Większość Żydów uważa, że Polacy i Niemcy są tak samo winni Holokaustu

Nasi autorzy

Większość Żydów uważa, że Polacy i Niemcy są tak samo winni Holokaustu

fot. Pexels (Pixabay)

fot. Pexels (Pixabay)

Nowe badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Hebrajski w Izraelu rzuca światło na głębokie podziały w postrzeganiu odpowiedzialności za Holokaust między społecznościami żydowskimi a narodami europejskimi, w szczególności Polską i Niemcami.

Wyniki ankiety, opublikowane na portalu x.com przez dyrektora Ośrodka Studiów Wschodnich, Wojciecha Konończuka, są zaskakujące. Zgodnie z badaniem „Barometr HU-EF 2024”, większość Żydów w Izraelu uważa, że Polacy i Niemcy są tak samo winni Holokaustu. Aż 54% badanych żydowskich obywateli Izraela sądzi, że Polacy ponoszą taką samą odpowiedzialność jak Niemcy za masowe ludobójstwo.

Dodatkowo 28% respondentów uważa, że Polacy, chociaż nie w takim samym stopniu, są częściowo odpowiedzialni za Holokaust. Tylko niewielki odsetek (8%) uważa, że Polacy byli również ofiarami niemieckich zbrodni. Zaskakujące jest również to, że podobne tezy wygłasza także część Polaków. Aż 12% respondentów z Polski uważa, że Polacy odegrali „decydującą rolę” w Holokauście, a kolejne 12% uważa, że rola Polaków była mniejsza, ale jednak istotna.

Jednak większość Polaków (60%) uważa, że Polacy sami byli ofiarami niemieckich zbrodni, co wyraźnie różni się od opinii większości żydowskich respondentów. Co więcej, badanie wskazuje na występowanie postaw antysemickich w różnych krajach europejskich. Najwięcej takich postaw zarejestrowano we Francji (55% respondentów), a następnie w Wielkiej Brytanii (40%). Polska uplasowała się na trzecim miejscu z 38% respondentów wykazujących takie postawy. Z kolei Niemcy zaskakująco znalazły się na końcu tej listy z jedynie 21% respondentów.

Niepokojące jest również niskie postrzeganie Polski jako przyjaciela Izraela przez Żydów. Tylko 19% respondentów wskazało Polskę jako państwo przyjazne dla Izraela, podczas gdy Holandia (25%), Francja (27%), Wielka Brytania (39%) i Niemcy (53%) uzyskały wyższe notowania.

Badanie to rzuca światło na złożone relacje między społecznościami żydowskimi a narodami europejskimi, eksponując różnice w postrzeganiu historii i odpowiedzialności za jedną z największych zbrodni w historii ludzkości. Jego wyniki mogą prowadzić do dalszej refleksji nad potrzebą edukacji historycznej i dialogu międzykulturowego w celu zrozumienia i przezwyciężenia tych głębokich podziałów.

Źródło: x.com, TP

Auschwitz - Rezydencja śmierci

Auschwitz - Rezydencja śmierci

Adam Bujak, Teresa i Henryk Świeboccy

Unikalny dokument przedstawiający największy niemiecki obóz koncentracyjny, ośrodek męczeństwa i masowej zagłady setek tysięcy więźniów 30 narodowości. Bogaty materiał fotograficzny: znakomite, słynne już artystyczne fotografie Adama Bujaka zatrzymujące w czasie echa koszmaru oraz zdjęcia archiwalne z lat funkcjonowania obozu przedstawiające dramatyczny los deportowanych.

 

Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie.

Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie.

Wojciech Polak, Sylwia Galij-Skarbińska

Książka Wojciecha Polaka i Sylwii Galij-Skarbińskiej „Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie” jest dramatyczną panoramą trudnych relacji polsko-niemieckich po 1939 r.

 

Rok 1939. Od beztroski do tragedii

Rok 1939. Od beztroski do tragedii

Jan Żaryn, Małgorzata Żaryn

Dla Polski rok 1939 był rokiem przedziwnym; przede wszystkim tragicznym, gdyż agresja na nasz kraj Niemiec dokonana 1 września, a następnie Związku Sowieckiego – 17 września spowodowała śmierć milionów rodaków jak również zamordowała prężnie rozwijającą się II Rzeczpospolitą. Ten straszny rok kojarzy nam się zatem głównie z początkiem II wojny światowej.

 

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Wojciech Roszkowski

Książka ta dowodzi, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Komunizm nie zaczął się od łagrów, mordów i zniewolenia narodów. Zaczął się od teorii – zupełnie utopijnej, ale pozornie niezwykle zatroskanej o dobro całej ludzkości. Wielu dało się nabrać; jak się to skończyło, to Polacy wiedzą najlepiej.

 

III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść

III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść

Grzegorz Kucharczyk

Rzesza Niemiecka istniała tylko w okresie 1933–1945, ale bardzo mocno zapisała się w historii. Mocno i wyjątkowo niechlubnie. Gdy się ją wspomina, przychodzą na myśl druty kolczaste, niemieckie obozy zagłady, wojenna pożoga, grabież, ruiny. Do tego dochodzi pogarda dla tych, których zbrodnicza ideologia nazistowska określała jako „podludzi” i których należało likwidować w imię czystości rasy.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.