Trzy książki, trzy perspektywy: 2 lata wojny na Ukrainie, bohaterstwo i ostrzeżenie dla Polski

Nasi autorzy

Trzy książki, trzy perspektywy: 2 lata wojny na Ukrainie, bohaterstwo i ostrzeżenie dla Polski

W obliczu panującej już ponad 2 lata wojny na Ukrainie te trzy książki przynoszą nie tylko wgląd w brutalną rzeczywistość wojny, ale także rzucają światło na historię i polityczne implikacje dla Polski. To trzy perspektywy, które ukazują zarówno bohaterstwo, jak i niebezpieczeństwa, z jakimi musi się zmierzyć nie tylko Ukraina, ale także Polska i cały świat.

„Wojna. Reportaż z Ukrainy” Jakuba Maciejewskiego

Opisując brutalne realia wojny na Ukrainie, Maciejewski nie tylko dostarcza czytelnikowi wstrząsających relacji z frontu, ale również stawia ważne pytania dotyczące potencjalnych zagrożeń dla Polski. Jego głęboka obserwacja świadczy o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą wojna z Rosją. Poprzez bezpośrednie świadectwo i sugestywne ilustracje autor przybliża czytelnikowi dramatyczne sceny z wojny, jednocześnie ostrzegając, że Polska również może stać się celem agresji.

„Żółkiewski. Pogromca Moskwy – biografia” prof. Wojciecha Polaka

Biografia Stanisława Żółkiewskiego to nie tylko opowieść o bohaterze, ale także przypomnienie o dawnych relacjach między Polską a Rosją. Prof. Polak wnikliwie analizuje życie i czyny hetmana, ukazując jego wkład w kształtowanie polskiej potęgi militarnej i politycznej. Śmierć Żółkiewskiego na polu walki przypomina, że męstwo i poświęcenie były fundamentami Rzeczypospolitej w obliczu rosyjskich zagrożeń.

„Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.” prof. Andrzeja Nowaka

Analiza prof. Nowaka to pogłębione zrozumienie historycznych relacji polsko-rosyjskich, które mają bezpośrednie implikacje dla teraźniejszości. Autor wskazuje na głębokie różnice kulturowe i cywilizacyjne między oboma krajami, podkreślając zarazem ciągłe niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą rosyjska polityka imperialna. Jego ostrzeżenie o konieczności czujności wobec Rosji jest aktualne jak nigdy wcześniej, zwłaszcza w kontekście trwającej już ponad 2 lata wojny na Ukrainie.

Te trzy publikacje stanowią kompleksowe spojrzenie na aktualne wydarzenia na Ukrainie, jednocześnie rzucając światło na historię i potencjalne zagrożenia dla Polski. To przypomnienie o heroicznej przeszłości, ale również ostrzeżenie przed obecnymi i przyszłymi wyzwaniami geopolitycznymi.

Trzy książki, trzy perspektywy, jedno przesłanie – w cieniu wojny i politycznych intryg wartość mądrości historycznej nabiera nowego znaczenia. Czy mrok przeszłości może być dla Polski światłem w przyszłości? Odpowiedzi ukryte są w tych trzech publikacjach, które rzucają wyzwanie czytelnikowi: czy wyciągniesz z nich naukę na przyszłość?

Promocja trwa od 26.02.2024 r. do 03.03.2024 r.

Wojna. Reportaż z Ukrainy

Wojna. Reportaż z Ukrainy

 

Ta wojna jest blisko. Kilkanaście kilometrów od polskiej granicy znajdują się w pełni uzbrojone posterunki wojskowe, a w nich żołnierze gotowi walczyć z rosyjskim najeźdźcą aż do śmierci. Ale oprócz geografii chowa się w bliskości tej wojny jeszcze inna, upiorna prawda. Niemiłosiernie bombardowana charkowska dzielnica Sałtiwka łudząco przypomina przecież blokowiska łódzkiego Widzewa czy warszawskiego Ursusa.

 

Żółkiewski.Pogromca Moskwy – biografia

Żółkiewski.Pogromca Moskwy – biografia

Wojciech Polak

Gdy w Moskwie słyszeli nazwisko hetmana Żółkiewskiego, to blady strach padał na jej mieszkańców. W świeżej pamięci mieli bowiem geniusz wojskowy i furię bitewną dzielnego wodza Rzeczypospolitej, który rozgromił Rosjan wielokrotnie, a pod Kłuszynem wprost zdemolował ich oraz wspomagających Moskali Szwedów.

 

Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.

Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.

Andrzej Nowak

Dlaczego? – ciśnie się na usta za każdym razem, kiedy zastanawiamy się nad historią Rosji oraz relacji polsko-rosyjskich. Dlaczego Rosja boi się Polski? Dlaczego państwa zachodnie od stuleci naiwnie wierzą w dobre intencje Moskwy? Dlaczego w dziejach Rosji jest aż do dziś tyle brutalności, przemocy i zacofania? Dlaczego krwiożerczo napadała na kraje, które uważała za słabsze; na przykład na Polskę w 1920 czy 1939 r., na Gruzję w 2008 r. albo na Ukrainę w 2022 r.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.