„Wiedzieliśmy, że umarł święty”. Jolanta Sosnowska o swojej najnowszej książce „Męczennik za wiarę i Solidarność” w programie „Poranek Siódma9”

Nasi autorzy

„Wiedzieliśmy, że umarł święty”. Jolanta Sosnowska o swojej najnowszej książce „Męczennik za wiarę i Solidarność” w programie „Poranek Siódma9”

Msze św. w kościele św. Stanisława Kostki gromadziły z czasem ludzi z całej Polski. W kazaniu 27 czerwca 1982 r. ks. Jerzy mówił o zrywie solidarnościowym, który wyrósł z łez i krwi roku 1970. fot. z książki Msze św. w kościele św. Stanisława Kostki gromadziły z czasem ludzi z całej Polski. W kazaniu 27 czerwca 1982 r. ks. Jerzy mówił o zrywie solidarnościowym, który wyrósł z łez i krwi roku 1970. fot. z książki "Męczennik za wiarę i Solidarność", wyd. Biały Kruk „Wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki nabiera szczególnej ważności, kiedy widzimy, co dzieje się dookoła i jaką cenę musimy płacić za to, że jesteśmy czynnymi katolikami, że wcielamy w życie zasady Dekalogu, że coraz częściej musimy płynąć pod prąd” – mówi Jolanta Sosnowska, autorka ilustrowanej biografii ks. Jerzego Popiełuszki „Męczennik za wiarę i Solidarność”, w rozmowie w programie Poranek Siódma9.

Dom i dzieciństwo Alka Popiełuszki

„Co ciekawe, jak popatrzymy na księdza Jerzego, na jego życiorys, to wydawał się człowiekiem zwyczajnym” – zauważa Jolanta Sosnowska i zwraca uwagę, że inaczej było w przypadku Jana Pawła II. „Od początku wszyscy, którzy na niego patrzyli, którzy go znali, mieli świadomość, że to jest jakiś gigant, to jest człowiek ponadprzeciętnie zdolny, ponadprzeciętnie pobożny, w każdym calu osoba niezwykła. Natomiast Alek Popiełuszko – bo tak do 1971 roku się nazywał, miał na imię Alfons – jak gdyby nie zwracał na siebie uwagi, był takim dzieckiem drobnym, szczuplutkim, cichym, które nie zwracało na siebie uwagi. W szkole też nie był jakimś szczególnym orłem. Języków obcych uczył się z trudem, więc można powiedzieć, że musiał pokonywać siebie i swoje różne niedoskonałości” – relacjonuje biografka ks. Jerzego.

„Kiedy mnie zafascynuje jakaś postać, o której chcę napisać, to ważne jest dla mnie, z jakiego domu pochodziła, kim byli jej rodzice, w jakiej atmosferze wzrastała. A dom państwa Popiełuszków, szczególnie pani Marianna, odegrał ogromną rolę w życiu Alka, później księdza Jerzego. To był dom, który przypominał mi bardzo dom moich dziadków, również położony na Białostocczyźnie. Ten dom z  jasnej cegły to jakby kopia domu mojej babci” – wspomina Jolanta Sosnowska.

„W domu Popiełuszków Marianna taki wykształcała zwyczaj, że Pan Bóg musi być na pierwszym miejscu” – podkreśla autorka i dodaje, że na pytania o trudy wychowania tak licznej gromadki dzieci (było ich pięcioro) matka przyszłego błogosławionego odpowiadała, że jak w domu jest Bóg, to nie ma kłopotów z wychowaniem.

„Modlitwa i praca to było to, co ukształtowało Alka Popiełuszkę, późniejszego księdza Jerzego, i to mnie bardzo zafascynowało” – tłumaczy Jolanta Sosnowska.

