„Polska musi walczyć o utrzymanie naszej cywilizacji”. Red. Wojciech Reszczyński, autor książki „Pomiędzy Wschodem a Zachodem”, w Radiu Pallotti

Nasi autorzy

„Polska musi walczyć o utrzymanie naszej cywilizacji”. Red. Wojciech Reszczyński, autor książki „Pomiędzy Wschodem a Zachodem”, w Radiu Pallotti

Red. Wojciech Reszczyński, autor książki Red. Wojciech Reszczyński, autor książki "Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego". fot. Biały Kruk Red. Wojciech Reszczyński, dziennikarz radiowy, telewizyjny i prasowy, autor książki „Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego”, był gościem Tomasza Korneckiego w programie „Myśli o Polsce” emitowanym na antenie Radia Pallotti.

„W historii różnie to bywało, Polska ulegała wpływom wschodu i była rzecznikiem wschodniej orientacji na zachód; były okresy, kiedy promieniała cywilizacją łacińsko-chrześcijańską na wschód, były szanse rozszerzenia wpływów tej cywilizacji na wschód nawet na Rosję, pamiętamy z historii te ważne wydarzenia, i były okresy kiedy Polska była w pewnym zawieszeniu. Były okresy, kiedy Polska ulegała jednej i drugiej cywilizacji, tej ze wschodu – turańskiej i tej z zachodu – bizantyjskiej, ale były też okresy, i są na to dowody w historii, że Polska emanowała własną, oryginalną myślą geopolityczną, polityczną i historyczną”, przypomina Wojciech Reszczyński, autor książki  „Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego”, w rozmowie z Tomaszem Korneckim na antenie Radia Pallotti. „Mieliśmy okresy wspaniałego państwa, myślę tutaj o Jagiellonach, ale wcześniej też Piastowie mieli również wpływ na wybory dynastyczne Europy zachodniej”, dodaje red. Reszczyński.

„Leżymy w przeciągu między Wschodem a Zachodem, stąd tytuł mojej książki zaczerpniętej z eseju prof. Konecznego ‘Pomiędzy Wschodem i Zachodem’. I problem polega na tym, że jeżeli chcemy się rozwijać, chcemy być dalej Polakami, chcemy być częścią cywilizacji łacińsko-chrześcijańskiej, to Polska musi walczyć o utrzymanie tej cywilizacji zgodnej z jej historią, tradycją, kulturą, religią, obyczajem. To jest nieustająca walka i na nią żeśmy zostali skazani w pewnym sensie, mając tak nie najlepsze położenie geograficzne. Chociaż z tego złego położenia można też wyciągać i dobre elementy - trudno Polskę ominąć, ale jest faktem, że zakusy ze strony zaborczego państwa niemieckiego – dziś Niemcy działają w strukturach UE – i zakusy zaborcze ze Wschodu nie słabną”, wyjaśnia Wojciech Reszczyński.

„Te dwie potężne nacje, niemiecka i rosyjska, za wszelką cenę chcą sobie ten środek Europy podporządkować i bynajmniej nie chodzi tu tylko o Polskę, ale również o inne kraje Europy Środkowej, takie jak Czechy, Węgry, Słowacja czy kraje bałtyckie. Stąd tak ważna jest idea jagiellońska, która przyświecała nam wiele lat temu, tak ważna jest koncepcja Trójmorza, którą Polska wysunęła nie tak dawno i uzyskała bardzo mocną akceptację od prezydenta Stanów Zjednoczonych. Warto też przypomnieć chociażby Roosevelta, który też uważał, że Polska powinna koncentrować się na ścisłej współpracy między państwami tego samego regionu, uważając, że to jest nasza nadzieja na przetrwanie i możliwość zapobiegania tym agresywnym wpływom zarówno ze strony Wschodu jak i Zachodu”, przypomina red. Reszczyński.

Jednocześnie autor książki „Pomiędzy Wschodem a Zachodem” mówi o niepokoju spowodowanym obecną sytuacją Polski. „Z drugiej strony mamy nowy rząd, który nie jest zainteresowany rozwojem cywilizacyjnym Polski i nie jest zainteresowany tą koncepcją, dlatego że realizuje wpływy Unii Europejskiej, a ta z kolei jest zdominowana przez interesy geopolityczne niemieckie i to jest chyba w tej chwili najpoważniejsze zagrożenie obok zagrożenia militarnego, wojskowego ze strony Rosji”, diagnozuje Wojciech Reszczyński.

„Polska ma się nie rozwijać, ludność ma się wycofać z aspiracji cywilizacyjnych, z pomnażania swojego majątku, z konkurowania z innymi państwami, w związku z tym ten projekt Trójmorza również został zaniechany i nie widać tu żadnej kontynuacji i należy tylko nad tym ubolewać i czekać, aż nastąpi zmiana władzy, kiedy to będzie można powrócić do tych ambitnych, cywilizacyjnych projektów”, uważa gość Tomasza Korneckiego.

Zachęcamy do wysłuchania całego wywiadu dostępnego na stronie Radia Pallotti TUTAJ.

Oprac. AD

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki, które pozwalają lepiej zrozumieć obecną sytuację Polski:

Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego

Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego

Wojciech Reszczyński

Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.

Naród niepokonany. Przełomowe momenty polskiej historii

Naród niepokonany. Przełomowe momenty polskiej historii

Andrzej Nowak

Sarmaci w trudnych okresach Rzeczypospolitej powiadali, że jest ona niczym słońce, choć bowiem zachodzi i popada w mrok, to niebawem wschodzi i znów świeci pełnym blaskiem. Na zawsze nie gaśnie nigdy. O takich wschodach i zachodach naszego kraju i narodu pisze w tej książce wybitny historyk i pisarz, prof. Andrzej Nowak.

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Czesław Ryszka

Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.

Polacy wierni i dzielni

Polacy wierni i dzielni

o. Marian Zawada

Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.

Uległość czy niepodległość. Wydanie drugie poszerzone

Uległość czy niepodległość. Wydanie drugie poszerzone

Andrzej Nowak

Autor patrzy uważnie na otaczający nas świat i z żelazną logiką wyciąga wnioski, które budzą niepokój, a nawet lęk.

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Andrzej Nowak

Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.