Papież Polak: Św. Jan Paweł II i jego światowe dziedzictwo. 45. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową

Nasi autorzy

Papież Polak: Św. Jan Paweł II i jego światowe dziedzictwo. 45. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową

Msza św. na stołecznym Stadionie Dziesięciolecia zgromadziła, ku wściekłości komunistycznych władz, przeszło półtora miliona wiernych; wewnątrz obiektu miejsce znalazło 300 tys. ludzi. Ołtarz ustawiony był na podwyższeniu, aby był dobrze widoczny, fot. z książki

Msza św. na stołecznym Stadionie Dziesięciolecia zgromadziła, ku wściekłości komunistycznych władz, przeszło półtora miliona wiernych; wewnątrz obiektu miejsce znalazło 300 tys. ludzi. Ołtarz ustawiony był na podwyższeniu, aby był dobrze widoczny, fot. z książki "Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki", str. 111.

16 października 2023 roku obchodzimy 45. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Ówczesny metropolita krakowski został wybrany w drugim dniu konklawe, co było wydarzeniem bezprecedensowym w historii Kościoła katolickiego. Biały dym nad Kaplicą Sykstyńską ogłosił wybór nowego papieża o godzinie 18.18. Metropolita krakowski przyjął imię Jan Paweł II i stał się 262. następcą św. Piotra. To wydarzenie zapoczątkowało nowy rozdział w historii Kościoła i miało ogromny wpływ na cały świat.

Słowa wypowiedziane przez kard. Wojtyłę w 1978 roku, jeszcze przed jego wyborem na papieża, nabierają szczególnego znaczenia z perspektywy przyszłych wydarzeń. Mówił on o nowym stylu pasterzowania na Stolicy Apostolskiej, pełnym prostoty, skromności i poszanowania dla człowieka. Te cechy charakteryzowały pontyfikat Jana Pawła II, który przyczynił się do zmian w myśleniu i postawach wielu ludzi na całym świecie.

Epizod związany z berłem Matki Bożej Ludźmierskiej, które kard. Wojtyła uchwycił podczas uroczystości koronacji figury, jest często interpretowany jako znak przewidywania przyszłych wydarzeń. Niektórzy twierdzą, że jego niezwykłe zachowanie w dniach poprzedzających konklawe, takie jak skupienie i małomówność, mogło sugerować, że przeczuwał on, co się wydarzy. Głębokie wstrząśnięcie, jakie przeżył po niespodziewanej śmierci Jana Pawła I, jest również świadectwem jego ducha pokory i zaufania wobec wyroków Bożych.

Jan Paweł II spędził ostatnią noc przed wyjazdem na pogrzeb Jana Pawła I i na konklawe w domu sióstr urszulanek na warszawskim Powiślu. To miejsce było również domem historyka filozofii Stefana Swieżawskiego, bliskiego przyjaciela Karola Wojtyły. Ich wzajemne milczenie przed wyjazdem na konklawe wydaje się wskazywać na wewnętrzną gotowość i skupienie, które towarzyszyły przyszłemu papieżowi.

Przed samym konklawe kard. Wojtyła mieszkał w Papieskim Kolegium Polskim przy Piazza Remuria. 14 października 1978 roku odprawił Mszę św. w kaplicy Kolegium, a potem udał się na konklawe samochodem, którym prowadził brat Marian Markiewicz. To auto zostało później kupione przez amerykańskiego aktora Jona Voighta, który zagrał rolę papieża w filmie „Jan Paweł II”. To jedno z wielu niezwykłych faktów związanych z wyborem Jana Pawła II.

Jego poprzednikiem na Stolicy Apostolskiej był kard. Albino Luciani, który przyjął imię Jan Paweł I. Niestety, zmarł on po zaledwie 33 dniach pontyfikatu. Warto zaznaczyć, że według niepotwierdzonych doniesień zmarł, trzymając w dłoni dzieło Tomasza á Kempis „O naśladowaniu Chrystusa". Wybór kard. Wojtyły na papieża był przełomowy nie tylko ze względu na jego pochodzenie, ale także ze względu na jego wiek. Jan Paweł II był najmłodszym papieżem wybranym od półtora wieku. To wybór 111 kardynałów elektorów, z których tylko 18 było młodszych od niego. Jego młodość i energia przyniosły nową energię i dynamikę Kościołowi katolickiemu.

