NASA przesuwa termin misji Artemis na Księżyc. Nowe wyzwania dla eksploracji kosmosu
NASA ogłosiła poważne opóźnienia w programie Artemis, mającym na celu powrót astronautów na Księżyc w ramach wznowionych międzynarodowych wysiłków eksploracyjnych. Misja Artemis III, pierwotnie zaplanowana na rok 2025, teraz ma wystartować co najmniej do września 2026 r. Głównymi przyczynami opóźnienia są problemy z rozwinięciem przez SpaceX statku Starship, który ma być używany do przewozu astronautów na Księżyc.
SpaceX, firma założona przez Elona Muska, doświadczyła eksplozji podczas dwóch lotów testowych Starship w 2023 roku, co spowodowało konieczność rozwoju lądownika księżycowego. SpaceX musi rozwiązać problemy z ilością paliwa potrzebną do podróży na Księżyc. Jessica Jensen z SpaceX twierdzi, że firma może być gotowa na trzeci lot testowy Starship do lutego. Niemniej jednak opóźnienia mogą wpłynąć na realizację planów NASA, która zamierza wysłać astronautów na Księżyc w ramach misji Artemis III. Opóźnienia dotknęły również misję Artemis II, której start został przesunięty na wrzesień 2025 r. Problemy z kapsułą załogi Orion, zwłaszcza ze zwęgleniem osłony termicznej, wymagają dodatkowego czasu na przygotowanie do lotu.
NASA planuje wysłać astronautów na orbitującą wokół Księżyca stację kosmiczną o nazwie Gateway w ramach misji Artemis IV do 2028 roku. To jednak oznacza znaczne zmiany w kalendarzu eksploracji kosmosu z udziałem ludzi. Warto również zauważyć, że opóźnienia w programie Artemis następują po niepowodzeniu programu zautomatyzowanej eksploracji Księżyca, CLPS. Współpraca z firmami mającymi dostarczyć lądowniki na Księżyc również napotkała trudności, jak w przypadku awarii lądownika Astrobotic Peregrine. Administrator NASA Bill Nelson wyraził przekonanie, że Chiny, które mają własne ambitne plany dotyczące Księżyca, nie wylądują przed Stanami Zjednoczonymi. Niemniej jednak opóźnienia w programie Artemis stawiają przed NASA nowe wyzwania w wyścigu kosmicznym o zdominowanie eksploracji Księżyca.
Źródło: CNN, TP
Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza
Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.
Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015
Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.