Pierwszego września rozpoczyna się nowenna beatyfikacyjna w intencji 9-osobowej rodziny zamordowanej przez hitlerowców

Nasi autorzy

Pierwszego września rozpoczyna się nowenna beatyfikacyjna w intencji 9-osobowej rodziny zamordowanej przez hitlerowców

Fotografia z książki

Fotografia z książki "Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie" Wojciecha Polaka i Sylwii Galij-Skarbińskiej, str. 97.

Archidiecezja Przemyska zachęca katolików, aby przyłączyli się do wspólnych dziewięciodniowych modlitw poprzedzających beatyfikację rodziny zamordowanej przez nazistów w 1944 r. Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci zostali rozstrzelani przez hitlerowców za ukrywanie ośmioro Żydów, co miało miejsce w ich domu pod wsią Markowa w południowo-wschodniej Polsce.

Rodzina Ulmów – w tym jedno nienarodzone dziecko – zostanie beatyfikowana 10 września podczas Mszy Św. w Markowej. Uważa się, że będzie to pierwsza w historii Kościoła katolickiego beatyfikacja nienarodzonego dziecka i całej rodziny.

Archidiecezja Przemyska opublikowała nowennę – dziewięć kolejnych dni modlitwy – rozpoczynającą się 1 września i kończącą 10 września. Archidiecezja zachęca uczestniczących w nowennie, aby modlitwie towarzyszyła codzienna Msza Św. i adoracja.

Papież Franciszek w dekrecie podpisanym w grudniu 2022 r. uznał męczeństwo rodziny Ulmów, torując drogę do ich beatyfikacji. Światowe Centrum Pamięci o Holokauście uhonorowało Ulmów tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata za poświęcenie ich życia.

Józef Ulma był z zawodu rolnikiem. Jego pasją było czytanie i fotografowanie. Jako młody człowiek związał się z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży Mężczyzn. Wiktoria Ulma, która w wieku 6 lat straciła matkę, a ojca na krótko przed ślubem z Józefem w wieku 22 lat, przed ślubem brała udział w przedstawieniach teatru wiejskiego. Para przyjaźniła się z żydowskimi sąsiadami, w tym z tymi, których później pomagali ukrywać podczas II wojny światowej.

Akcja „Reinhardt”, program mający na celu wymordowanie wszystkich Żydów w okupowanej przez Niemcy Polsce, rozpoczęła się na terenie Polski na przełomie lipca i sierpnia 1942 r. Naziści rozpoczęli deportację około 120 Żydów z okolic Markowej do obozu pracy i obozu zagłady. Odnaleziono i rozstrzelano 14 grudnia 1942 r. ok. 54 ukrywających się Żydów. W Markowej nadal ukrywało się 29 Żydów, w tym 8, którzy schronili się u rodziny Ulmów, prawdopodobnie od około grudnia 1942 r.

Wczesnym rankiem 24 marca 1944 r. hitlerowski patrol otoczył dom Józefa i Wiktorii Ulmów na obrzeżach Markowej. Odkryli ośmiu Żydów ukrywających się na terenie folwarku Ulmów i rozstrzelali ich. Następnie hitlerowska policja zamordowała przed domem 31-letnią Wiktorię, która była w ciąży i rodziła przedwcześnie oraz 44-letniego Józefa. Hitlerowcy zastrzelili także 7-letnią Stanisławę, 6-letnią Barbarę, 5-letniego Władysława, 4-letniego Franciszka, 2-letniego Antoniego i Marię, która miała dosłownie roczek.

Źródło: Catholic News Agency, TP

Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie.

Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie.

Wojciech Polak, Sylwia Galij-Skarbińska

Książka Wojciecha Polaka i Sylwii Galij-Skarbińskiej „Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie” jest dramatyczną panoramą trudnych relacji polsko-niemieckich po 1939 r.

 

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Wojciech Roszkowski

Książka ta dowodzi, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Komunizm nie zaczął się od łagrów, mordów i zniewolenia narodów. Zaczął się od teorii – zupełnie utopijnej, ale pozornie niezwykle zatroskanej o dobro całej ludzkości. Wielu dało się nabrać; jak się to skończyło, to Polacy wiedzą najlepiej.

 

Rok 1939. Od beztroski do tragedii

Rok 1939. Od beztroski do tragedii

Jan Żaryn, Małgorzata Żaryn

Dla Polski rok 1939 był rokiem przedziwnym; przede wszystkim tragicznym, gdyż agresja na nasz kraj Niemiec dokonana 1 września, a następnie Związku Sowieckiego – 17 września spowodowała śmierć milionów rodaków jak również zamordowała prężnie rozwijającą się II Rzeczpospolitą. Ten straszny rok kojarzy nam się zatem głównie z początkiem II wojny światowej.

 

III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść

III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść

Grzegorz Kucharczyk

Rzesza Niemiecka istniała tylko w okresie 1933–1945, ale bardzo mocno zapisała się w historii. Mocno i wyjątkowo niechlubnie. Gdy się ją wspomina, przychodzą na myśl druty kolczaste, niemieckie obozy zagłady, wojenna pożoga, grabież, ruiny. Do tego dochodzi pogarda dla tych, których zbrodnicza ideologia nazistowska określała jako „podludzi” i których należało likwidować w imię czystości rasy.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.