Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan: 18-25 stycznia 2024
W dniach od 18 do 25 stycznia 2024 roku chrześcijanie na całym świecie obchodzą Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, skupiając się na modlitwie, nabożeństwach i spotkaniach ekumenicznych. Pod hasłem „Będziesz miłował Pana, swego Boga…, a swego bliźniego jak siebie samego” (Łk 10,27), tegoroczny Tydzień Modlitw ma szczególne znaczenie, gdyż biblijny tekst z Ewangelii św. Łukasza 10,25-37 będzie punktem wyjścia do rozważań.
Materiały do ekumenicznych modlitw zostały przygotowane przez zespół ekumeniczny z Burkina Faso, wspierany przez lokalną Wspólnotę Chemin Neuf (CCN). To zróżnicowane źródło inspiracji, które ma na celu jednoczenie chrześcijan różnych wyznań i budowanie wspólnoty. Centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędzie się w niedzielę, 21 stycznia 2024 roku, w polskokatolickiej katedrze Św. Ducha w Warszawie. Co więcej, ofiary zebrane podczas nabożeństw zostaną przekazane na projekt „Pojednanie w Europie – zadanie Kościołów w Ukrainie, Białorusi, Polsce i Niemczech”. Projekt ten angażuje oficjalnych przedstawicieli Kościołów ewangelickich, prawosławnych i rzymskokatolickich od ponad 25 lat, mając na celu promowanie pojednania i jedności w regionie.
Tematy poszczególnych dni ekumenicznej oktawy ukierunkowane są na głęboką refleksję nad wartościami chrześcijańskimi i życiem społeczności:
Dzień 1: Pomóż nam, Panie, zwrócić nasze życie ku Tobie;
Dzień 2: Pomóż nam, Panie, całym sercem kochać Ciebie, bliźniego i siebie samych;
Dzień 3: Panie, otwórz nasze serca na tych, których nie zauważamy;
Dzień 4: Panie, spraw, abyśmy nigdy nie odwracali się od potrzebujących;
Dzień 5: Panie, pomóż nam nieść nadzieję zranionym;
Dzień 6: Panie, niech nasze Kościoły będą gościnnymi domami uzdrowienia;
Dzień 7: Panie, naucz nas być bliźnimi;
Dzień 8: Panie, uczyń nas miłosiernymi świadkami Twojego królestwa.
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan poprzedza Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce (17 stycznia) i kończy się w przeddzień Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce (26 stycznia). To wyjątkowy okres, w którym różne religijne tradycje spotykają się, aby celebrować jedność w różnorodności. Mający już ponad stuletnią tradycję Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan stał się ważnym świętem ekumenizmu, przyciągającym chrześcijan różnych wyznań na całym świecie. Wspólne modlitwy, konferencje, koncerty i inne wydarzenia stanowią okazję do zacieśniania więzi między wspólnotami chrześcijańskimi. Niech ten czas modlitwy i refleksji przyniesie głębsze zrozumienie oraz jedność w chrześcijańskiej wspólnocie, budując mosty między wyznaniami i kulturami.
Źródło: ekumenia.pl, TP
Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym
Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.
Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej
Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy.
Osiem błogosławieństw
Treść ośmiu błogosławieństw wygłoszonych przez Chrystusa na Górze jest bez wątpienia znana większości katolików. Jednak z właściwą ich interpretacją bywają niestety kłopoty. Najwięcej trudności przysparza zwykle wyjaśnienie, kogo miał Jezus na myśli mówiąc o „ubogich w duchu”. Jak wszyscy dobrze wiemy wiara żywi się pobożnością, ale trwały fundament ma w ugruntowanej wiedzy.
Uczynki Miłosierdzia
Wybitny biblista i znakomity pisarz ks. prof. Waldemar Chrostowski pięknie i jasno przybliża "dzieła miłości, przez które przychodzimy z pomocą naszemu bliźniemu w potrzebach jego ciała i duszy" (Katechizm Kościoła Katolickiego).
W dzisiejszych czasach, w których miłosierdzie traktowane jest jako przejaw słabości, a świat opanowują różne niebezpieczne ideologie, potrzeba wyraźnego przypomnienia, że uczynki miłosierdzia są niezbędnym elementem życia chrześcijanina.
Moc Ducha Świętego
Zdobywanie religijnej wiedzy nie kończy się wraz z przyjęciem Pierwszej Komunii Świętej czy – najpóźniej – po przyjęciu sakramentu bierzmowania. Poznawszy podstawy, powinniśmy potem stale znajomość prawd wiary i Słowa Bożego odnawiać i pogłębiać, by gmach wiary dziecięcej i młodzieńczej mógł stać się z czasem budowlą o trwałych i nienaruszalnych fundamentach.
Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość
Andrzej Bobola herbu Leliwa, ksiądz, zakonnik, dziś patron Polski, żył w latach 1591–1657 w niebywale burzliwym czasie wielkich zagrożeń dla Ojczyzny i Kościoła katolickiego. Zginął w sposób szczególnie okrutny z rąk Kozaków, którzy chcieli mu nawet darować życie pod warunkiem wyrzeczenia się przezeń wiary katolickiej. Mimo wyjątkowo bestialskich tortur – odmówił. Umierał w strasznych męczarniach.
Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki
Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga. Ten ostatni bowiem zawsze będzie posługiwał się manipulacją, udając „obiektywnego” badacza w celu siania wątpliwości.
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku wyd. 2022
Drugi, ostatni tom bestsellerowej serii „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia”. Książka rzetelna, napisana ze znawstwem przez wybitnego historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego. Świetnie się czyta, niemal jak opowieść o niezwykłych przygodach.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.