Muzyka a ciśnienie krwi. Wyniki interesującego eksperymentu naukowego
Fot. Pexels.com. Po przeprowadzeniu dość nietypowego eksperymentu międzynarodowy zespół badawczy składający się ze specjalistki z zakresu zastosowania technologii w sztuce Vanessy C. Pope, muzykologa i krytyka muzycznego Mateusza Solińskiego, profesora nauk medycznych – kardiologa prof. Piera D. Lambiasego i pianistki Elaine Chew doszedł do intrygujących wniosków; na odbiór muzyki klasycznej wpływa poziom ciśnienia krwi! Jeśli dana osoba ma wysokie ciśnienie, jej emocjonalny odbiór muzyki i reakcje psychologiczne na jej piękno są nieco słabsze, z drugiej jednak strony to właśnie muzyka przyczynia się do obniżenia zbyt wysokiego ciśnienia.
W eksperymencie brało udział 40 osób – 20 z nich miało wysokie ciśnienie, zaś pozostałe 20 – normalne. Wszyscy uczestnicy wysłuchali 8 klasycznych utworów zróżnicowanych pod względem tempa i charakteru, granych na fortepianie marki Bösendorfer VC280 Enspire PRO przez Elaine Chew. Pianistka wykonała kolejno: „Gawota” Prokofiewa, „Serenadę” Schuberta, Sonatę d-moll KV 18 Mozarta, „Zatopioną katedrę” Debussy’ego, Nokturn fis-moll i Berceuse Des-dur Chopina, „Sonatę księżycową” Beethovena i „Ave Maria” Bacha-Gounoda. Podczas recitalu wszyscy uczestnicy byli podpięci do urządzeń rejestrujących ciśnienie krwi.
Badanie wykazało, że podwyższone ciśnienie krwi może zaburzać naturalną reakcję organizmu na bodźce słuchowe i emocjonalne, co może mieć wpływ na odczuwanie przyjemności płynącej z słuchania muzyki. Jednak eksperyment pokazał także, że zarówno w przypadku wykonawców, jak i słuchaczy ze zbyt wysokim ciśnieniem muzyka jest w stanie je obniżyć.
Jednak jak na razie kwestia wzajemnych powiązań pomiędzy odbiorem muzyki a ciśnieniem krwi wymagałaby dalszych badań. Z wstępnych ustaleń wynika, że obniżenie ciśnienia nastąpiło szczególnie podczas słuchania utworów o spokojniejszym tempie i charakterze, co potwierdza sensowność stosowania muzyki jako narzędzia relaksacyjnego do redukcji stresu, jednak efekty, które ona wywołuje, mogą się bardzo różnić w zależności od tempa, stylu wykonania i indywidualnego stanu zdrowia danej osoby. Uczeni podkreślają zatem potrzebę przeprowadzenia dalszych badań nad wpływem stanu układu sercowo-naczyniowego na doświadczenia sensoryczne i emocjonalne.
Źródło: FM Classic/ Lucy Hicks Beach, MM
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o pięknie sztuki:

Księga Norwidowa. Życie, poezja, rysunki. wyd. 2024
Ten rodem z mazowieckiego dworku szlacheckiego artysta mówił sam o sobie – jakże słusznie! – że jest sztuk-mistrzem, a więc twórcą korzystającym z wielu narzędzi: słowa, pędzla, piórka, rylca, a nawet dłuta. W istocie Cyprian Kamil Norwid był artystą tyleż wybitnym, co wszechstronnym.

Kaplica Sykstyńska na nowo odkryta
Kaplica Sykstyńska, miejsce tak ważne dla dziejów Kościoła katolickiego i światowej kultury, w 2013 r. obchodziła 530-lecie istnienia! W tym czasie była świadkiem wielu wyborów Następcy św. Piotra i najważniejszych uroczystości, a także została ozdobiona bezcennymi freskami. Tegoroczny jubileusz to wspaniała okazja, by odkryć ją na nowo.

Rafael w Watykanie
Kolejna, po "Kaplicy Sykstyńskiej", monumentalna publikacja, prezentująca sztukę Watykanu! Potężne dzieło edytorskie. Pierwsze w świecie pełne studium wykonywanych przez najwybitniejszych artystów dekoracji krużganków (Loggi) w Pałacu Apostolskim. Wyjątkowe, bogate i nowatorskie opracowanie wybitnej historyk sztuki – Nicole Dacos.

Poezje zebrane. Tryptyk rzymski
Wielkie Wydanie Jubileuszowe! Album na 25 rocznicę Pontyfikatu i na 83. urodziny Ojca Świętego! Zawiera wszystkie wiersze i poetyckie medytacje, jakie napisał Karol Wojtyła oraz bestseller Jana Pawła II "Tryptyk rzymski". Książka ta to dokument nie mający precedensu w historii polskiej literatury.

Na Powrót. Wiersze
Zamieszczone w tym tomie wiersze powstały na przestrzeni wielu lat; mimo swej różnorodności tematycznej stanowią spójną całość. Sam Autor określa ten zbiór mianem „cyklu poetyckiego o duszy w czterech częściach: metafizycznej, katastroficznej, eschatologicznej oraz odrodzeniowej (rewitalizacyjnej)”.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.