Odkrycie nieznanej mogiły w Chojnicach. To Polacy zamordowani jesienią 1939 roku

Nasi autorzy

Odkrycie nieznanej mogiły w Chojnicach. To Polacy zamordowani jesienią 1939 roku

Zakopywanie ciał po masowej egzekucji mieszkańców Bochni rozstrzelanych przez Niemców 18 grudnia 1939 r., fot. z książki

Zakopywanie ciał po masowej egzekucji mieszkańców Bochni rozstrzelanych przez Niemców 18 grudnia 1939 r., fot. z książki "Rok 1939. Od beztroski do tragedii" Jana Żaryna i Małgorzaty Żaryn, str. 29.

W Chojnicach, w tajemniczej Dolinie Śmierci, śledczy i badacze odkryli zbiorową mogiłę, która skrywa tragiczne losy Polaków zamordowanych jesienią 1939 roku przez niemieckie formacje. To odkrycie zostało ogłoszone przez prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dr. Karola Nawrockiego, oraz dyrektora Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, prok. Andrzeja Pozorskiego.

Śledczy ustalili przebieg transzei wojskowej o długości kilkuset metrów i przeprowadzili wstępne badania, które już na tym etapie ujawniły szczątki kilkunastu osób. Oprócz ludzkich szczątków odkryto także pociski i łuski kalibru 7,62 milimetra, pochodzące z broni powszechnie używanej przez niemieckie oddziały. Interesujące jest to, że pociski znaleziono pod ludzkimi szczątkami, co sugeruje, że ofiary były ostrzeliwane z góry, być może przez niemieckich egzekutorów stojących na krawędzi transzei.

W tej nieznanej dotąd zbiorowej mogile odkryto również przedmioty osobiste ofiar, takie jak szczoteczki do zębów, brzytwy, guziki oraz fragmenty odzieży. Śledczy planują przeprowadzenie badań genetycznych w celu identyfikacji ofiar i godnego pochówku.

Prezes IPN, dr Karol Nawrocki, przypomniał, że „zbrodnia pomorska" to tragiczny moment w historii Polski, gdzie około 30 000 Polaków, w tym nauczycieli, urzędników i osób niepełnosprawnych, zostało zamordowanych przez niemieckich sąsiadów oraz formacje paramilitarne, takie jak Selbstschutz, wspierane przez Einsatzgruppen.

Odkrycie to jest częścią śledztwa dotyczącego zbrodni pomorskiej, które jest prowadzone przez IPN. Prace ekshumacyjne i badania archeologiczne w Dolinie Śmierci w Chojnicach rozpoczęły się w czerwcu 2021 roku i doprowadziły do odkrycia licznych szczątków ofiar oraz ich osobistych przedmiotów. Miejsce to jest jednym z wielu miejsc pamięci ofiar niemieckiej zbrodni z czasów II wojny światowej, a IPN nadal poszukuje kolejnych mogił i ofiar zbrodni pomorskiej.

To odkrycie przypomina o trudnym procesie wymierzania sprawiedliwości po wojnie, gdzie pomimo ustalenia tożsamości 1701 sprawców zbrodni pomorskiej tylko 10 osób zostało skazanych. Niemniej jednak Polacy pamiętają i starają się docenić dziedzictwo tych, którzy padli ofiarą tej okrutnej zbrodni.

Sejm ustanowił 2 października Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 roku, aby upamiętnić te tragiczne wydarzenia.

Źródło: PAP, TP

Rok 1939. Od beztroski do tragedii

Rok 1939. Od beztroski do tragedii

Jan Żaryn, Małgorzata Żaryn

Dla Polski rok 1939 był rokiem przedziwnym; przede wszystkim tragicznym, gdyż agresja na nasz kraj Niemiec dokonana 1 września, a następnie Związku Sowieckiego – 17 września spowodowała śmierć milionów rodaków jak również zamordowała prężnie rozwijającą się II Rzeczpospolitą. Ten straszny rok kojarzy nam się zatem głównie z początkiem II wojny światowej.

 

Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie.

Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie.

Wojciech Polak, Sylwia Galij-Skarbińska

Książka Wojciecha Polaka i Sylwii Galij-Skarbińskiej „Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie” jest dramatyczną panoramą trudnych relacji polsko-niemieckich po 1939 r.

 

III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść

III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść

Grzegorz Kucharczyk

Rzesza Niemiecka istniała tylko w okresie 1933–1945, ale bardzo mocno zapisała się w historii. Mocno i wyjątkowo niechlubnie. Gdy się ją wspomina, przychodzą na myśl druty kolczaste, niemieckie obozy zagłady, wojenna pożoga, grabież, ruiny. Do tego dochodzi pogarda dla tych, których zbrodnicza ideologia nazistowska określała jako „podludzi” i których należało likwidować w imię czystości rasy.

 

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Wojciech Roszkowski

Książka ta dowodzi, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Komunizm nie zaczął się od łagrów, mordów i zniewolenia narodów. Zaczął się od teorii – zupełnie utopijnej, ale pozornie niezwykle zatroskanej o dobro całej ludzkości. Wielu dało się nabrać; jak się to skończyło, to Polacy wiedzą najlepiej.

 

Auschwitz - Rezydencja śmierci

Auschwitz - Rezydencja śmierci

Adam Bujak, Teresa i Henryk Świeboccy

Unikalny dokument przedstawiający największy niemiecki obóz koncentracyjny, ośrodek męczeństwa i masowej zagłady setek tysięcy więźniów 30 narodowości. Bogaty materiał fotograficzny: znakomite, słynne już artystyczne fotografie Adama Bujaka zatrzymujące w czasie echa koszmaru oraz zdjęcia archiwalne z lat funkcjonowania obozu przedstawiające dramatyczny los deportowanych.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.