Tragiczna śmierć kapelana "Solidarności"

Autorka biografii ks. Jerzego wspomina także jego męczeńską śmierć, której 40. rocznica przypada już niedługo, bo 19 października. „Akurat to był czas, kiedy ja w 1980 roku przyjechałam do Warszawy na studia, więc opisuję w książce takie jedno, krótkie spotkanie z księdzem Jerzym na początku lat 80. w czasie rekolekcji w kościele św. Anny razem z księdzem Prymasem. Byłam też kilka razy na Mszach św. za ojczyznę, jeździłam z Pragi na Żoliborz, ale byłam również podczas pogrzebu ks. Popiełuszki i pamiętam go bardzo, bardzo i utkwił mi w pamięci jakoś tak mocno” – opowiada Jolanta Sosnowska. „Wiedzieliśmy, wtedy już była świadomość, że umarł święty, ale był też ogromny, straszny żal” – dodaje autorka.

„Trudno było sobie wyobrazić, że można było zabić księdza, a wtedy przecież nie znaliśmy szczegółów, nie było wiadomo, że tak strasznie bestialską śmiercią zmarł, że poniósł takie męczeństwo, że został znienawidzony za to, że był kapłanem katolickim, że mówił ludziom, że zło, które było wszechobecne, należy mimo wszystko zwalczać dobrem, że uczył praw ewangelicznych” – tłumaczy Jolanta Sosnowska.

„Pamiętam, jak myśmy, opuszczając te wielogodzinne uroczystości, trwali w takim nabożnym jednak skupieniu, bo pamiętaliśmy jego słowa, które mówił dobry rok wcześniej podczas pogrzebu Grzegorza Przemyka. On mówił, że mamy zachowywać spokój, że mamy się modlić i on całą to uroczystość pogrzebową przeprowadził tak, że nie było żadnych prowokacji, że ludzie nie dali się sprowokować, bo on o to prosił, i tu było to samo. Myśmy szli wzdłuż ulicy i na początku nie można było wsiąść do żadnego tramwaju, bo po prostu ta rzesza ludzi, można powiedzieć, upłynniała się powoli, myśmy szli, szli tą rzeką, aż w jakimś dalekim miejscu udało się wsiąść do jakiegoś tramwaju, do jakiegoś autobusu i wrócić na Pragę” – wspomina biografka ks. Jerzego i podkreśla, że cały pogrzeb był uroczystością religijną.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy dostępnej na kanale YouTube:

oprac. AD

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Ilustrowaną biografię bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a także inne książki opisujące mroczne czasy komunizmu w Polsce i na świecie kupić można w naszej Księgarni Internetowej:

Męczennik za wiarę i Solidarność. Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Męczennik za wiarę i Solidarność. Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Jolanta Sosnowska

Fascynująca książka Jolanty Sosnowskiej to poruszająca opowieść o życiu i heroicznej walce kapłana, który stał się symbolem oporu przeciwko komunistycznemu reżimowi w Polsce. Swoją niezłomną wiarą i nieugiętością inspirował miliony Polaków do walki o wolność i wiarę. Popiełuszko, z pozoru zwykły ksiądz, stał się światłem nadziei. Pozostaje aktualnym symbolem także dzisiaj, co w tej książce mocno wybrzmiewa.

Opresja. Ilustrowana historia PRL

Opresja. Ilustrowana historia PRL

Wojciech Polak

Ta książka powstała z dwóch powodów. Po pierwsze, poziom wiedzy o tak przecież nieodległych czasach jak historia państwa nazwanego Polską Rzeczpospolitą Ludową (PRL) jest w naszym społeczeństwie bardzo niski, zwłaszcza wśród ludzi młodych i średniego pokolenia. Są bowiem siły i ośrodki usilnie pracujące nad utajnianiem prawdy o latach 1944–1989.

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Wojciech Roszkowski

Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Wojciech Roszkowski

Książka ta dowodzi, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Komunizm nie zaczął się od łagrów, mordów i zniewolenia narodów. Zaczął się od teorii – zupełnie utopijnej, ale pozornie niezwykle zatroskanej o dobro całej ludzkości. Wielu dało się nabrać; jak się to skończyło, to Polacy wiedzą najlepiej.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.