Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan: 18-25 stycznia 2024

Nasi autorzy

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan: 18-25 stycznia 2024

Pan Jezus jako Dobry Pasterz na witrażu w jednym z kościołów, fot. z książki

Pan Jezus jako Dobry Pasterz na witrażu w jednym z kościołów, fot. z książki "Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym" ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, str. 41.

W dniach od 18 do 25 stycznia 2024 roku chrześcijanie na całym świecie obchodzą Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, skupiając się na modlitwie, nabożeństwach i spotkaniach ekumenicznych. Pod hasłem „Będziesz miłował Pana, swego Boga…, a swego bliźniego jak siebie samego” (Łk 10,27), tegoroczny Tydzień Modlitw ma szczególne znaczenie, gdyż biblijny tekst z Ewangelii św. Łukasza 10,25-37 będzie punktem wyjścia do rozważań.

Materiały do ekumenicznych modlitw zostały przygotowane przez zespół ekumeniczny z Burkina Faso, wspierany przez lokalną Wspólnotę Chemin Neuf (CCN). To zróżnicowane źródło inspiracji, które ma na celu jednoczenie chrześcijan różnych wyznań i budowanie wspólnoty. Centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędzie się w niedzielę, 21 stycznia 2024 roku, w polskokatolickiej katedrze Św. Ducha w Warszawie. Co więcej, ofiary zebrane podczas nabożeństw zostaną przekazane na projekt „Pojednanie w Europie – zadanie Kościołów w Ukrainie, Białorusi, Polsce i Niemczech”. Projekt ten angażuje oficjalnych przedstawicieli Kościołów ewangelickich, prawosławnych i rzymskokatolickich od ponad 25 lat, mając na celu promowanie pojednania i jedności w regionie.

Tematy poszczególnych dni ekumenicznej oktawy ukierunkowane są na głęboką refleksję nad wartościami chrześcijańskimi i życiem społeczności:

Dzień 1: Pomóż nam, Panie, zwrócić nasze życie ku Tobie;

Dzień 2: Pomóż nam, Panie, całym sercem kochać Ciebie, bliźniego i siebie samych;

Dzień 3: Panie, otwórz nasze serca na tych, których nie zauważamy;

Dzień 4: Panie, spraw, abyśmy nigdy nie odwracali się od potrzebujących;

Dzień 5: Panie, pomóż nam nieść nadzieję zranionym;

Dzień 6: Panie, niech nasze Kościoły będą gościnnymi domami uzdrowienia;

Dzień 7: Panie, naucz nas być bliźnimi;

Dzień 8: Panie, uczyń nas miłosiernymi świadkami Twojego królestwa.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan poprzedza Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce (17 stycznia) i kończy się w przeddzień Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce (26 stycznia). To wyjątkowy okres, w którym różne religijne tradycje spotykają się, aby celebrować jedność w różnorodności. Mający już ponad stuletnią tradycję Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan stał się ważnym świętem ekumenizmu, przyciągającym chrześcijan różnych wyznań na całym świecie. Wspólne modlitwy, konferencje, koncerty i inne wydarzenia stanowią okazję do zacieśniania więzi między wspólnotami chrześcijańskimi. Niech ten czas modlitwy i refleksji przyniesie głębsze zrozumienie oraz jedność w chrześcijańskiej wspólnocie, budując mosty między wyznaniami i kulturami.

Źródło: ekumenia.pl, TP

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

ks. Waldemar Chrostowski

Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.

 

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej

ks. Waldemar Chrostowski

Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy.

 

Osiem błogosławieństw

Osiem błogosławieństw

ks. Waldemar Chrostowski

Treść ośmiu błogosławieństw wygłoszonych przez Chrystusa na Górze jest bez wątpienia znana większości katolików. Jednak z właściwą ich interpretacją bywają niestety kłopoty. Najwięcej trudności przysparza zwykle wyjaśnienie, kogo miał Jezus na myśli mówiąc o „ubogich w duchu”.  Jak wszyscy dobrze wiemy wiara żywi się pobożnością, ale trwały fundament ma w ugruntowanej wiedzy.

 

Uczynki Miłosierdzia

Uczynki Miłosierdzia

ks. Waldemar Chrostowski

Wybitny biblista i znakomity pisarz ks. prof. Waldemar Chrostowski pięknie i jasno przybliża "dzieła miłości, przez które przychodzimy z pomocą naszemu bliźniemu w potrzebach jego ciała i duszy" (Katechizm Kościoła Katolickiego).
W dzisiejszych czasach, w których miłosierdzie traktowane jest jako przejaw słabości, a świat opanowują różne niebezpieczne ideologie, potrzeba wyraźnego przypomnienia, że uczynki miłosierdzia są niezbędnym elementem życia chrześcijanina.

 

Moc Ducha Świętego

Moc Ducha Świętego

Ks. Prof. Janusz Królikowski

Zdobywanie religijnej wiedzy nie kończy się wraz z przyjęciem Pierwszej Komunii Świętej czy – najpóźniej – po przyjęciu sakramentu bierzmowania. Poznawszy podstawy, powinniśmy potem stale znajomość prawd wiary i Słowa Bożego odnawiać i pogłębiać, by gmach wiary dziecięcej i młodzieńczej mógł stać się z czasem budowlą o trwałych i nienaruszalnych fundamentach.

 

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość

Czesław Ryszka

Andrzej Bobola herbu Leliwa, ksiądz, zakonnik, dziś patron Polski, żył w latach 1591–1657 w niebywale burzliwym czasie wielkich zagrożeń dla Ojczyzny i Kościoła katolickiego. Zginął w sposób szczególnie okrutny z rąk Kozaków, którzy chcieli mu nawet darować życie pod warunkiem wyrzeczenia się przezeń wiary katolickiej. Mimo wyjątkowo bestialskich tortur – odmówił. Umierał w strasznych męczarniach.

 

Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki

Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki

Jan Paweł II, Jolanta Sosnowska

 Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.

 

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola  wyd. 2022

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022

Wojciech Roszkowski

Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga. Ten ostatni bowiem zawsze będzie posługiwał się manipulacją, udając „obiektywnego” badacza w celu siania wątpliwości.

 

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku  wyd. 2022

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku wyd. 2022

Wojciech Roszkowski

Drugi, ostatni tom bestsellerowej serii „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia”. Książka rzetelna, napisana ze znawstwem przez wybitnego historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego. Świetnie się czyta, niemal jak opowieść o niezwykłych przygodach.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.