Jan Paweł II był pierwszym papieżem nie-Włochem od 455 lat, pierwszym papieżem-Słowianinem i pierwszym papieżem, który przybrał imię w odniesieniu do aż trzech swoich bezpośrednich poprzedników: Jana XXIII, Pawła VI i Jana Pawła I. Jego pełny tytuł papieski jest imponujący i ukazuje rozległość jego odpowiedzialności w Kościele katolickim.

Obrady konklawe są absolutnie tajne, ale istnieją relacje sugerujące, że kard. Wojtyła został wybrany w ósmym głosowaniu z przewagą 99 głosów na 111 kardynałów elektorów. Ten wynik był sensacją na skalę światową. Wybór Jana Pawła II wywołał poruszenie na całym świecie. Jego osobowość, horyzonty intelektualne, wszechstronność zainteresowań i duchowa głębia fascynowały ludzi. Był on poetą, znakomitym lingwistą, miłośnikiem kajaków, narciarzem i człowiekiem pracy. Jego pontyfikat okazał się niezwykle wpływowy i przekształcił oblicze Kościoła katolickiego.

Reakcja państw komunistycznych na wybór polskiego kardynała na papieża była mieszana. Władze PRL wyraziły satysfakcję, ale istnieje wiele relacji sugerujących, że wybór Wojtyły był ciosem dla bloku komunistycznego. To wydarzenie zdopingowało wiele osób żyjących pod reżimem komunistycznym w Europie Środkowej i Wschodniej do walki o wolność i prawa człowieka. Sam papież wielokrotnie podkreślał znaczenie wolności i godności ludzkiej, co miało ogromny wpływ na rozwój wydarzeń w regionie.

Papież Jan Paweł II zdawał sobie sprawę, że kluczowym punktem spornym w XX wieku jest kwestia osoby ludzkiej. Nowoczesność często promowała pojęcia „podmiotu” i „skoncentrowania na osobie”, jednak teoria ta często zawodziła ze względu na błędne antropologie, na których się opierała. Jan Paweł II, mający świadomość okrucieństw dwóch totalitarnych reżimów - niemieckiego faszyzmu i rosyjskiego socjalizmu, zrozumiał, że nowoczesność musi odnaleźć godność człowieka, stworzonego na obraz Boga.

Wbrew marksistycznemu i częściowo kantowskiemu podejściu, Jan Paweł II podkreślał, że człowiek nie jest od Boga oddzielony. Właśnie w Chrystusie człowiek osiąga pełnię swojego człowieczeństwa i swojej religijności. Papież nie mówił, że „Jezus w pełni objawia Boga człowiekowi”, ale że „Jezus w pełni objawia człowieka samemu sobie”. To nieprzeciętne orędzie, które przypomina, że odpowiedź na pytanie o to, kim jest człowiek, można znaleźć w Jezusie.

Niemal wszystko, czego Jan Paweł II nauczał, sprowadza się do jednego pytania: jak kochać. Człowiek może wybierać miłość albo używanie drugiego człowieka. Nie ma trzeciej drogi. Jednak miłość w nauczaniu Jana Pawła II to nie tylko słowo czy pojęcie – to przede wszystkim Osoba. W chrześcijańskiej tradycji Bóg jest Miłością i to On jest sensem i źródłem miłości. Jest to On, który urzeczywistnia nasz obraz stworzenia i spełnia go w pełni poprzez Jego łaskę i Miłość.

To trzy cechy, które wyłaniają się z szerokiej i głębokiej myśli Jana Pawła II, są dziedzictwem, które zostawił nam jako Kościół i jako ludzkość. Jego antropologia, chrystocentryzm i nauka o miłości są odpowiedzią na współczesne wyzwania i pytania dotyczące natury człowieka, jego miejsca w świecie i jego relacji z Bogiem. Jan Paweł II był wielkim myślicielem i kaznodzieją, który podarował światu nie tylko słowa, ale przede wszystkim przykład życia opartego na miłości, poszukiwaniu prawdy i wierności Bogu. W 45. rocznicę jego wyboru na papieża warto zastanowić się nad tym, jak jego nauczanie nadal może nas inspirować i prowadzić ku większej godności człowieka, bliższej relacji z Chrystusem i głębszej miłości.

