Obrońcy życia: Św. Jan Paweł II i Jérôme Lejeune w walce o godność człowieka
Wprowadzenie
W świecie, gdzie zagrożenia dla godności ludzkiej i świętości życia stają się coraz bardziej widoczne, dwie wybitne postacie – św. Jan Paweł II i dr Jérôme Lejeune – wyróżniają się jako niezłomni obrońcy życia. George Weigel, biograf Jana Pawła II, w swoich uwagach wygłoszonych podczas II Międzynarodowej Konferencji Bioetycznej szczegółowo omówił ich wspólną misję oraz głęboką przyjaźń, która łączyła tych dwóch mężów stanu i nauki.
Życie i dzieło Jérôme’a Lejeune’a
Dr Jérôme Lejeune był wybitnym genetykiem, który jako pierwszy zidentyfikował przyczynę zespołu Downa, określając dodatkowy chromosom 21. Był również zagorzałym obrońcą życia nienarodzonych, co przyniosło mu szacunek i podziw papieża Jana Pawła II. W jednym z listów papież nazwał Lejeune’a człowiekiem o „charyzmacie”, który poświęcił swoje życie dla dobra ludzkości, często stając w opozycji do liberalnych wartości społeczeństwa.
Wzajemny szacunek i współpraca
Wzajemna relacja Jana Pawła II i Lejeune’a była naznaczona głębokim szacunkiem i duchową przyjaźnią. Papież wielokrotnie wyrażał wdzięczność za pracę Lejeune’a na rzecz Papieskiej Akademii Życia, której był założycielem i prezesem. Lejeune, mimo ostracyzmu ze strony niektórych środowisk naukowych, stał na czele obrony życia, co Jan Paweł II uznawał za heroiczne świadectwo wiary.
Intelektualne korzenie obrony życia
Karol Wojtyła, zanim stał się papieżem Janem Pawłem II, już na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim analizował zagrożenia płynące z etyki utylitarnej, jaką propagowali filozofowie David Hume i Jeremy Bentham. Wojtyła przewidywał, że uznanie użyteczności, a nie godności, jako miary człowieka, prowadzi do degradacji wartości życia ludzkiego. To przekonanie głęboko wpłynęło na jego późniejsze nauczanie jako papieża, zwłaszcza w kontekście obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
Naukowe świadectwo Lejeune’a
Dr Lejeune swoje naukowe przekonania wyraził podczas zeznania przed komisją Senatu USA w 1981 roku, gdzie wyjaśnił, że życie ludzkie zaczyna się od momentu zapłodnienia. Jego zeznanie stanowiło nie tylko dowód naukowy, ale także silne wsparcie dla moralnej obrony życia, którą propagował Jan Paweł II w encyklice Evangelium Vitae. Papież wyciągnął wnioski moralne z tego naukowego faktu, stanowczo odrzucając aborcję i eutanazję.
Wyzwania współczesne
Niestety, po śmierci Jana Pawła II i Jérôme’a Lejeune’a, zagrożenia dla godności ludzkiej i świętości życia nasiliły się. Weigel zauważa, że dekonstrukcja instytucji takich jak Papieska Akademia Życia i Instytut Jana Pawła II osłabia moralne fundamenty, które ci dwaj mężowie stanu starali się umocnić. Mimo to, ich dziedzictwo wciąż inspiruje nowe pokolenia do obrony życia w duchu prawdy i współczucia.
Podsumowanie
Św. Jan Paweł II i Jérôme Lejeune pozostawili po sobie niezatarte ślady w obronie życia ludzkiego. Ich intelektualne i duchowe dziedzictwo przypomina nam o wartości każdego życia, bez względu na etap rozwoju czy okoliczności. Dzisiaj, w obliczu nowych wyzwań, ich przesłanie pozostaje aktualne i inspirujące, zachęcając do kontynuacji walki o godność i świętość życia ludzkiego.
Źródło: National Catholic Register, TP
Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II
Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.
Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki
Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.
Totus Tuus
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat.
PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie
Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.
Wstańcie, chodźmy!
Albumowe wydanie bestsellerowego dzieła Jana Pawła II, w którym na prawie 300 fotografiach ukazane zostały osoby i miejsca, o których Papież pisze w swoim tekście. Przez karty albumu przewijają się najwybitniejsze postaci powojennej historii Polski - Prymas Tysiąclecia i inni wybitni hierarchowie Kościoła, znakomici artyści, działacze podziemia, zasłużeni legioniści oraz zwykli ludzie, jak choćby mieszkańcy podhalańskiej wsi czy krakowskich Bieńczyc.
Tajemnica opuszczenia Łodzi Piotrowej. Życie Benedykta XVI
Benedykt XVI należał do największych w dziejach papieży – przyjaciół Rzeczypospolitej, co zostało w tej książce mocno zaakcentowane. Autorka, znana z wielu książek i artykułów m.in. upamiętniających św. Jana Pawła II, przedstawia tu wszakże całe życie Josepha Ratzingera. Poznajemy jego bawarskie korzenie, brnąc także przez ponure czasy hitlerowskiego reżimu.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.