„Rosja i Niemcy postrzegają nas jako problem”. Prof. Wojciech Roszkowski był gościem Tomasza Wybranowskiego w Radiu Wnet

Nasi autorzy

„Rosja i Niemcy postrzegają nas jako problem”. Prof. Wojciech Roszkowski był gościem Tomasza Wybranowskiego w Radiu Wnet

Prof. Wojciech Roszkowski podpisuje swoje książki podczas X Dnia Patrioty. Fot. Michał Klag/Biały Kruk Prof. Wojciech Roszkowski podpisuje swoje książki podczas X Dnia Patrioty. Fot. Michał Klag/Biały Kruk

 

„Polacy mieli i mają problemy z Niemcami i z Rosjanami jednocześnie”, uważa prof. Wojciech Roszkowski, ekonomista, polityk, znakomity historyk i autor m.in. książki „Potęga nawrócenia”, który był gościem Tomasza Wybranowskiego w Radiu Wnet. „Oczywiście najbardziej kłujemy w oczy ze swoim patriotyzmem Niemców i Rosjan, i tych wszystkich ludzi w Polsce, którzy nie zauważają, że osłabiając polski potencjał, w gruncie rzeczy powtarzają czy wpisują się w propagandę, która przeciwko polskości, wydaje mi się, nasilała się już w XVIII wieku. I to trwa do dzisiaj”, wyjaśnia historyk.

„Jesteśmy postrzegani i w Niemczech, i w Rosji jako pewien problem zarówno terytorialny, bo mieszkamy między nimi, a oni chętnie by się, że tak powiem, nad naszymi głowami przejechali i połączyli ręce, ale również jako pewien problem kulturowo-cywilizacyjny. To znaczy Niemcy i Rosja mają pewne podobieństwo w swojej kulturze politycznej. Uczeni czasami nazywają to kulturą turańską, a to oznacza m.in. taką bardzo daleko idącą, taką głęboko zakorzenioną gotowość do poddawania się autorytetowi władzy”, tłumaczy prof. Wojciech Roszkowski.

„Polska jest tutaj odwrotnością. My mamy pewien problem w ogóle z uznawaniem autorytetów, ze zorganizowaniem swojej wspólnoty wokół wspólnego celu, wokół jakichś przywódców, więc można powiedzieć, że jesteśmy czasami nawet społeczeństwem lekko anarchizującym”, ocenia historyk. „To nas broni przed narzuceniem woli tych potężnych dwóch sąsiadów i wydaje mi się, że tu takie sprzężenie zwrotne następuje: z jednej strony oni by chcieli nas pozbawić tej dumy, tej innowacyjności, tej hardości, tej ruchliwości, tego wszystkiego, co jest w polskiej duszy, czasami aż nadto samowolnej i niezorganizowanej, a z kolei my, broniąc tych właśnie naszych cech narodowych, drażnimy i tym bardziej ich prowokujemy”, opowiada autor „Potęgi nawrócenia”.

Zdaniem prof. Roszkowskiego dla Niemców i Rosjan nie jest dobrze, kiedy Polska rośnie w siłę i realizuje swoje cele. „Wobec tego dostajemy media obce, propagandę obcą, czasami w języku polskim, ale przenikniętą właśnie tym duchem nawet prawie pogardy dla polskości czy wstydu z polskości. Podkreśla się nasze wszystkie nieudane powstania, nasze smutne rocznice i tak dalej, a my przecież mamy rocznic sporo smutnych, ale również mamy i radosne: 11 listopada, 3 maja czy 31 sierpnia to są rocznice radosne, więc wcale nie jest tak, że my tylko i wyłącznie święcimy jakieś porażki czy klęski”, przypomina autor słynnego podręcznika do przedmiotu historia i teraźniejszość.

„Wydaje mi się, że ta propaganda wstydu i pogardy niestety dosyć głęboko zakorzeniła się wśród, i to powiem z dużą przykrością, polskiej inteligencji. Wydaje mi się nawet, że bardziej wśród inteligencji niż wśród ludzi mniej wykształconych czy prostych, mówiąc tak trochę umownie”, ocenia prof. Roszkowski. „Bo wśród nich czasami te odruchy narodowe, wydaje się, występują znacznie zdrowsze niż w tych mędrkach, którzy debatują właśnie nad tym, ile jest rocznic radosnych, a ile smutnych. Są takie i takie rocznice, a Polacy przeszli ciężką historię i jakoś jeszcze ciągle sobie radzą z wyjątkiem sytuacji, w której sami sobie szkodzą. I to jest dzisiejsza sytuacja”, diagnozuje historyk.