Jan Paweł II jest uważany za jednego z najważniejszych papieży w historii Kościoła katolickiego. Jego pontyfikat trwał 26 lat, co czyni go drugim najdłużej panującym papieżem w historii, po Piusie IX. Był to okres ogromnych zmian na świecie, w tym upadku komunizmu w Europie Wschodniej, dialogu międzyreligijnego, przeprosin za historyczne błędy Kościoła oraz pielgrzymek papieża do wielu krajów na całym świecie. Jan Paweł II odszedł z tego świata 2 kwietnia 2005 roku, zostawiając po sobie trwałe dziedzictwo i setki tysięcy oddanych wiernych na całym świecie.

Dlatego też 45. rocznica jego wyboru na papieża to ważne wydarzenie, które przypomina o jego niezwykłym życiu i pontyfikacie oraz o jego znaczeniu dla Kościoła katolickiego i całego świata. Jan Paweł II jest nadal powszechnie czczony i jego nauczanie jest aktualne, inspirując kolejne pokolenia wiernych.

 Źródło: Catholic World Report, TP 

Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki

Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki

Jan Paweł II, Jolanta Sosnowska

 Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.

 

Wstańcie, chodźmy!

Wstańcie, chodźmy!

Jan Paweł II, Adam Bujak

Albumowe wydanie bestsellerowego dzieła Jana Pawła II, w którym na prawie 300 fotografiach ukazane zostały osoby i miejsca, o których Papież pisze w swoim tekście. Przez karty albumu przewijają się najwybitniejsze postaci powojennej historii Polski - Prymas Tysiąclecia i inni wybitni hierarchowie Kościoła, znakomici artyści, działacze podziemia, zasłużeni legioniści oraz zwykli ludzie, jak choćby mieszkańcy podhalańskiej wsi czy krakowskich Bieńczyc.

 

Kalendarz 2024. Św. Jan Paweł II

Kalendarz 2024. Św. Jan Paweł II

 

Wejdźmy w rok z niezapomnianym papieżem Polakiem, św. Janem Pawłem II. Ojciec Święty w obiektywie Adama Bujaka, prawdziwego specjalisty w dziedzinie fotografii portretowej, niech nam towarzyszy przez następne 12 miesięcy Roku Pańskiego 2024.

 

Totus Tuus

Totus Tuus

Adam Bujak, ks. Jan Machniak

Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat.

 

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 1

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 1

Jolanta Sosnowska

Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.

 

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 2

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 2

Jolanta Sosnowska

Drugi tom „Hetmana Chrystusa” wkracza w kolejny intensywny rozdział ewangelizacji świata tylko przyhamowany próbą zabójstwa Papieża Polaka. Odbywamy z Janem Pawłem II następne podróże po świecie, w tym bardzo niebezpieczne, do targanych wojnami domowymi państw Ameryki Łacińskiej i Afryki, do obcych wyznaniowo krajów azjatyckich, do wielu krajów wyspiarskich, a także dwie pielgrzymki do Ojczyzny.

 

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 3

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 3

 

Dopóki żył Papież Wojtyła, dopóki paliły się światła w oknach jego apartamentów wychodzących na Plac św. Piotra, dopóty świat wydawał się być jeszcze w błogosławionych ryzach piękna, dobra i prawdy. Ten biskup w bieli miał bowiem dar jednoczenia ludzi na całym świecie wokół światła Chrystusowej nauki.

 

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 4

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 4

 

Cóż z tego, że ciało słabło, skoro ani duch, ani Jego umysł nie gasły; Papież Polak nie zamierzał schodzić z krzyża. Ostatni tom „Hetmana Chrystusa”, opowiadając o schyłku pontyfikatu, opowiada zarazem o nadal intensywnej posłudze, o heroicznym wypełnianiu Piotrowej misji aż do ziemskiego końca.
Ojciec Święty nie miał spokojnej starości.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.