Portugalia: kardynał wziął udział w... wiecu Partii Komunistycznej
Kard. Américo Aguiar, jeszcze jako biskup, w 2023r. Fot. Christian Media Center - Español, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons Kard. Américo Aguiar, biskup diecezji Setúbal, wziął udział w wiecu Portugalskiej Partii Komunistycznej. Swoją obecność na tym wydarzeniu w Almadzie, niedaleko Lizbony, uzasadnił tym, że komuniści i socjaliści są „blisko ludzi” – podaje Edward Pentin w „National Catholic Register”.
„Jesteśmy razem i robimy postępy”, powiedział Aguiar portugalskim mediom. Według niego ważne jest, aby wszystkie strony używały języka, który wyraża prawdziwe problemy społeczeństwa portugalskiego. Kardynał stwierdził, że równie dobrze mógłby brać udział w wiecach partii prawicowych. Podkreślił, że ważne jest bycie blisko ludzi, aby nie było fałszywych doniesień i odstępstw ideologicznych. Dodał też, że ludzie nie rozumieją, jakie przesłanie niosą partie, i wezwał młodych do politycznego zaangażowania się w nie. Tymczasem jeden z portugalskich księży powiedział w rozmowie z „National Catholic Register”, że zrównywanie przez kardynała komunistów z innymi partiami jest równoznaczne z ich normalizacją i skrytykował go za wywołanie zamieszania.
Co więcej, udział kard. Aguiara w wiecu został odebrany w Portugalii jako poparcie dla sprawy Partii Komunistycznej i sprawianie wrażenia, że wspieranie komunistów przez katolika może być akceptowalne i normalne. Tymczasem Kościół katolicki zasadniczo odrzuca ideologię komunistyczną, ponieważ reprezentuje ona materializm ateistyczny, odrzuca własność prywatną i propaguje walkę klas. Partie komunistyczne mają długą historię prześladowań chrześcijan.
Jeśli chodzi o Portugalską Partię Komunistyczną, nadal odgrywa ona ważną rolę w polityce kraju od chwili swojego powstania w 1921 roku i wciąż cieszy się popularnością. Zawsze była prosowiecka i nigdy nie sprzymierzyła się z bardziej umiarkowanymi partiami komunistycznymi i socjaldemokratycznymi w Europie. Dziś wywiera znaczący wpływ przede wszystkim poprzez ścisłe powiązania z ruchem związkowym i władzami lokalnymi. Swoje twierdze posiada na południu kraju, w Lizbonie i okolicach; do nich należą obszary silnie uprzemysłowione, takie jak Setúbal. Lewicowy sojusz wyborczy Unitarna Koalicja Demokratyczna (CDU), którego jest częścią, otrzymał zaledwie 3,17 proc. ważnych głosów oddanych w wyborach parlamentarnych w 2024 roku.
Źródło: kath.net, AM
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o niebezpieczeństwach, jakie niesie ze sobą komunizm:
Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni
Książka ta dowodzi, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Komunizm nie zaczął się od łagrów, mordów i zniewolenia narodów. Zaczął się od teorii – zupełnie utopijnej, ale pozornie niezwykle zatroskanej o dobro całej ludzkości. Wielu dało się nabrać; jak się to skończyło, to Polacy wiedzą najlepiej.
Opresja. Ilustrowana historia PRL
Ta książka powstała z dwóch powodów. Po pierwsze, poziom wiedzy o tak przecież nieodległych czasach jak historia państwa nazwanego Polską Rzeczpospolitą Ludową (PRL) jest w naszym społeczeństwie bardzo niski, zwłaszcza wśród ludzi młodych i średniego pokolenia. Są bowiem siły i ośrodki usilnie pracujące nad utajnianiem prawdy o latach 1944–1989.
Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach
Pisząc o stanie wojennym, można, wbrew pozorom, podkreślać także zachowania pełne honoru i godności. I nie chodzi tu bynajmniej o zachowania gen. Jaruzelskiego, określanego przez niektórych mianem „człowieka honoru”, co należy uznać za rzecz wielce haniebną. Chodzi tu o pełną godności postawę osób gnębionych i prześladowanych, którzy potrafili zachować ją nawet w warunkach ekstremalnych.
Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu
Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.
Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.