„Niestety, polska inteligencja, jeżeli naśladuje to, co jest na Zachodzie, to naśladuje raczej te głupsze mody i jednocześnie czyniąc tak, wygłusza nawet w swojej własnej pamięci te elementy naszej tradycji historycznej, politycznej, kulturowej, z których powinniśmy być dumni. I to nie jest tylko kwestia tego, że przeciętny polski inteligent przypuszczalnie nie potrafiłby powiedzieć, czym wsławił się Włodkowic. Prawda? XV wiek. Kto to dzisiaj pamięta wśród polskiej inteligencji? Czy Kościuszko, czy Pułaski, to są ludzie, którzy w świecie wojowali bardzo dużo i, można powiedzieć, swoimi talentami obdarzyli również innych, jak Domeyko w Chile, Strzelecki w Australii i tak dalej, i tak dalej. Może więc zapytać właśnie na przykład Irlandczyków, czy wiedzą dlaczego pasma górskie na dalekim wschodzie Rosji, na Syberii, nazywane są imionami Polaków. To byli zesłańcy, którzy wsławili się badaniami etnograficznymi czy geologicznymi tamtych terenów”, tłumaczy prof. Wojciech Roszkowski w Radiu Wnet.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy dostępnej na stronie internetowej Radia Wnet TUTAJ.

Oprac. AD.

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po historię życia prof. Wojciecha Roszkowskiego i książki jego autorstwa:

Jeszcze nic straconego

Jeszcze nic straconego

Wojciech Roszkowski

Książka utrzymana jest w konwencji ciekawej rozmowy, ma charakter wspomnieniowy. To subtelny obraz jakże interesującej sylwetki prof. Wojciecha Roszkowskiego. Poznajemy jego imponującą naukowo-pisarską karierę i nader ciekawe koleje życia. Autor do celebrytów nie należy, obca jest mu autoreklama, toteż próżno by szukać o nim plotkarskich ciekawostek w mediach. Tu też nie skupia się na błahostkach.

Potęga nawrócenia

Potęga nawrócenia

Wojciech Roszkowski

Wybitny pisarz i naukowiec prof. Wojciech Roszkowski przedstawia w swej kolejnej książce 81 niewiarygodnych historii życiowych ludzi, którzy będąc bardzo daleko od Boga, w ten czy inny sposób znaleźli jednak drogę do Niego. I tak na przykład poznamy mordercę i gwałciciela, który po dziesięcioleciach więzienia i pokuty odnalazł w sobie wiarę, a żywota dokonał w klasztorze.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.

Świat Chrystusa. Tom 1

Świat Chrystusa. Tom 1

Wojciech Roszkowski

Autor, wybitny historyk i znakomity pisarz, prof. Wojciech Roszkowski, pracował nad nim prawie pół wieku. Oparł się na idei zawartej w Liście św. Pawła do Galatów o nadejściu "pełni czasu", co oznacza, że wielowiekowe oczekiwanie na Mesjasza skończyło się wraz z nadejściem Chrystusa. Wraz z Nim rozpoczął się nowy etap historii i dzieje ludzkości nie są takie same, jak wcześniej.

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Wojciech Roszkowski

Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.

PAKIET Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza. Tom 1 i 2 za 138 zł

PAKIET Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza. Tom 1 i 2 za 138 zł

Wojciech Roszkowski


Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza. Tom 1

Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem w poprzek całego kontynentu zapadła żelazna kurtyna – tymi słynnymi słowami Winston Churchill opisał nową rzeczywistość geopolityczną po drugiej wojnie światowej. Ten kawałek świata nazywany bywa Międzymorzem, zaś dzisiaj coraz częściej można spotkać się z nazwą Trójmorza (Czarne – to trzecie morze).

 

PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł

PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł

 

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.