rejestracji nowych samochodów z silnikiem spalinowym oraz pośrednich celów redukcji emisji CO2 dla floty samochodów może prowadzić do kryzysu w branży.

W obliczu obecnych trudności Volkswagen musi szybko dostosować swoją strategię, aby sprostać wymaganiom rynku elektrycznych pojazdów. Tylko czas pokaże, czy niemiecki moloch motoryzacyjny zdoła przejść przez te burzliwe czasy i utrzymać swoją pozycję lidera na rynku samochodów elektrycznych.

Źródło: Handelsblatt; DW Polski, TP

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

 

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Wojciech Roszkowski

Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.

 

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Wojciech Roszkowski

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.