NASA przesuwa termin misji Artemis na Księżyc. Nowe wyzwania dla eksploracji kosmosu

Nasi autorzy

NASA przesuwa termin misji Artemis na Księżyc. Nowe wyzwania dla eksploracji kosmosu

fot. Pixabay (Pexels)

fot. Pixabay (Pexels)

NASA ogłosiła poważne opóźnienia w programie Artemis, mającym na celu powrót astronautów na Księżyc w ramach wznowionych międzynarodowych wysiłków eksploracyjnych. Misja Artemis III, pierwotnie zaplanowana na rok 2025, teraz ma wystartować co najmniej do września 2026 r. Głównymi przyczynami opóźnienia są problemy z rozwinięciem przez SpaceX statku Starship, który ma być używany do przewozu astronautów na Księżyc.

SpaceX, firma założona przez Elona Muska, doświadczyła eksplozji podczas dwóch lotów testowych Starship w 2023 roku, co spowodowało konieczność rozwoju lądownika księżycowego. SpaceX musi rozwiązać problemy z ilością paliwa potrzebną do podróży na Księżyc. Jessica Jensen z SpaceX twierdzi, że firma może być gotowa na trzeci lot testowy Starship do lutego. Niemniej jednak opóźnienia mogą wpłynąć na realizację planów NASA, która zamierza wysłać astronautów na Księżyc w ramach misji Artemis III. Opóźnienia dotknęły również misję Artemis II, której start został przesunięty na wrzesień 2025 r. Problemy z kapsułą załogi Orion, zwłaszcza ze zwęgleniem osłony termicznej, wymagają dodatkowego czasu na przygotowanie do lotu.

NASA planuje wysłać astronautów na orbitującą wokół Księżyca stację kosmiczną o nazwie Gateway w ramach misji Artemis IV do 2028 roku. To jednak oznacza znaczne zmiany w kalendarzu eksploracji kosmosu z udziałem ludzi. Warto również zauważyć, że opóźnienia w programie Artemis następują po niepowodzeniu programu zautomatyzowanej eksploracji Księżyca, CLPS. Współpraca z firmami mającymi dostarczyć lądowniki na Księżyc również napotkała trudności, jak w przypadku awarii lądownika Astrobotic Peregrine. Administrator NASA Bill Nelson wyraził przekonanie, że Chiny, które mają własne ambitne plany dotyczące Księżyca, nie wylądują przed Stanami Zjednoczonymi. Niemniej jednak opóźnienia w programie Artemis stawiają przed NASA nowe wyzwania w wyścigu kosmicznym o zdominowanie eksploracji Księżyca.

Źródło: CNN, TP

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Andrzej Nowak

Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

 

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.