Nie żyje bohaterka II wojny światowej, żołnierz AK. Odeszła Marianna Krasnodębska z d. Jarosz
Marianna Krasnodębska z d. Jarosz. Fot. Sławek Kasper (IPN) W wieku 101 lat odeszła na wieczną wartę Marianna Krasnodębska z d. Jarosz, ps. „Wiochna”, żołnierz ZWZ i AK, dowódca drużyny i łączniczka pomiędzy AK i ŻOB.
Marianna Krasnodębska działała w Wojskowej Służbie Kobiet AK. Cała jej rodzina była zaangażowana w pomoc Żydom z getta urządzonego przez Niemców w Piaskach; Jaroszowie przemycali do getta żywność, lekarstwa, amunicję i fałszywe dokumenty. Schronienie w domu Jaroszów otrzymała żydowska rodzina Lewinów. Dwóch braci pani Marianny za działalność konspiracyjną zostało zamordowanych przez Niemców, dwóch kolejnych – zamęczonych w KL Auschwitz. Ojciec był więźniem obozu w Majdanku.
Za swoją działalność na rzecz pomocy Żydom została odznaczona medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Po zakończeniu wojny nie pogodziła się z nową okupacją; m.in. pomagała w ukrywaniu się ostatniemu z Żołnierzy Wyklętych – Józefowi Franczakowi „Lalkowi” („Lalusiowi”).
Nakładem Polskiej Fundacji Humanistycznej im. Wincentego Kadłubka ukazały się jej „Wspomnienia”. Uhonorowana m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem „Pro Bono Poloniae” i Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Składamy najszczersze wyrazy współczucia oraz kondolencje rodzinie i bliskim pani Marianny. Wieczna chwała Bohaterom!
oprac. MM
*
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o II wojnie światowej i Powstaniu Warszawskim:
Stolica niezłomna. Warszawa historyczna, patriotyczna, nowoczesna
Piękno, tradycja, patriotyzm, historia, rozmach, wiara – tymi słowami można określić Warszawę, jaka wyłania się z albumu „Stolica niezłomna”. Tej niezłomnej Warszawy nie pokazują nam warszawiacy – to spojrzenie krakowiaków – fotografa Adama Bujaka oraz wydawcy i grafika Leszka Sosnowskiego. Może dlatego właśnie widzimy stolicę zupełnie inną. Są tu obiekty niespotykane w innych albumach, jak np.
Pamięć Warszawy
Warszawa – dumna stolica naszego narodu nie miała łatwej historii, zwłaszcza w XX w. Równocześnie jednak Warszawa stała się symbolem niezłomnej polskiej niepodległości. Tu w 1918 r. siedzibę znalazły najwyższe polskie władze. Stąd grzmiały w 1939 r. słowa, że polski honor jest bezcenny, a mieszkańcy naszej stolicy powstali w 1944 r. przeciw okupantom, nie mogąc dłużej znieść zniewolenia.
Opuszczeni bohaterowie Powstania Warszawskiego
Żywa lekcja historii i patriotyzmu! Frapujący tekst prof. Władysława Bartoszewskiego przybliżający i analizujący Powstanie Warszawskie. Ponad 100 emocjonujących fotografii: Adama Bujaka oraz powstańczego fotoreportera Eugeniusza Lokajskiego "Broka". Na zdjęciach m.in.
III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść
Rzesza Niemiecka istniała tylko w okresie 1933–1945, ale bardzo mocno zapisała się w historii. Mocno i wyjątkowo niechlubnie. Gdy się ją wspomina, przychodzą na myśl druty kolczaste, niemieckie obozy zagłady, wojenna pożoga, grabież, ruiny. Do tego dochodzi pogarda dla tych, których zbrodnicza ideologia nazistowska określała jako „podludzi” i których należało likwidować w imię czystości rasy.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.