"Wiemy, że tytoń zabija". Organizacje zdrowotne naciskają UE w sprawie przemysłu tytoniowego
fot. Pixabay Dziewięć europejskich organizacji działających na rzecz ochrony zdrowia we wspólnym oświadczeniu opublikowanym 5 listopada oskarżyło UE o utratę dynamizmu w walce z paleniem tytoniu. Oświadczenie złożyły European Cancer Organisation, European Lung Foundation, European Network for Smoking and Tobacco Prevention, European Respiratory Society, European Society for Medical Oncology, European Society of Cardiology, Lung Cancer Europe, Lungs Europe oraz Smoke-Free Partnership.
Wyżej wspomniane organizacje z zadowoleniem przyjęły ostatnie działania Komisji Europejskiej, w tym rekomendowane rozszerzenie środowisk wolnych od dymu. Zauważyły jednak, że działania ustawodawcze pozostają w tyle za innowacjami i taktykami marketingowymi przemysłu tytoniowego.
„Po prostu nie ma żadnego usprawiedliwienia dla niepodjęcia bardziej zdecydowanych działań przeciwko przemysłowi tytoniowemu. Od dziesięcioleci wiemy, że tytoń zabija, a mimo to poruszamy się w ślimaczym tempie, aby zająć się tym wyraźnym i obecnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego”, stwierdził przewodniczący European Cancer Organisation, dr Csaba L. Dégi. „Komisja Europejska musi powiedzieć głośno i wyraźnie: dość”, dodał.
Organizacje zaapelowały w swoim oświadczeniu do Komisji Europejskiej o zajęcie się kwestią wprowadzania na rynek nowych produktów przemysłu tytoniowego, w szczególności podgrzewanych wyrobów tytoniowych, poprzez wprowadzenie podatków akcyzowych, zakazów stosowania dodatków smakowych i zaktualizowanie dyrektyw dotyczących reklamy.
Ponadto grupy zaapelowały o utworzenie mechanizmu monitorującego, który umożliwi ocenę realizacji zaleceń i przepisów UE przez państwa członkowskie. Dzięki temu możliwe będzie osiągnięcie unijnego celu, jakim jest „pokolenie wolne od tytoniu do roku 2040”, zgodnie z którym jedynie 5% populacji będzie używać produktów tytoniowych.
Konsumpcja wyrobów tytoniowych jest jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów w UE – rocznie z tego powodu umiera prawie 700 tys. osób. Około 50 proc. palaczy umiera średnio o 14 lat wcześniej w porównaniu z osobami niepalącymi. Nałóg ten dotyka 26 proc. ogółu ludności UE, a w grupie wiekowej 15-24 lat odsetek ten wynosi 29 proc.
Źródło: brusselstimes.com, health.ec.europa.eu, AM
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po publikacje wskazuące drogę w zamęcie dzisiejszego świata:
Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy
Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor Krzysztof Szczerski, politolog i polityk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św. Jan Paweł II - przed redukowaniem wizji zjednoczonej Europy wyłącznie do jej aspektów ekonomicznych, politycznych oraz przed bezkrytycznym stosunkiem do konsumpcyjnego modelu życia.
Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego
Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.
Naród niepokonany. Przełomowe momenty polskiej historii
Sarmaci w trudnych okresach Rzeczypospolitej powiadali, że jest ona niczym słońce, choć bowiem zachodzi i popada w mrok, to niebawem wschodzi i znów świeci pełnym blaskiem. Na zawsze nie gaśnie nigdy. O takich wschodach i zachodach naszego kraju i narodu pisze w tej książce wybitny historyk i pisarz, prof. Andrzej Nowak.
Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza
Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.