Prof. Andrzej Nowak: ideologia zniszczenia przegrała w USA. Musimy odnowić nadzieję, że Polska pokonać się nie da! [VIDEO]
Prof. Andrzej Nowak. fot. Biały Kruk
Prof. Andrzej Nowak, autor książki „Naród niepokonany”, która właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Biały Kruk, wyjaśnia, że w swojej publikacji pisze o niebezpiecznych porach, jakie przychodziły na Polskę, polską wolność i wartości. „Nie po to jednak, żeby przygnębiać siebie, czy tym bardziej czytelników, ale po to, żeby pokazać, jak Polacy potrafili się podnieść, jak te niebezpieczne pory wykorzystywali do tego, ażeby pracą, walką wyjść w stronę nadziei, wyjść w stronę niepodległości, wyjść w stronę twardej, kiedy trzeba, obrony własnej tożsamości. I te doświadczenia głównie z ostatnich 250 lat zebrałem w książce”, tłumaczy wybitny historyk.
Prof. Nowak zwraca uwagę, że ukazanie się książki zbiegło się w czasie ze zwycięstwem Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, co daje nadzieję na przełom.
„Wydawało się, że jest na tyle źle, że niektórzy już opuszczają ręce, że mówią: tym razem się nie podniesiemy. Mówię oczywiście o naszych doświadczeniach ostatnich kilkunastu miesięcy, kiedy wydawało się niejednemu z nas, że [przytłoczą nas] złe wybory, których sami dokonaliśmy, oczywiście w dużym stopniu pod wpływem manipulacji medialnej, pod wpływem olbrzymiego nacisku wpływowych sąsiadów, którym zależy na słabym i uległym rządzie w Polsce, ale nie zdejmuje to z nas brzemienia odpowiedzialności i tym bardziej właśnie owego poczucia przygnębienia. No jak to? Sami sobie zgotowaliśmy ten los. To już nic sami z siebie nie będziemy potrafili zrobić, żeby się wydobyć z tej opresji? I nagle właśnie w listopadzie przychodzi przykład”, tłumaczy autor książki „Naród niepokonany”.
„Przykład nadziei, nadziei zrealizowanej, nadziei na to, że rzeczywistość nie da się zniszczyć przez nierzeczywistość. Rzeczywistość, czyli powiedziałbym troski, nadzieje, praca zwykłych ludzi, ludzi, którzy chcą żyć dobrze u siebie w domu, zderzone z nierzeczywistością, czyli z ideologią, która mówi im: nie, najważniejsza dla ciebie jest aborcja, prawo do zabijania. Najważniejsze jest to, że jako kobieta masz nienawidzić mężczyzn. Najważniejsze jest to, że masz przede wszystkim zachować prawo do wolności, zmiany płci co godzinę albo co minutę, albo co tydzień najrzadziej. Albo najważniejsze dla ciebie jest to, żeby potępić cały dotychczasowy dorobek cywilizacji ludzkiej, a w szczególności cywilizacji zachodniego człowieka, jako jeden ciąg opresji, zniewolenia, walki klasowej, w której trzeba nareszcie stanąć po stronie uciskanych i zniszczyć to wszystko, co zrobiły klasy uciskające, czytaj: zniszczyć całą kulturę, cały dorobek kulturowy ostatnich kilku tysięcy lat. Otóż ta ideologia, ideologia zniszczenia, ideologia nienawiści, ideologia walki klasowej, która przeniesiona została teraz na grunt płci, przegrała, przegrała w starciu wyborczym w Stanach Zjednoczonych”, ocenia prof. Nowak.
Historyk podkreśla, że to zdarzenie powinno być i dla nas nadzieją. „Nie chodzi o podporządkowanie Ameryce, o naśladowanie jakichś obcych nam wzorów. Nie, jesteśmy częścią tej samej zachodniej cywilizacji. Dlatego to co dzieje się w najsilniejszym kraju tej cywilizacji, w dużym stopniu wzorotwórczym dla reszty, czyli w Stanach Zjednoczonych, ma dla nas znaczenie”, tłumaczy.
Zachęcamy do wysłuchania całej wypowiedzi prof. Andrzeja Nowaka, dostępnej na kanale Białego Kruka na portalu YouTube:
Oprac. AD
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki autorstwa prof. Andrzeja Nowaka:
Naród niepokonany. Przełomowe momenty polskiej historii
Sarmaci w trudnych okresach Rzeczypospolitej powiadali, że jest ona niczym słońce, choć bowiem zachodzi i popada w mrok, to niebawem wschodzi i znów świeci pełnym blaskiem. Na zawsze nie gaśnie nigdy. O takich wschodach i zachodach naszego kraju i narodu pisze w tej książce wybitny historyk i pisarz, prof. Andrzej Nowak.
PAKIET Dzieje Polski tomy 1 - 6 w cenie 399 zł
Zobacz poszczególne tomy wchodzące w skład pakietu:
Dzieje Polski. Tom 1. Skąd nasz ród
Dzieje Polski. Tom 2. Od rozbicia do nowej Polski
Dzieje Polski. Tom 3. Królestwo zwycięskiego orła
Dzieje Polski. Tom 4. Trudny złoty wiek
Dzieje Polski. Tom 5. Imperium Rzeczypospolitej
Dzieje Polski. Tom 6.
Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.
Dlaczego? – ciśnie się na usta za każdym razem, kiedy zastanawiamy się nad historią Rosji oraz relacji polsko-rosyjskich. Dlaczego Rosja boi się Polski? Dlaczego państwa zachodnie od stuleci naiwnie wierzą w dobre intencje Moskwy? Dlaczego w dziejach Rosji jest aż do dziś tyle brutalności, przemocy i zacofania? Dlaczego krwiożerczo napadała na kraje, które uważała za słabsze; na przykład na Polskę w 1920 czy 1939 r., na Gruzję w 2008 r. albo na Ukrainę w 2022 r.
Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza
Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.
Klęska imperium zła. Rok 1920
Tytuł książki mówi o klęsce „imperium zła”, nawiązując oczywiście do Związku Sowieckiego, który w roku 1919 wyruszył, aby unicestwić dopiero co odrodzoną Polskę, i na szczęście w roku 1920 poległ. Kulisy tej walki, nie tylko militarnej, ale także politycznej i społecznej, w sposób niezwykle wciągający odsłania prof.
Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej
Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.