Nie tylko Francja: znaczny wzrost chrztów dorosłych także w sąsiedniej Belgii

Nasi autorzy

Nie tylko Francja: znaczny wzrost chrztów dorosłych także w sąsiedniej Belgii

Fot. Pexels.com. Także i w Belgii wzrasta liczba osób dorosłych przyjmujących katolicką wiarę. Fot. Pexels.com. Podobnie jak we Francji, także i w sąsiedniej Belgii stale rośnie liczba młodych dorosłych proszących o chrzest. Warto tu dodać, że jeszcze pół wieku temu Belgia miała silne tradycje katolickie, lecz obecnie jest bardzo zdechrystianizowana. W 1981 roku jako katolicy zadeklarowało się 72% Belgów. Według badania Eurobarometru z 2021 r. liczba ta stopniała wówczas  do 44%. Chrześcijanie innych wyznań stanowili kolejne 5%, muzułmanie 2%, a 41% populacji kraju (liczącego 11,8 miliona mieszkańców) zadeklarowało, że nie wyznaje żadnej religii.

Tymczasem podczas gdy w roku 2014 odbyło się w Belgii 186 chrztów dorosłych, pięć lat później było ich już 244, w zeszłym roku o chrzest poprosiło 500 osób, a w bieżącym – około 600 (liczba ta jest przybliżona, ponieważ Konferencja Episkopatu Belgii nie przedstawia szczegółowego raportu, w przeciwieństwie do biskupów francuskich). Jeśli chodzi o chrzest niemowląt, w 2023 r. ochrzczono prawie 35 000 dzieci z około  111 000 urodzonych w tym roku.

Zgodnie z przyjętym zwyczajem, diecezje zapraszają katechumenów na obrzędy wybrania w katedrach w okresie Wielkiego Postu. W obecności biskupa i innych księży, w towarzystwie przyszłych rodziców chrzestnych lub katechetów, składają oni podpisy pod prośbami o sakramenty, robią sobie grupowe zdjęcie i otrzymują chusty w kolorze fioletowym, symbolizujące surową drogę Wielkiego Postu prowadzącą do Wielkanocy i chrztu. Prasa regionalna publikuje relacje z tych uroczystości.

Przykładowo w diecezji Liège w 2023 r. było 25 katechumenów, a w 2025 r. – 71. Podczas obrzędu wybrania w katedrze w Liège 21-letnia Anne-Lise Hardenne opowiada o swojej drodze do chrztu. „Podawałam w wątpliwość niemal wszystko. To, co widoczne, ale także to, co niewidoczne”, wyjaśnia. Rozmawiała z bliskimi, ale poszukiwała też wiele w mediach społecznościowych. Diecezja Liège intensywnie promuje swoje strony na Facebooku, Instagramie i YouTube. „To prawda, że ​​media społecznościowe  miały na mnie wpływ, ponieważ w tego typu rzeczach odnalazłem wiele pocieszenia”, wyjaśnia katechumenka.

Nathalia Gilliard przeprowadziła badanie wśród ochrzczonych dorosłych w regionie Walonii (południowa część kraju, francuskojęzyczna, 3,6 miliona mieszkańców) w latach 2010, 2011 i 2012. 75% katechumenów zadeklarowało, że pragną rozpocząć lub umocnić więź z Bogiem . Kolejne 50% stwierdziło, że poszukuje życia bardziej sensownego i spójnego. 50% stwierdziło, że motywacją była dla nich chęć lepszego poznania religii i wiary.

Źródło: Religión en Libertad, AM

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o sile naszej katolickiej wiary:

Potęga nawrócenia

Potęga nawrócenia

Wojciech Roszkowski

Wybitny pisarz i naukowiec prof. Wojciech Roszkowski przedstawia w swej kolejnej książce 81 niewiarygodnych historii życiowych ludzi, którzy będąc bardzo daleko od Boga, w ten czy inny sposób znaleźli jednak drogę do Niego. I tak na przykład poznamy mordercę i gwałciciela, który po dziesięcioleciach więzienia i pokuty odnalazł w sobie wiarę, a żywota dokonał w klasztorze.

Życie św. brata Alberta. Biografia ilustrowana

Życie św. brata Alberta. Biografia ilustrowana

Jolanta Sosnowska, Zygmunt Wierciak

Biograficzna, ilustrowana opowieść o polskim świętym - Bracie Albercie Chmielowskim.
Bohater, artysta, święty. Powstaniec styczniowy, utalentowany malarz, opiekun nędzarzy. Tak można najkrócej opisać niezwykłą i do dziś fascynującą postać Adama Chmielowskiego, którego imię zakonne Brat Albert stało się w Polsce powszechnie znane już pod koniec XIX wieku. Te trzy rodzaje działalności i te trzy postawy życiowe zostały pięknie ukazane w niezwykłej książce.

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Jolanta Sosnowska

Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość

Czesław Ryszka

Andrzej Bobola herbu Leliwa, ksiądz, zakonnik, dziś patron Polski, żył w latach 1591–1657 w niebywale burzliwym czasie wielkich zagrożeń dla Ojczyzny i Kościoła katolickiego. Zginął w sposób szczególnie okrutny z rąk Kozaków, którzy chcieli mu nawet darować życie pod warunkiem wyrzeczenia się przezeń wiary katolickiej. Mimo wyjątkowo bestialskich tortur – odmówił. Umierał w strasznych męczarniach.

W co wierzą katolicy

W co wierzą katolicy

Karl Keating

Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.