Postarza czy odmładza? Ciekawe wyniki badań nad ciążą i macierzyństwem
Jak było wiadomo do tej pory, ciąża sprawia, że w organizmie matki zachodzą zmiany epigenetyczne w DNA podobne do tych, jakie zachodzą podczas procesów starzenia się organizmu. Natomiast nowe badania wskazują na to, że kilka miesięcy po porodzie zmiany te cofają się, a organizm kobiety-matki młodnieje.
Przedmiotem badań amerykańskich naukowców był stopień metylacji DNA komórek w organizmach kobiet na początku ciąży i jakiś czas po narodzinach dzieci. Proces ten jest uznawany za jeden z ważniejszych czynników pozwalających oszacować wiek biologiczny danej osoby i jest obecnie lepszym punktem odniesienia do szacowania ryzyka rozmaitych chorób niż wiek metrykalny. Przy czym wiek biologiczny jest wskaźnikiem dynamicznym, może on rosnąć lub spadać w zależności od tego, co dzieje się w organizmie człowieka.
Pierwsze obserwacje odnośnie do cofania się zmian starzeniowych po narodzinach potomstwa zaobserwowano u myszy. Z kolei obserwacje prowadzone na ludziach wskazały, że u niektórych kobiet wiek biologiczny kilka miesięcy po narodzinach dziecka był niższy niż na początku ciąży!
Na utratę biologicznych lat wpływa m.in. waga matki: kobiety otyłe po urodzeniu dziecka młodniały mniej niż matki z prawidłową wagą; również pełne karmienie piersią sprawiało, że kobiety traciły więcej biologicznych lat niż matki karmiące w sposób mieszany lub sztuczny.
„Ciąży nie należy postrzegać jako problemu biologicznego”, komentuje wyniki badań Dena Dubal, specjalistka od procesów starzenia z Uniwersytetu w Kalifornii, USA.
źródło: nature.com, AD
***
Otacza nas dzisiaj wroga życiu cywilizacja śmierci. Jak się przed nią bronić? Piszą o tym znakomici Autorzy w książce "Tyrania postępu":
Warto sięgnąć także po bestsellerową analizę prof. Wojciecha Roszkowskiego:
Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.