U progu nowego roku. Co nas czeka w 2025?

Nasi autorzy

U progu nowego roku. Co nas czeka w 2025?

fot. Pixabay fot. Pixabay Nowy rok kalendarzowy to moment, w którym wielu z nas planuje, analizuje i częściej spogląda w przyszłość. Co nas czeka w ciągu najbliższych 12 miesięcy? Przedstawiamy próbę zestawienia ważnych wydarzeń, które mają nastąpić w rozpoczętym dzisiaj roku.

2025 to wyjątkowy rok w polskich dziejach, bowiem jest to 1000. rocznica koronacji Bolesława Chrobrego, a zatem i 1000. rocznica chwili, od której Polska stała się królestwem. Możemy zatem spodziewać się z tego tytułu wielu wydarzeń rocznicowych organizowanych zarówno na większą jak i mniejszą skalę.

2025 to także rok jubileuszu chrześcijaństwa. Każdego dnia bieżącego roku będzie można uzyskać specjalne odpusty w wyznaczonych w tym celu kościołach na terenie poszczególnych diecezji, a do Watykanu na jubileuszowe pielgrzymki przybywać będą poszczególne grupy społeczne i zawodowe.

Według polskiego Sejmu 2025 patronować będą: Stefan Żeromski, Antoni Słonimski, Olga Boznańska, gen. Kazimierz Sosnkowski (w 140. rocznicę urodzin), Franciszek Duszeńko, pierwsi królowie Polski oraz bohaterowie z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc. Senat RP dodał do tej listy: ks. prof. Józefa Tischnera, Marię Pawlikowską-Jasnorzewską, Władysława Stanisława Reymonta (z okazji 100. rocznicy śmierci) oraz Wojciecha Jerzego Hasa.

Ma to być także – według ONZ - Międzynarodowy Rok Nauk i Technologii Kwantowych, Ochrony Lodowców, Pokoju i Zaufania, a także Spółdzielczości.

W pierwszej połowie 2025 Polska po raz drugi będzie sprawować prezydencję w Radzie Unii Europejskiej (wspólnie z Danią i Cyprem).

Już 20 stycznia ma nastąpić zaprzysiężenie Donalda Trumpa na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych, a kilka dni później prezydenta mają wybierać Białorusini; na luty z kolei planowane są przedterminowe wybory parlamentarne w Niemczech.

W maju (na ten moment dokładna data nie jest jeszcze znana) pójdziemy do urn, by wybrać kolejnego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Na przełomie lipca i sierpnia odbędą się Światowe Dni Młodzieży w Rzymie.  

6 sierpnia zakończy swoją prezydenturę Andrzej Duda.

We wrześniu odbędą się 20. Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce w Tokio, a w październiku XIX Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.

2025 to także rok wyborów parlamentarnych w Kanadzie oraz spotkań międzynarodowych grup G7 i G20.

Wielki Post rozpocznie się w tym roku 5 marca, Wielkanoc przypada dopiero 20 kwietnia, a Boże Ciało 19 czerwca; z kolei adwent AD 2025 zacznie się ostatniego dnia listopada.

A na dobry początek roku zapraszamy na naszą pierwszą tegoroczną premierę – już niedługo na półkach naszej księgarni internetowej „Świat Apostołów” prof. Wojciecha Roszkowskiego, kontynuacja bestsellerowego, ponadczasowego „Świata Chrystusa”:

Świat Apostołów

Świat Apostołów

 

Po trylogii „Świat Chrystusa” doczekaliśmy się dopełnienia serii poprzez opowieść o działalności pierwszych siewców naszej wiary – Apostołów.
Zgodnie z poleceniem Zbawiciela rozeszli się oni po Jego śmierci po krańce Ziemi. Tak też prowadzi nas Autor; od dalekich Chin po Galię i Irlandię, koncentrując się rzecz jasna na starożytnym Rzymie.

 

Oprac. AD

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki niosące nadzieję i będące drogowskazami na kolejny rok:

Dekalog

Dekalog

ks. Waldemar Chrostowski

Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Adam Bujak, Andrzej Nowak, Jolanta Sosnowska, Leszek Sosnowski, Ryszard Kantor

Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.

Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki

Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki

Jan Paweł II, Jolanta Sosnowska

Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.

Naród niepokonany. Przełomowe momenty polskiej historii

Naród niepokonany. Przełomowe momenty polskiej historii

Andrzej Nowak

Sarmaci w trudnych okresach Rzeczypospolitej powiadali, że jest ona niczym słońce, choć bowiem zachodzi i popada w mrok, to niebawem wschodzi i znów świeci pełnym blaskiem. Na zawsze nie gaśnie nigdy. O takich wschodach i zachodach naszego kraju i narodu pisze w tej książce wybitny historyk i pisarz, prof. Andrzej Nowak.

Blask Rzeczypospolitej. Od X do XXI wieku

Blask Rzeczypospolitej. Od X do XXI wieku

Wojciech Polak

Oto dzieło wybitnego i wszechstronnego historyka, które czyta się jak pasjonującą powieść. Sięgając po Blask Rzeczypospolitej, każdy, kto w jednej książce chciałby zapoznać się z historią Polski na przestrzeni całych jej dziejów, ma tę możliwość. A dzieje te są długie, żywe i imponujące. Historia nasza, jak każdego wielowiekowego kraju, obfituje we wzloty i upadki. Może napawać dumą i podziwem, ale też przestrzegać przed niebezpieczeństwami.

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Jolanta Sosnowska

Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.