Muzyka a ciśnienie krwi. Wyniki interesującego eksperymentu naukowego

Nasi autorzy

Muzyka a ciśnienie krwi. Wyniki interesującego eksperymentu naukowego

Fot. Pexels.com. Fot. Pexels.com. Po przeprowadzeniu dość nietypowego eksperymentu międzynarodowy zespół badawczy składający się ze specjalistki z zakresu zastosowania technologii w sztuce Vanessy C. Pope, muzykologa i krytyka muzycznego Mateusza Solińskiego, profesora nauk medycznych – kardiologa prof. Piera D. Lambiasego i pianistki Elaine Chew doszedł do intrygujących wniosków; na odbiór muzyki klasycznej wpływa poziom ciśnienia krwi! Jeśli dana osoba ma wysokie ciśnienie, jej emocjonalny odbiór muzyki i reakcje psychologiczne na jej piękno są nieco słabsze, z drugiej jednak strony to właśnie muzyka przyczynia się do obniżenia zbyt wysokiego ciśnienia.

W eksperymencie brało udział 40 osób – 20 z nich miało wysokie ciśnienie, zaś pozostałe 20 – normalne. Wszyscy uczestnicy wysłuchali 8 klasycznych utworów zróżnicowanych pod względem tempa i charakteru, granych na fortepianie marki Bösendorfer VC280 Enspire PRO przez Elaine Chew. Pianistka wykonała kolejno: „Gawota” Prokofiewa, „Serenadę” Schuberta, Sonatę d-moll KV 18 Mozarta, „Zatopioną katedrę” Debussy’ego, Nokturn fis-moll i Berceuse Des-dur Chopina, „Sonatę księżycową” Beethovena i „Ave Maria” Bacha-Gounoda. Podczas recitalu wszyscy uczestnicy byli podpięci do urządzeń rejestrujących ciśnienie krwi.

Badanie wykazało, że podwyższone ciśnienie krwi może zaburzać naturalną reakcję organizmu na bodźce słuchowe i emocjonalne, co może mieć wpływ na odczuwanie przyjemności płynącej z słuchania muzyki. Jednak eksperyment pokazał także, że zarówno w przypadku wykonawców, jak i słuchaczy ze zbyt wysokim ciśnieniem muzyka jest w stanie je obniżyć.

Jednak jak na razie kwestia wzajemnych powiązań pomiędzy odbiorem muzyki a ciśnieniem krwi wymagałaby dalszych badań. Z wstępnych ustaleń wynika, że obniżenie ciśnienia nastąpiło szczególnie podczas słuchania utworów o spokojniejszym tempie i charakterze, co potwierdza sensowność stosowania muzyki jako narzędzia relaksacyjnego do redukcji stresu, jednak efekty, które ona wywołuje, mogą się bardzo różnić w zależności od tempa, stylu wykonania i indywidualnego stanu zdrowia danej osoby. Uczeni podkreślają zatem potrzebę przeprowadzenia dalszych badań nad wpływem stanu układu sercowo-naczyniowego na doświadczenia sensoryczne i emocjonalne.

Źródło: FM Classic/ Lucy Hicks Beach, MM

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o pięknie sztuki:

Moniuszko. Powieść biograficzna

Moniuszko. Powieść biograficzna

 

Stanisław Moniuszko (1819–1872), herbu Krzywda, nie bez powodu nazywany jest ojcem polskiej opery narodowej, choć duchem patriotycznym przesiąknięta była cała jego twórczość, także liczne pieśni, kantaty, operetki, utwory symfoniczne.

Księga Norwidowa. Życie, poezja, rysunki. wyd. 2024

Księga Norwidowa. Życie, poezja, rysunki. wyd. 2024

Bohdan Urbankowski

Ten rodem z mazowieckiego dworku szlacheckiego artysta mówił sam o sobie – jakże słusznie! – że jest sztuk-mistrzem, a więc twórcą korzystającym z wielu narzędzi: słowa, pędzla, piórka, rylca, a nawet dłuta. W istocie Cyprian Kamil Norwid był artystą tyleż wybitnym, co wszechstronnym.

Kaplica Sykstyńska na nowo odkryta

Kaplica Sykstyńska na nowo odkryta

 

Kaplica Sykstyńska, miejsce tak ważne dla dziejów Kościoła katolickiego i światowej kultury, w 2013 r. obchodziła 530-lecie istnienia! W tym czasie była świadkiem wielu wyborów Następcy św. Piotra i najważniejszych uroczystości, a także została ozdobiona bezcennymi freskami. Tegoroczny jubileusz to wspaniała okazja, by odkryć ją na nowo.

Rafael w Watykanie

Rafael w Watykanie

 

Kolejna, po "Kaplicy Sykstyńskiej", monumentalna publikacja, prezentująca sztukę Watykanu! Potężne dzieło edytorskie. Pierwsze w świecie pełne studium wykonywanych przez najwybitniejszych artystów dekoracji krużganków (Loggi) w Pałacu Apostolskim. Wyjątkowe, bogate i nowatorskie opracowanie wybitnej historyk sztuki – Nicole Dacos.

Poezje zebrane. Tryptyk rzymski

Poezje zebrane. Tryptyk rzymski

Jan Paweł II, Adam Bujak, Marek Skwarnicki, Karol Wojtyła

Wielkie Wydanie Jubileuszowe! Album na 25 rocznicę Pontyfikatu i na 83. urodziny Ojca Świętego! Zawiera wszystkie wiersze i poetyckie medytacje, jakie napisał Karol Wojtyła oraz bestseller Jana Pawła II "Tryptyk rzymski". Książka ta to dokument nie mający precedensu w historii polskiej literatury.

Na Powrót. Wiersze

Na Powrót. Wiersze

Bogusław Dopart

Zamieszczone w tym tomie wiersze powstały na przestrzeni wielu lat; mimo swej różnorodności tematycznej stanowią spójną całość. Sam Autor określa ten zbiór mianem „cyklu poetyckiego o duszy w czterech częściach: metafizycznej, katastroficznej, eschatologicznej oraz odrodzeniowej (rewitalizacyjnej)”.

Dziecięce zabawy

Dziecięce zabawy

Justyna Chłap-Nowakowa

Justyna Chłap-Nowakowa – pracuje w Akademii Ignatianum w Krakowie. Zajmuje się historią literatury emigracyjnej XX w. oraz tradycjami kultury polskiej. Opublikowała m.in. monografię Sybir, Bliski Wschód, Monte Cassino. Środowisko poetyckie 2.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.