W kryjówkach kościelnych odnaleziono zaginioną listę Żydów

Nasi autorzy

W kryjówkach kościelnych odnaleziono zaginioną listę Żydów

Wydrapany na murze wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego, fot. z książki

Wydrapany na murze wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego, fot. z książki "Auschwitz - Rezydencja śmierci", str. 111.

Podczas II wojny światowej w budynkach kościelnych w Rzymie przed nazistami ukrywało się ponad 4300 osób. Odnaleziona lista, uznawana wcześniej za zaginioną, zawiera nazwiska 3600 osób, z których większość stanowili Żydzi. Dokument znajdował się w archiwach Papieskiego Instytutu Biblijnego i został zaprezentowany w czwartek w Muzeum Wspólnoty Żydowskiej w Rzymie.

Dokument zawiera ważne informacje dotyczące ratowania Żydów przez zakony katolickie w Rzymie. Znana wcześniej dokumentacja podawała tylko liczby, ale nie wymieniała nazwisk. Spośród 3600 wymienionych osób około 3200 było z pewnością Żydami.

Dokument został napisany przez włoskiego jezuitę Gozzolino Birolo zaraz po wyzwoleniu Rzymu przez aliantów w 1943 r. Zakonnikowi temu powierzono wówczas administrację Papieskiego Instytutu Biblijnego, na którego czele stał niemiecki jezuita Augustin Bea. Późniejszy kardynał Bea był zwolennikiem dialogu żydowsko-katolickiego.

Lista Birolo przez dziesięciolecia była uważana za zaginioną. W 1961 r. badacz faszyzmu Renzo de Felice opublikował dokumentację zawierającą odpowiednio 100 i 55 domów zakonów żeńskich i męskich, które zapewniały ochronę prześladowanym przed nazistami. De Felice doliczył się tej samej liczby ofiar w kościelnych kryjówkach, co Birolo – choć bez nazwisk.

Na początku drugiej wojny światowej w Rzymie mieszkało około 10 000 do 15 000 Żydów. Po podpisaniu przez rząd Włoch zawieszenia broni z aliantami, Niemcy zajęli stolicę 10 września 1943 r. W nocy 16 października szef niemieckiej policji bezpieczeństwa Herbert Kappler zarządził nalot na dzielnicę żydowską. W sumie hitlerowcy deportowali i zamordowali około 2000 osób. Wielu udało się ukryć do czasu wyzwolenia miasta przez aliantów w czerwcu 1944 r.

Odnalezionym dokumentem zajmują się historycy Wspólnoty Żydowskiej w Rzymie, Papieskiego Wydziału Pedagogicznego Auxilium, Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, Międzynarodowego Instytutu Badań nad Holokaustem w Yad Vashem i Papieskiego Instytutu Biblijnego. Aby chronić potomków, dostęp do listy jest obecnie ograniczony.

Źródło: katholisch.de; DW News; Crux; Vatican News, TP 

Auschwitz - Rezydencja śmierci

Auschwitz - Rezydencja śmierci

Adam Bujak, Teresa i Henryk Świeboccy

Unikalny dokument przedstawiający największy niemiecki obóz koncentracyjny, ośrodek męczeństwa i masowej zagłady setek tysięcy więźniów 30 narodowości. Bogaty materiał fotograficzny: znakomite, słynne już artystyczne fotografie Adama Bujaka zatrzymujące w czasie echa koszmaru oraz zdjęcia archiwalne z lat funkcjonowania obozu przedstawiające dramatyczny los deportowanych.

 

Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie.

Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie.

Wojciech Polak, Sylwia Galij-Skarbińska

Książka Wojciecha Polaka i Sylwii Galij-Skarbińskiej „Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie” jest dramatyczną panoramą trudnych relacji polsko-niemieckich po 1939 r.

 

Rok 1939. Od beztroski do tragedii

Rok 1939. Od beztroski do tragedii

Jan Żaryn, Małgorzata Żaryn

Dla Polski rok 1939 był rokiem przedziwnym; przede wszystkim tragicznym, gdyż agresja na nasz kraj Niemiec dokonana 1 września, a następnie Związku Sowieckiego – 17 września spowodowała śmierć milionów rodaków jak również zamordowała prężnie rozwijającą się II Rzeczpospolitą. Ten straszny rok kojarzy nam się zatem głównie z początkiem II wojny światowej.

 

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Wojciech Roszkowski

Książka ta dowodzi, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Komunizm nie zaczął się od łagrów, mordów i zniewolenia narodów. Zaczął się od teorii – zupełnie utopijnej, ale pozornie niezwykle zatroskanej o dobro całej ludzkości. Wielu dało się nabrać; jak się to skończyło, to Polacy wiedzą najlepiej.

 

III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść

III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść

Grzegorz Kucharczyk

Rzesza Niemiecka istniała tylko w okresie 1933–1945, ale bardzo mocno zapisała się w historii. Mocno i wyjątkowo niechlubnie. Gdy się ją wspomina, przychodzą na myśl druty kolczaste, niemieckie obozy zagłady, wojenna pożoga, grabież, ruiny. Do tego dochodzi pogarda dla tych, których zbrodnicza ideologia nazistowska określała jako „podludzi” i których należało likwidować w imię czystości rasy.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.